Artykuły

Płockie Kolędowanie

Od piątku, 4 stycznia do niedzieli, 6 stycznia Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na 24. Płockie Kolędowanie. W Bazylice Katedralnej będzie można usłyszeć najpiękniejsze kolędy świata w wykonaniu m.in. Piotra Machalicy, Spirituals Singers Band czy Pueri Cantores Plocenses.

Tradycja koncertów kolędowych wykonywanych w Bazylice Katedralnej towarzyszy płocczanom już od 24 lat. Poprzednio gościła ona takich wykonawców jak Włodek Pawlik, Beata Rybotycka, Hanna Śleszyńska, Olga Borys, Olga Bończyk, Natalia Niemen czy zespół Trebunie Tutki.

W piątek, 4 stycznia w Katedrze wystąpi Piotr Machalica w towarzystwie płockiego chóru Minstrel.

Piotr Machalica [na zdjęciu] to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po studiach na 25 lat związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie. W latach 2006-2018 pełnił funkcję dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Od lat współpracuje z wieloma teatrami warszawskimi: w Teatrze Polonia zagrał w spektaklach "Bóg" Woody'ego Allena w reż. Krystyny Jandy (2009), "Krzysztof M. Hipnoza" w reż. Krzysztofa Materny (2009). Obecnie gra w "Zmierzchu długiego dnia" Eugene'a O'Neila w reż. Krystyny Jandy.

W OCH-Teatrze zagrał w "Koza albo kim jest Sylwia?" Edwarda Albee w reż. Katarzyny Adamik i Olgi Chajdas, "Takich dużych chłopcach" Jana Wołka w swojej reżyserii. Można go zobaczyć w "Weekendzie z R." Robina Hawdona i "Przedstawieniu świątecznym w Szpitalu św. Andrzeja" Raya Cooneya w reż. Krystyny Jandy, a także spektaklu "Casa Valentina" Harveya Fiersteina w reżyserii Macieja Kowalewskiego.

Na dużym ekranie aktor zadebiutował jeszcze jako student rolą w filmie "Rycerz" w reż. Lecha Majewskiego. Zagrał m.in. w "Krótkim filmie o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego, "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego, "Dniu świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego czy "Zabij mnie glino" w reż. Jacka Bromskiego.

Ponadto pojawił się w sześćdziesięciu pięciu spektaklach Teatru Telewizji (m. in. "Święty Eksperyment" w reż. Andrzeja Chrzanowskiego, "Elżbieta, Królowa Anglii" i "Sokół Maltański" w reż. Laco Adamika), a także licznych produkcjach telewizyjnych (m. in. "Dekalog IX" Krzysztofa Kieślowskiego, "Ekstradycja" w reż. Wojciecha Wójcika, "Kameleon" w reż. Janusza Kijowskiego).

Niemal od początku kariery Piotr Machalica śpiewa i koncertuje. Zasłynął doskonałymi interpretacji piosenek m.in. Bułata Okudżawy, Georgesa Brassensa, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego czy Kabaretu Starszych Panów (,3ig Zbig Show", "Zimy żal").

Minstrel to chór działający przy najstarszej polskiej szkole - Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Powstał w 1992 roku i obecnie liczy około 86 chórzystów - uczniów liceum. Założył go i od początku prowadzi nauczyciel Małachowianki - Sławomir Gałczyński. W ciągu 26 lat działalności chór zaśpiewał m.in. w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Serbii, Niemczech, Izraelu i Szwecji, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Drugiego dnia Płockiego Kolędowania, czyli w sobotę, 5 stycznia w koncercie "Kolędy Świata" wystąpi grupa Spirituals Singers Band. Zespół powstał we Wrocławiu w 1978 roku. Założył i od początku kierował nim wrocławski kompozytor - Włodzimierz Szomański (zmarły w 2014 roku). Czterdziestoletni okres istnienia zaowocował pokaźną liczbą koncertów w Polsce i za granicą, obecnością na wielu renomowanych festiwalach (Jazz Jamboree, Złota Tarka, Festiwal Piosenki w Sopocie, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Chóralistyki Jazzowej), udziałem w wielu produkcjach telewizyjnych i realizacjach teatralnych, a także pokaźną dyskografią.

Spirituals Singers Band został obsypany wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. za dokonania artystyczne uhonorowany został nagrodą im. Vacka - Wacka Kisielewskiego, przez tygodnik Jazz Forum mianowany tytułem najlepszej polskiej jazzowej grupy wokalnej oraz nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz 2000". Zespół występuje w składzie: Alicja Wiłkowska, Marta Raczak-Idczak, Aleksandra Sozańska, Jacek Zamecki, Krzysztof Pachołek, Artur Stężała.

24. edycję Płockiego Kolędowania zamknie niedzielny (6 stycznia) koncert płockich chórów: Vox Singers, Pueri Cantores Plocenses, Vox Maiorum, Viva la Musica (Szkoła Podstawowa nr 23 z Oddziałami Integracyjnym w Płocku), Ośmiorniczki (Szkoła Podstawowa nr 8) oraz Kamerton (Gimnazjum nr 8).

Wszystkie koncerty zaczynają się o godz. 19.00. Wstęp na Płockie Kolędowanie jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji