Artykuły

Gdynia. Pikantna staropolszczyzna na scenie TGG

Monodram Mikołaja Prynkiewicza jest zainspirowany barokową poezją. W jej zakamarkach, jak się okazuje, można odnaleźć prawdziwe skarby. Premiera jutro w Teatrze Gdynia Główna.

"Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny" to propozycja dla dorosłych. Teatr Gdynia Główna, który często tworzy dla dzieci, tym razem zmienia grupę docelową. W spektaklu w reżyserii Idy Bocian i wykonaniu Mikołaja Prynkiewicza zaprezentowana zostanie szalona zabawa słowem - pikantna, kusząca, seksowna. Bo o seksie właściwie będzie to opowieść. A wszystko inspirowane i zaczerpnięte z barokowej poezji.

- Co możemy odkryć w polskiej poezji barokowej? Nie tylko bogactwo stylu, nawiązania do wydarzeń historycznych, czy rozważania nad przemijaniem i marnością świata. To również przebogata skarbnica erotyków i niegrzecznych wierszy sowizdrzalskich - opowiadają twórcy spektaklu. O swoim pomyśle mówią jak o misji. Chcą "uwolnić miłość z pęt moralności i poszerzyć ubożejący język intymny o kolejne mięsiste metafory". "Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny" ma być próbą przywrócenia staropolskiego języka do codzienności i ukazania jego niezwykłej głębi i soczystości. Prynkiewicz chce pokazać czym był seks i jak o nim mówiono, czym jest teraz i jak się o nim nie mówi oraz sprawić, by te dwa światy zgrabnie się połączyły. - W meandrach barokowej poezji polskiej odkrywać on będzie, niczym w kolejnych warstwach kobiecej sukni, sowizdrzalskie dosadności i wyrafinowaną erotykę, zmysłową fizyczność i metafizyczne głębie - mówią o wykonawcy realizatorzy przedstawienia.

30 listopada na widzów czekać będzie premiera najbardziej pikantnego spektaklu w repertuarze Gdyni Głównej. Balansująca pomiędzy teatrem i happeningiem sztuka będzie sprawdzać i badać granice strefy komfortu widza. I z pewnością wywoła rumieńce! - Mimo sowizdrzalskiej atmosfery "kupidynowej szkoły" okazuje się, że konfrontacja nowoczesności z barokiem ma intrygujący słodko-gorzki posmak - podsumowują artyści.

Sztukę reżyseruje Ida Bocian, za światło i dźwięk odpowiada Marzena Chojnowska, występuje Mikołaj Prynkiewicz.

---

Piątek, 30 listopada, godz. 19, "Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny"

Teatr Gdynia Główna, Gdynia, pl. Konstytucji 1, bilety: 30-35zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji