Artykuły

Gorzów Wlkp. Król i TVP Kultura z wizytą u Edwarda Dębickiego

Edward Dębicki, założyciel Cygańskiego Teatru Muzycznego "Terno", oraz Błażej Król, gorzowski muzyk młodego pokolenia, wystąpili razem w programie "Szlakiem Kolberga". Emisja w sobotę, 17 listopada, na antenie TVP Kultura.

"Szlakiem Kolberga" to realizowany od 2014 roku cykl dokumentalny TVP Kultura przedstawiający spotkania gwiazd polskiej muzyki popularnej, rockowej, poważnej i jazzowej z najwybitniejszymi polskimi muzykami ludowymi. Cykl ma przybliżać widzom piękno i różnorodność polskiej muzyki tradycyjnej i postać wybitnego polskiego XIX-wiecznego etnografa Oskara Kolberga.

Tym razem obejrzymy odcinek dwóch artystów związanych z Gorzowem. W poszukiwaniu wiedzy o muzyce i kulturze cygańskiej do Edwarda Dębickiego przyjechał wokalista i kompozytor Błażej Król.

Program został zrealizowany we wrześniu, a telewizyjna ekipa gościła w podgorzowskim domu państwa Ewy i Edwarda Dębickich przez dwa dni. Zdjęcia zrealizowano w ogrodzie artysty.

Emisja zaplanowana jest na sobotę, 17 listopada, na godzinę 11.05.

Edward Dębicki jest ambasadorem miasta w kampanii GORZÓW #Stąd Jestem. Poeta, akordeonista, autor i kompozytor widowisk muzycznych, współtwórca scenariuszy filmowych i muzyki filmowej oraz autor ponad 200 pieśni. W 1955 roku założył Cygański Teatr Muzyczny "Terno" oraz powołał Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy. Dzięki Dębickiemu od 1989 roku w Gorzowie są organizowane Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa". W 1993 roku został wydany tomik jego poezji "Pod gołym niebem". W 2004 r. wydano książkę jego autorstwa "Ptak umarłych", która opisuje tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej. W tym roku książkę przełożono i wydano na niemieckojęzycznym rynku wydawniczym (w Niemczech i Austrii). W 2012 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Błażej Król to wokalista i kompozytor. Na początku swojej muzycznej drogi związany z zespołem Kawałek Kulki, później razem z Maurycym Kiebzakiem-Górskim współtworzył eteryczny duet UL/KR, w 2015 roku nagrał solową płytę. Urodził się 9 lutego 1984 roku w Gorzowie. Komponuje i wykonuje swoje piosenki, śpiewając napisane przez siebie teksty. Teksty, które są elementem łączącym wszystkie jego projekty: abstrakcyjne i absurdalne, utrzymane w mglistej i wieloznacznej poetyce. Wielu, opisując twórczość Króla, porównuje ją do estetyki piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej. W 2017 roku uhonorowany Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji