Artykuły

Kraków. Premiera bajki o Wyspiańskim

"Kwiat paproci" to spektakl familijny inspirowany twórczością Stanisława Wyspiańskiego i klasyczną baśnią o poszukiwaniu tego, co nieosiągalne. Premiera 6 grudnia w Teatrze im. Słowackiego.

Jak osiągnąć nieśmiertelność? Czy w ogóle jest to możliwe? I jakim kosztem?

Maria Wojtyszko, autorka tekstu i Jakub Krofta, reżyser, to specjaliści od nowoczesnych bajek teatralnych. Na Dużej Scenie Teatru Słowackiego opowiedzą historię człowieka, który nieśmiertelność znalazł poprzez swoją sztukę. Poznamy Wyspiańskiego najpierw jako niezwykle wrażliwego chłopca, przedwcześnie osieroconego przez mamę, a potem jako bezkompromisowego i niezrozumianego za życia artystę. Humor i wzruszenie, kołtuni kontra artyści, życie i nieśmiertelność, poszukiwanie tytułowego kwiatu paproci - to będzie szalona podróż ze Stasiem.

W tym pięknym, pełnym absurdalnego humoru przedstawieniu wykorzystane będą tradycyjne techniki lalkowe, oryginalne projekcje, nowo zainstalowana w Teatrze scena obrotowa oraz dwie kurtyny - Siemiradzkiego i nowopowstała kurtyna Wyspiańskiego (według jego szkicu).

WYSPIAŃSKI

Ja chcę bajkę. Opowiedzcie mi jakąś bajkę.

HERMES

I dosyć tego gadania po dziewiętnastowiecznemu, bo tego naprawdę nikt nie rozumie.

KRYTYK

Ja

HERMES

Z wyjątkiem pana jak się pan właściwie nazywa?

KRYTYK

Mieczysław.

HERMES

Pana Mietka.

Muzyka!

HERMES

Szanowni państwo, drogie dzieci! za chwilę zobaczycie bajkę, jakiej nikt nigdy w Krakowie nie widział! A może i w całym małopolskiem! Pokażemy marionety, fajerwerki, numery cyrkowe i kurtynę Siemiradzkiego! Będą wilkołaki, demony, wiedźmy i przyśpiewki ludowe!

WYSPIAŃSKI

O, to lubię.

[ fragm. Kwiatu paproci]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji