Artykuły

Katowice. Rozpoczął się Festiwal Górecki - Penderecki

Daty urodzin dwóch wielkich polskich kompozytorów - 23 listopada i 6 grudnia - wyznaczyły czas Festiwalu Górecki - Penderecki, rozpoczętego w piątek w Katowicach. Podczas inauguracyjnego koncertu zabrzmiały utwory obu mistrzów.

Organizatorem festiwalu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, z którą obaj kompozytorzy wielokrotnie współpracowali, w tym - powierzając jej pierwsze wykonania swoich dzieł.

- Honorujemy w ten sposób dwie wielkie postaci, które łączył zawsze szczególny sentyment z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, czasem nawet dedykowali jej swoje dzieła - przypomniała Jowita Kokosza z działu promocji orkiestry.

- Festiwal jest przeglądem ich przebogatej twórczości, w której obecne są chyba wszystkie gatunki muzyczne - od pieśni i kameralnych form do wielkich utworów symfonicznych - dodała.

Podczas piątkowego koncertu Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia wykonała Sinfonietta per archi Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego oraz Pieśni o radości i rytmie na dwa fortepiany i orkiestrę kameralną op. 7, Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 41 oraz Małe requiem dla pewnej polki op. 66. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpiła m.in. jego córka, pianistka Anna Górecka.

Wśród 14 koncertów składających się na festiwal jest również wtorkowy, podczas którego jazzowe interpretacje utworów mistrzów przedstawią Piotr "Pianohooligan" Orzechowski i Kuba Więcek.

Urodzony 23 listopada 1933 r. Krzysztof Penderecki stworzył m.in. takie dzieła jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", "Polskie Requiem", cykl VIII "Symfonii". Jego muzyka pojawia się m.in. w filmach "Lśnienie", "Egzorcysta" oraz "Rękopis znaleziony w Saragossie".

Do najważniejszych utworów Góreckiego (1933-2010) należą m.in.: "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha". Światową sławę przyniosła Góreckiemu III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji