Artykuły

Poznań. Fundacja Barak Kultury ma nową siedzibę

W ten weekend na Alejach Marcinkowskiego 21 swoją działalność rozpocznie Fundacja Barak Kultury. - Chcemy wpisać się też w szerszy kontekst zmieniającego się śródmieścia, rewitalizacji najbliższych okolic i w związku z tym planujemy też imprezy, z którymi wyjdziemy na zewnątrz - zapowiada Przemysław Prasnowski, prezes fundacji.

W budynku przy Alejach Marcinkowskiego 21 do niedawna mieścił się sklep firmy Kartell. W jego witrynę na początku stycznia tego roku wjechał tramwaj linii 23, wypadając na zakręcie z torów. Krótko po tym zdarzeniu sklep przeniósł się na ul. Paderewskiego.

Teraz z małego biura w Centrum Kultury Zamek przenosi się tam Fundacja Barak Kultury. Do swojej dyspozycji będzie miała 170 m. kw. - Nowe miejsce będzie połączeniem przestrzeni biurowej z przestrzenią bardziej otwartą na robienie naszych kameralnych wydarzeń, tudzież zapraszanie gości - wyjaśnia Prasnowski. Przeprowadzka była możliwa dzięki pomocy i finansowemu wsparciu urzędu miasta oraz Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Projekt na dzień dobry

Fundacja Barak Kultury to poznańska niezależna inicjatywa kulturalna skupiona na działaniach edukacyjnych i kulturotwórczych, takich jak: wykłady, koncerty, wystawy, warsztaty, akcje teatralne, spektakle, pokazy filmowe. Ideą przewodnią wszystkich działań podejmowanych przez fundację jest polifonia, czyli wielogłosowość i różnorodność punktów widzenia.

Projekty realizowane przez fundację dotykają problemów zapomnianych i strywializowanych przez kulturę masową, podejmują temat dyskryminacji i wykluczenia, propagują postawę kulturowej otwartości i tolerancji.

Otwarcie nowego miejsca to też początek nowego projektu, który nawiązuje do historii studenckiego Klubu Od Nowa. - Mija dokładnie 60 lat od jego otwarcia. Klub Od Nowa powstał 23 listopada 1958 r. na ul. Wielkiej. Postanowiliśmy upamiętnić tę datę. Nie ma co rekonstruować historii klubu, ale na pewno warto odwołać się do jego pewnych idei, robiąc swoje - mówi Przemysław Prasnowski.

Czym był tamten klub dla Poznania? - Miejscem, w którym spotykało się mnóstwo ludzi z rożnych środowisk. Teraz to jest albo niewykonalne, albo rzadkie. Dziś odbywają się raczej środowiskowe imprezy, dość hermetyczne, a tam spotykali się artyści z różnych uczelni, naukowcy. To był twórczy ferment, bardzo otwarty na ludzi z innych dziedzin, integrujący. Takiego miejsca na pewno dziś w Poznaniu brakuje. Warto przypomnieć poznaniakom, że taki klub jak Od Nowa istniał. Nawiązujemy do jego rocznicy, ale przypominamy o nim też w związku z wartościami, które wydają się nam wspólne - opowiada Prasnowski.

Nowe miejsce, nowe plany

Podczas otwarcia nowego Baraku Kultury ich antykabaret Barbarzyńcy.pl. przypomni spektakl "Rezerwat". - Nasze nowe pomysły ruszą z początkiem nowego roku. "Nova Od Nova" to tak naprawdę dwuletni projekt, a niedzielne otwarcie to jego prolog. Planujemy kilka ścieżek - filmową, teatralną i plastyczną. Na pewno będzie interdyscyplinarnie i ciekawie. Od drugiej połowy stycznia nowy Barak Kultury ruszy w bardziej intensywnym trybie. Inwazja Barbarzyńców i pozostałe nasze wydarzenia też będą miały swoje miejsce przy Al. Marcinkowskiego - opowiada Prasnowski. I dodaje: - Jeśli ktoś będzie miał pomysł na skorzystanie z tego miejsca, to też będziemy zapraszać i udostępniać.

Szef Baraku Kultury zapowiada, że fundacja chce się również wpisać w szerszy kontekst zmieniającego się śródmieścia i rewitalizacji najbliższych okolic. - W związku z tym planujemy też imprezy, z którymi wyjdziemy na zewnątrz - zdradza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji