Artykuły

Gdańsk. Ostatni dzień głosowania na Młodych Twórców Kultury

Graficy, aktorzy, projektantka, dyrygentka i muzyk - już w piątek po raz 19. zostanie przyznana Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Troje laureatów wybierze Kapituła, a czwartego - czytelnicy "Gazety Wyborczej Trójmiasto". To ostatni dzień głosowania.

To jedna z najważniejszych nagród artystycznych w Gdańsku honorująca młodych twórców (do 35. roku życia), którzy zdążyli już zaistnieć w świadomości nie tylko lokalnego środowiska artystycznego, ale również w kraju i za granicą.

Na przestrzeni ostatnich lat wyróżniono ponad setkę zdolnych artystów i animatorów związanych z Gdańskiem, a wśród nich są m.in.: Grzegorz Kwiatkowski, Dorota Nieznalska, Wojtek Mazolewski, Filip Michalak, Kamil Piotrowicz, Wojciech Frycz, Szymon Wróblewski czy Adam Darski, oraz zeszłoroczni laureaci: Michał Jaros, Kamil Kocurek, Klaudiusz Grabowski i zespół Algorhythm.

W tym roku Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta, gdańskich uczelni, przedstawicieli mediów i zeszłorocznych laureatów, nominowała 7 zdolnych i odnoszących sukcesy Młodych Twórców Kultury. Kapituła nagrodzi trzech twórców, czwartego, w drodze głosowania internetowego, wybiorą czytelnicy "Gazety Wyborczej Trójmiasto". Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek (19 listopada) w południe i zakończy się dziś o północy.

Głos w plebiscycie jest oddać można wyłącznie za pośrednictwem panelu do głosowania, znajdującego się na stronie www.trojmiasto.wyborcza.pl. Z jednego adresu IP można oddać tylko jeden głos.

Statuetki i nagrody pieniężne w wysokości 10 tysięcy złotych każda, zostaną wręczone 30 listopada o godz. 19 na uroczystej gali w klubie Żak.

1. Piotr Biedroń - aktor Teatru Wybrzeże, związany z nim od 2011 roku. Najbardziej zwrócił na siebie uwagę kreacjami w takich przedstawieniach, jak: "Przedwiośnie", gdzie zagrał Cezarego Barykę, "Kto się boi Virginii Woolf", "Mapa i terytorium" czy "Amatorki". W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festival Francophone Namur w Belgii, a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza.

2. Tomasz Chyła - skrzypek, dyrygent i kompozytor, specjalizujący się przede wszystkim z muzyce jazzowej. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, od wielu lat bardzo aktywny na różnych polach działalności artystycznej. Formacja Tomasz Chyła Quintet zwyciężyła w konkursie 40 Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, a w maju 2017 roku światło dzienne ujrzała jej debiutancka płyta, zatytułowana "Eternal Entropy".

3. Marta Flisykowska - projektantka, kuratorka, wykładowczyni na Wydziale Architektury i Wzornictwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współprowadzi pracownię Designu Eksperymentalnego. Jej interdyscyplinarny projekt "Who nose? Transhumanistyczne spekulacje związane ze zmianą fizjonomii po zasiedleniu Marsa" z 2018 roku wystawiony był w Museo Del Traje w Madrycie na międzynarodowej wystawie towarzyszącej konferencji oraz prezentowany na 2nd International Conference on 3D Printing Technology and Innovations w Londynie.

4. Magdalena Gorzelańczyk - aktorka teatralna i filmowa, od 2017 roku związana z Teatrem Wybrzeże. Pracowała z takimi reżyserami, jak Adam Orzechowski, Ewelina Marciniak, Marcin Liber czy Jan Klata. Znana z brawurowej roli Jadwigi w spektaklu "Śmierć białej pończochy" i Wiery w "Ruskich" (reż. Adam Orzechowski) oraz Polykseny w "Trojankach" (reż. Jan Klata).

5. Patryk Hardziej - twórca plakatów, okładek, grafik, kurator i współtwórca II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych i cyklu "Śliwka razy 3" poświęconego twórczości Karola Śliwki. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest autorem identyfikacji wizualnej takich imprez, jak Gdańskie Targi Książki, Space! Fest, Narracje czy Octopus Film Festival.

6. Natalia Uryniuk - graficzka, doktorantka, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najbardziej znana jest jako twórczyni projektu artystyczno-edukacyjnego Balticarium.com na temat zwierząt Bałtyku oraz jako autorka książek "Balticarium - bałtycki zeszyt ćwiczeń" oraz "Balticarium - morskie zabawy".

7. Anna Wilczewska - dyrygentka młodego pokolenia, założycielka i dyrygent Chóru 441 Hz oraz Młodzieżowego Chóru Mieszanego Cantilena Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku. Została nagrodzona odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" za całokształt działalności artystycznej oraz wyróżniona szeregiem stypendiów kulturalnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji