Artykuły

Kraków. Rok z życia Starego Teatru

Narodowy Stary Teatr wraca do gry. "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki będzie pierwszą premierą sezonu artystycznego 2018/2019 i pierwszym spektaklem powstałym pod okiem Rady Artystycznej.

Monika Strzępka i Paweł Demirski, duet, którego spektakle w Narodowym Starym Teatrze biły rekordy popularności, wraca na deski krakowskiej sceny. Sztukę "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" zainspirował "Opis obyczajów za panowania Augusta III" Jędrzeja Kitowi-cza i spektakle powstałe na jego kanwie. Twórcy przyglądają się krajobrazowi społeczno-politycznemu państw postkomunistycznych po 1989 roku, zaczepnie pytaj ą o charakter narodowej i ponadnarodowej wspólnoty w zmienionych warunkach historycznych. - Czy rzeczywiście możemy mówić o specyficznej dla naszych czasów wspólnocie języka, obyczajów, wartości i dążeń, chociażby w obliczu zaogniających się ostatnio konfliktów? Co tak naprawdę nas łączy, a co dzieli? Gdzie tkwi przyczyna napięć i czym mogą zaowocować w przyszłości? - pytaj ą Monika Strzępka i Paweł Demirski. I dodają: - "Rok z życia..." to wielowątkowe przedstawienie badające społeczne emocje, zwyczaje, a przede wszystkim, formujące się w oparciu o system wartości wyznawany w danym czasie, obywatelskie dążenia i aspiracje, których kształt zależy również od umiejętności trafnego rozpoznania zastanej sytuacji społecznej i politycznej.

Występują m.in. Anna Dymna, Anna Radwan, Juliusz Chrząstowski, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz.

"Rok z życia..." to wielowątkowe przedstawienie badające społeczne emocje, zwyczaje, a przede wszystkim obywatelskie dążenia i aspiracje, których kształt zależy również od umiejętności trafnego rozpoznania sytuacji społecznej i politycznej przez Marka Mikosa zapanował chaos. Nie doszło do podpisania umowy z zaakceptowanym i chwalonym przez Ministerstwo Kultury na stanowisku dyrektora artystycznego Michałem Gieletą, a kolejny - Jan Polewka- nie udźwignął zadania. Przeciwko personalnym ruchom resortu kultury zaprotestowali reżyserzy - Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych odmówiła pracy w Starym. Z ST odeszli też aktorzy: Jaśmina Polak, Bartosz Bielenia, Małgorzata Gorol i Marcin Czarnik.

Spektakle, jakie Mikos zaproponował widzom, podsumować można tylko jednym zdaniem: klapa. Sytuację Starego postanowili uratować aktorzy. Stworzyli Radę Artystyczną, która podjęła się negocjacji z reżyserami i dyrektorem ST. W jej skład weszli: Radosław Krzyżowski, Anna Dymną Ewa Kaim, Anna Radwan, Dorota Segda, Roman Gancarczyk i Krzysztof Zawadzki.

"Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki będzie pierwszą premierą sezonu artystycznego 2018/2019 i pierwszym spektaklem po zmianach. W planach kolejne przedstawienia - m.in. Pawła Miśkiewicza, Agnieszki Glińskiej, Krzysztofa Garbaczewskiego, Remigiusza Brzyka, Marcina Wierzchowskiego, Michała Borczucha i Konstantina Bogomołowa.

***

Premiera spektaklu "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" 30 listopada (piątek) o godz. 18 na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru (Starowiślna 21). Kolejne spektakle 1, 2,8 i 9 grudnia. Biletów brak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji