Artykuły

Gdańsk. Łubieńska i Jaśniewicz przeczytają "Pajace"

- Nigdy nie umrę. Śmierć w wiersz się nie wciśnie. Szekspirem ją załatwię! - mówi Stary Aktor w "Pajacach". Sztukę Gabrieli Pewińskiej przeczytają Krystyna Łubieńska i Ryszard Jaśniewicz, 11 grudnia o godz. 17.30 w Bibliotece przy ul. Mariackiej.

Pajace - bohaterowie sztuki Gabrieli Pewińskiej to dwoje starych aktorów. Spotykają się w swoim dawnym teatrze. Na pustej scenie. Tej, która przez długie lata była ich życiem, miłością. Przypominają sobie dawne role, swoich mistrzów, brawa, sukcesy. Ogień teatru, który kiedyś w nich płonął, wciąż się pali. Po co tu przyszli tego wieczora? Siedzą na proscenium wpatrzeni w rzędy widowni, ona - w królewskiej koronie, on - w czapce błazna. Czekają. Na kogo? Czy scena, na której się spotkali jest tu tylko sceną? A teatr teatrem?

To kolejna ze sztuk, po "Aktorze" (2017) i "Królu" (2018) - oba monodramy wystawione na scenie przez Ryszarda Jaśniewicza - oraz jednoaktówce "Nos" (2014) podejmująca ulubiony motyw autorki - teatru jako metafory życia, gdzie reżyseruje bezwzględny Czas zapraszając na scenę nowych aktorów, usuwając z niej starych. Nie pozostaje nic innego jak swoją rolę grać do końca. Może, kto wie, uda się Czas wykiwać?

- Ja jestem wrogiem umierania - mówi Stary Aktor w "Pajacach". - Scena to życie. Żyję, bo gram. Nigdy nie umrę. Śmierć w wiersz się nie wciśnie. Szekspirem ja załatwię! A może i Słowackim, kto wie? Może i Słowackim...

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA (na zdjęciu)

Aktorka Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie pojawiła się po raz pierwszy w 1958 jako Piękna Helena w sztuce Jeana Giraudoux "Wojny Trojańskiej nie będzie". Grała główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Bohdana Korzeniewskiego, Jerzego Golińskiego i Zygmunta Hübnera, była Ofelią u Andrzeja Wajdy. Po krótkiej przerwie na artystyczne wyprawy do Katowic i Warszawy, wróciła do Gdańska, gdzie gra do dziś. Z Adolfem Dymszą wystąpiła w filmie Janusza Nasfetera "Mój stary". Na srebrnym i szklanym ekranie gościła wiele razy, jest też związana z teatrem radia. Organizuje spotkania poetyckie, promuje młodych twórców. Zajmuje się działalnością charytatywną. Laureatka wielu artystycznych nagród, m. in: Złotego Krzyża Zasługi, Glorii Artis i Muzy Sopockiej.

RYSZARD JAŚNIEWICZ

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog, poeta. Grał i reżyserował m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Marka Okopińskiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego, Jakuba Rotbauma, Krystyny Meissner. W latach 1983-88 dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Słupsku. W latach 1988-92 kierownik artystyczny Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. W roku 1999 w Sopocie zainaugurował własną scenę Teatr z Polski6 . Jego ostatnie dziesięć lat to 13 monodramów: m. in.: "Moje serce - wielkie monologi dramatu polskiego", "Wielkie pranie", "Ostatnia lekcja aktorstwa", "Aktor", "Król". Od 10 lat prowadzi w Domu Zarazy w Oliwie warsztaty poetyckie "Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!".

---

11 grudnia, godz. 17.30, Biblioteka, ul. Mariackiej 42 w Gdańsku

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji