Artykuły

Śleboda, insekty i pomarańcze

Kiedy większość stołecznych teatrów ogłosiła wakacyjną prze-rwę, warto poznać, co mogą zaproponować zespoły działające poza oficjalnym obiegiem. Szansę taką daje Akademia Teatralna im. Zelwerowicza, która właśnie otwiera scenę letnią. W repertuarze umieściła spektakle, recitale, koncerty i przedstawienie plenerowe.

Na inaugurację Teatr Montownia przypomni jedną z najlepszych swych inscenizacji. "Śleboda" to spektakl wyreżyserowany przez Waldemara Śmigasiewicza, a oparty na tekstach Kazimierza Przerwy-Tetmajera ze zbioru "Na skalnym Podhalu". Aktorzy Teatru Montownia, których wspierają Dorota Landowska i Jacek Braciak, stwarzają świetną okazję do obcowania przez półtorej godziny z góralskim folklorem. W ich wykonaniu ta sceniczna opowieść ma świeżość, autentyczność i wiele ciekawych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Przedstawienia od 25 do 27 lipca.

Aneta Todorczuk-Perchuć, ubiegłoroczna absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, zaprasza na swój recital "Niedorosłam" w pierwszy weekend sierpnia. - Ten recital to szczątki, fragmenty, momenty z życia. Takie, kiedy człowiek zostaje sam i kiedy dorasta lub też nie dorasta do pogadania z samym sobą, do wypowiedzenia się na głos - mówi aktorka. Wybrała teksty tak różnych autorów, jak Jeremi Przybora i Kazik Staszewski, Agnieszka Osiecka i Andrzej Strzelecki.

Raz jeden podczas tego przeglądu młodzi aktorzy skorzystają z pomocy aktorskiego autorytetu. W drugą niedzielę sierpnia Alina Janowska zaprezentuje laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Estradowej. Zaprosiła Barbarę Raduszkiewicz, Klementynę Umer, Margitę Ślizowską oraz grupę o tajemniczej nazwie Insekty. Z tym zespołem będziemy mieli też okazję spotkać się na ich oddzielnym występie (15 -17 sierpnia). Insekty to dwaj absolwenci warszawskiej Akademii Teatralnej: Tomasz Kowalski i Marcin Kołaczkowski. Nazwa grupy pochodzi od tytułu piosenki Jana Wołka, którą rozpoczęli wspólną działalność, bo specjalizują się w niekonwencjonalnych interpretacjach polskich przebojów. Mogą się poszczycić licznymi nagrodami, na Konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej, VI Elbląskich Nocach Poezji i Teatru, IV Festiwalu Sztuki Estradowej.

Na zakończenie przeglądu jego organizatorzy zaproszą widzów (od 22 sierpnia) do ogrodów pałacu w Wilanowie, gdzie reżyser Igor Gorzkowski przedstawi "Miłość do trzech pomarańczy" wg Carlo Gozziego. Nawiązuje do tradycji komedii dell'arte i włoskich karnawałów. Fabuła jest oparta na groteskowych i absurdalnych sytuacjach rozgrywanych między postaciami, zwłaszcza między melancholijnym księciem Tartaglią i jego sługą Trufalldino. W obsadzie m.in. Marcin Przybylski, Modest Ruciński, Wiktor Korzeniewski, Aleksandra Bożek, Anna Sroka, Kamilla Baar, a także publiczność, którą aktorzy zaproszą do wspólnej zabawy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji