Warszawa. Mutter i Penderecki na finał Festiwalu
Skrzypaczka Anne-Sophie Mutter zagra w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w piątek w dzień 85. urodzin kompozytora, podczas finału Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego.
W dzień urodzin Krzysztofa Pendereckiego - 23 listopada w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się koncert podczas którego Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Krzysztof Penderecki. Tego wieczoru dyrygować będą również Krzysztof Tworek, Christoph Eschenbach oraz Leonard Slatkin.
Wystąpią połączone chóry Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Solistką będzie, zaprzyjaźniona z kompozytorem, skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, dla której Penderecki napisał w 1995 r. II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy".
Historia tego utworu to również historia wieloletniej przyjaźni kompozytora z wybitną niemiecką skrzypaczką. Sztuka wykonawcza Anne-Sophie Mutter, z którą grał w 1988 roku w Lucernie I Koncert skrzypcowy Prokofiewa, zainspirowała Krzysztofa Pendereckiego do napisania II Koncertu na skrzypce i orkiestrę. Prace nad utworem trwały od 1992 do 1995 roku. Kompozytor zafascynował się wówczas - jak zaznaczają muzykolodzy - estetyczną ideą claritas, która w pewnym stopniu wpłynęła na ostateczny kształt nowego koncertu. W porównaniu do dzieła napisanego dla Isaaca Sterna - I Koncertu skrzypcowego jest on znacznie "lżejszy" pod względem fakturalnym i ekspresyjnym.
"Jedną z ważnych idei naszego Festiwalu jest udział przyjaciół, ludzi, którzy towarzyszyli mojemu mężowi w jego życiu i drodze artystycznej, a teraz przybywają do nas niemal z całego świata. W gronie najbliższych przyjaciół jest wybitna skrzypaczka Anne-Sophie" - powiedziała PAP Elżbieta Penderecka. "Tuż przed Festiwalem odbyliśmy tournee z Annie-Sophie Mutter i Sinfonią Varsovią w Chinach, gdzie miało miejsce sześć wspaniałych koncertów" - dodała.
W programie urodzinowego koncertu znalazła się kompozycja - Concerto Grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę. Powstałe w latach 2000-01 jednoczęściowe Concerto grosso stanowi nawiązanie do barokowego gatunku, w którym orkiestra zostaje przeciwstawiona grupie instrumentów koncertujących - concertino; w omawianym dziele tworzą go trzy wiolonczele.
W finale koncertu wykonana zostanie kompozycja "Dies illa". Utwór ten powstał z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i dedykowany jest jej ofiarom. Podczas premiery tego dzieła oratoryjnego, które ma podtytuł "Tysiąc głosów dla pokoju", w listopadzie 2014 r. w Brukseli wzięło udział 39 chórów z różnych krajów świata - reprezentujących strony walczące w czasie I wojny światowej; w sumie w brukselskiej katedrze zaśpiewało 1350 chórzystów.
Festiwal Krzysztofa Pendereckiego, który trwa od 16 do 23 listopada, objął honorowym patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki. Patronat medialny sprawuje PAP.