Artykuły

O singlach w wielkim mieście, kobietach i pragnieniu wolności

Węgierski reżyser Kornel Mundruczó opowie o presji wywieranej na kobietach, a Anna Augustynowicz weźmie na warsztat Wyspiańskiego w Teatrze Polskim.

Przełom roku 2018/2019 zapowiada się bardzo obiecująco. Co będzie grane?

"CZĄSTKI KOBIETY"

To spektakl dla wszystkich tych, którzy się urodzili - czytamy na stronie TR Warszawa. Z tym przedstawieniem powraca na tę scenę wybitny węgierski reżyser filmowy i teatralny Kornél Mundruczó, twórca nagradzanego "Nietoperza". Tamta sztuka opowiadała o eutanazji, w najnowszej punktem wyjścia będą narodziny. Oryginalny scenariusz Katy Wéber opowiada o młodej kobiecie, która po tragicznej stracie musi na nowo odnaleźć się w życiu. To również historia wielu współczesnych kobiet, poddanych społecznej presji. "Droga, którą przemierza Maja, jest drogą everywoman - mówi reżyser. - Maja doświadcza tego, co wszystkie kobiety, kiedy ich pragnienia zostają zmiażdżone, a ból zwycięża nad nimi aż do chwili, kiedy mogą się rozwinąć i otworzyć na nowo, gotowe do życia z większą świadomością, głębią i, oczywiście, radością" - dodaje. Na scenie zobaczymy m.in. Agnieszkę Żulewską, Martę Ścisłowicz i Sebastiana Pawlaka, który stworzył znakomitą rolę we wspomnianym "Nietoperzu" w reż. Mundruczó. TR Warszawa/ATM Studio, premiera: 13.12.

***

"WANIA, SONIA, MASZA I SPIKE"

"Sztuka Duranga ma delikatność i misterność czechowowskich konstrukcji, tak bliskich polskiemu widzowi i jednocześnie rozmach brodwayowskich produkcji, które gwarantują sukces u każdej publiczności - mówi reżyser spektaklu, Maciej Kowalewski. - Jedną z jej najważniejszych wartości są pełnowartościowe, dramatyczne i jednocześnie komediowe role, które w tej obsadzie zachwycą. Dla mnie jest to materiał na prawdziwe widowisko zrobione z dbałością o słowo, frazę i klarowną, linearną fabułę, dające szansę na pokazanie teatru w jego najszlachetniejszej współczesnej formie" - dodaje. Na scenie zobaczymy: Ewę Błaszczyk, Dorotę Landowską, Małgorzatę Rożniatowską/Jowitę Budnik, Mariannę Janczarską, Macieja Kowalewskiego i Wojciecha Zielińskiego. Teatr Polonia, premiera: 15.12.

***

"TRYPTYK RDZ 1-50"

Premiera całego tryptyku biblijnego Michała Zadary. Reżyser pracował w Nowym Teatrze przez ostatnie dwa lata, inscenizując epizody z Księgi Rodzaju. Spektakle, które tworzył, po kolei opowiadają pełne dramatu historie o Adamie i Ewie, Kainie i Ablu, potopie, wieży Babel, Abrahamie, Hagar, Sodomie i Gomorze, Sarze, Józefie i Faraonie. Nowy Teatr, premiera: 15.01.

***

"BEGINNING"

Rzecz o epidemii samotności w XXI w. i potrzebie bliskości w świecie, w którym bycie niezależnym singlem jest trendy. "Beginning" [na zdjęciu] to polska prapremiera sztuki Davida Eldridge'a, która po raz pierwszy została wystawiona na West Endzie w Londynie wiosną tego roku. Spektakl w reż. Adama Sajnuka, z rolami Marii Seweryn i Tomasza Borkowskiego, to opowieść o spotkaniu pary samotnych, współczesnych singli. Ona jest kobietą niezależną, nowoczesną, zaangażowaną feministką, którą interesuje głównie kariera, nastawioną na niezobowiązujące przygody i szeroko rozumiany "związek otwarty". On - rozwodnik, pozbawiony praw opieki nad jedyną córką, mieszka z emerytowaną matką i jest zagubiony. Ten spektakl to "próba opisania rodzącej się relacji między czterdziestoletnimi samotnymi Europejczykami, których dotychczasowe wybory, tak prywatne, jak i zawodowe, doprowadziły do miejsca, w którym bliskość, tradycyjne rozumienie związku, partnerstwo czy rodzina stały się pojęciami abstrakcyjnymi, ideami, nie tyle niepożądanymi, ile niemożliwymi" - piszą twórcy spektaklu. Teatr WARSawy, premiera: 17.12.

***

"MASAKRA"

Pomysłodawcą i autorem choreografii do tego spektaklu jest Paweł Sakowicz. Tancerz, wielokrotnie nagradzany choreograf, absolwent politologii na UW oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School. Punktem wyjścia do tej tanecznej opowieści jest wydarzenie z 1937 roku. Polski rząd wysłał wówczas swoją ekspedycję na Madagaskar, w skład której wchodzili major Mieczysław Lepecki, współpracownik Józefa Piłsudskiego, oraz pisarz i podróżnik Arkady Fiedler. Jej celem było zbadanie możliwości kolonizacji wyspy. Innym ważnym wątkiem w spektaklu jest powołanie w 1920 r. w Londynie nowego stylu tańca - modern ballroom dance. W spektaklu pojawia się głośna muzyka i biała broń. Nowy Teatr, premiera 9.01.

***

"ZEMSTA NIETOPERZA"

Niemałe zaskoczenie. Bardzo wszechstronny reżyser - Michał Zadara, tym razem bierze na warsztat trudny i ryzykowny gatunek teatralny, jakim jest operetka. Mowa o słynnej "Zemście nietoperza" Straussa, pełnej ekskluzywnych imprez, przebieranek, zdrad i salonowych intryg. A to wszystko w rytmie wiedeńskiego walca. Zapowiada się intrygująco. Teatr Narodowy, premiera 18.01.

***

"TRZECIA PIERŚ"

"Jeżeli masz dość rutyny w swoim życiu, jeżeli męczy cię przymus robienia kariery, jeśli marzysz o ucieczce od przyśpieszonego rytmu wielkiego miasta - dołącz do nas" - zachęcają twórcy spektaklu "Trzecia pierś" na podstawie sztuki Ireneusza Iredyńskiego. Reżyseria i opracowanie muzyczne - Jarosław Tumidajski. W obsadzie: Magdalena Żak, Mariusz Jakus i Szymon Mysłakowski. Teatr Współczesny, premiera 26.01.

***

"WYZWOLENIE"

W słynnym "Wyzwoleniu" Wyspiański sportretował Polaków. "Dramat, który mu się jawi, do dziś porusza - bo wszystko jest: i ziemia, i kraj, i ojczyzna, i ludzie... Tylko naród się zgubił..." - czytamy w opisie spektaklu w reż. Anny Augustynowicz, który będzie miał premierę na deskach Teatru Polskiego. Akcja rozgrywa się w teatrze, ale scena z życia artystów nieoczekiwanie zmieni się opowieść na serio o pragnieniu wolności. W obsadzie m.in. Grzegorz Falkowski w roli Konrada oraz Jerzy Trela, Adam Cywka, Marcin Bosak, Dorota Stalińska i Andrzej Seweryn. Teatr Polski, premiera 29.01.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji