Artykuły

Kraków. Monika Strzępka i Paweł Demirski o Polsce po roku 89

Paweł Demirski i Monika Strzępka przygotowali spektakl "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej". Premiera przedstawienia, które opisuje obyczajowość Polaków, i innych narodów wyzwolonych po 1989 r., odbędzie się w czwartek w Starym Teatrze w Krakowie.

Twórcy spektaklu, przyglądając się krajobrazowi społeczno-politycznemu państw postkomunistycznych po 1989 r., pytają o charakter narodowej i ponadnarodowej wspólnoty w zmienionych warunkach historycznych. Inspirują się m.in. "Opisem obyczajów za panowania Augusta III" (publikacja 1840-41 r.) Jędrzeja Kitowicza i przedstawieniami powstałymi na jego kanwie.

Akcja rozgrywa się w przeciągu roku, poczynając od września. - Tak jak w innych przedstawieniach tak i w tym opowiadam o wspólnocie, o próbach znalezienia się czy niemożliwości znalezienia się w różnego rodzaju wspólnotach - powiedział w środę dziennikarzom Demirski.

Występujący w przedstawieniu Radosław Krzyżowski ocenił, że spektakl jest opowieścią o klasie średniej, a "znakomita większość opowiadania Demirskiego jest oderwana od polityki, a ulokowana w obszarach obyczajowości, natręctw, marzeń, zmor".

Jak zaznaczył, dramaturg pokazuje nie tylko "polskość" i "błędem jest myślenie o czymś tak wyabstrahowanym jak >polskość<. - Byliśmy w tym procesie geopolitycznym częścią większej struktury i nie da się oderwać naszego doświadczenia od doświadczenia krajów, które po wojnie podzieliły nasz los. W tym sensie polskość jest bardzo specyficznym elementem szerszego fenomenu - powiedział aktor.

Dodał, że zawsze z niecierpliwością czeka na to, co Demirski ma do powiedzenia o współczesnej Polsce, bo obserwacje dramaturga są jednymi z "najciekawszych, najbardziej dotkliwych spisanych dokumentów >polskości<".

Na scenie kameralnej Teatru publiczność zobaczy m.in. Annę Dymną, Dorotę Segdę, Juliusza Chrząstowskiego, Radosława Krzyżowskiego. "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" to czwarty spektakl duetu Strzępka-Demirski w Starym Teatrze w Krakowie. Wcześniej artyści zrealizowali tu "nie-boską komedię", "Triumf woli", "Bitwę warszawską 1920".

W ocenie Demirskiego Teatr Stary zarządzany przez Marka Mikosa różni się od Teatru Jana Klaty. - Stary Teatr za dyrekcji Jana Klaty był w jakimś sensie moim, i Moniki też, artystycznym domem. Trudno było się mi pogodzić, by taki "dom" opuszczać. Na zaproszenie rady teatru wróciliśmy - powiedział. Podkreślił, że krakowska publiczność jest dla niego bardzo ważna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji