Artykuły

Poznań. Przerwana alegoria Czerwca '56

Wbrew oczekiwaniom publiczności Franciszek Starowieyski [na zdjęciu] nie skończył w sobotę [10 czerwca] pracy nad alegorią Poznańskiego Czerwca '56. Przed godz. 21 artysta poczuł się bardzo źle i musiał opuścić salę. Jak się okazało, trafił do szpitala. Obraz kończył wraz ze swoim asystentem w niedzielę, ale już przy drzwiach zamkniętych.

Widzowie, którzy przyszli w sobotę do wieży zegarowej, żeby wziąć udział w "Teatrze rysowania" Franciszka Starowieyskiego podkreślali, że powodowała nimi głównie ciekawość i chęć uczestniczenia w czymś wielkim, możliwość podpatrzenia artysty przy pracy. Większość po raz pierwszy brała udział w takim przedsięwzięciu. - To dla mnie coś zupełnie nowego uczestniczyć w tworzeniu sztuki - mówiła poznanianka Bogna Sadowska. - W ten sposób poznaję dzieło tak, jak widzi je autor.

Wśród publiczności siedział Józef Bankiet, uczestnik Czerwca '56. - Przyszedłem tutaj przede wszystkim dlatego, że jestem emocjonalnie związany z wydarzeniami Czerwca. Sam brałem w nich udział i chciałem zobaczyć, jak to przedstawi Starowieyski - tłumaczył. - Nie znam się na sztuce, ale podoba mi się taka alegoria.

Obserwatorzy siedzieli w skupieniu i ciszy, śledząc każdy ruch artysty. - Przyszłam tu przez przypadek, ale postanowiłam zostać, żeby zobaczyć, jak maluje się obraz - mówiła Basia Janik. Praca postępowała bardzo powoli, niektórych to zniechęciło, inni postanowili przyjść później. Ale przed godz. 21 Starowieyski uznał, że nie jest w stanie dłużej pracować. Postanowił odłożyć resztę pracy do niedzieli. - Do namalowania zostało niewiele elementów - uspokajał po wyjściu mistrza jego asystent Michał Torzecki. W niedzielę Starowieyski wrócił do pracy nad obrazem. Towarzyszył mu tylko Torzecki. Przed godz. 17 alegoria Czerwca '56 została zakończona. Obraz, który zamówił u artysty starosta powiatowy, pozostanie do końca czerwca w zamku. Potem trafi do zakładów Hipolita Cegielskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji