Artykuły

Słupsk. W Nowym próbują "Stan wyjątkowy" i Szekspira

W Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku trwają próby do dwóch spektakli: "Stanu wyjątkowego" Ludomira Franczaka w jego reżyserii i "Kupca weneckiego" Wiliama Szekspira w reż. Szymona Kaczmarka.

Stan wyjątkowy

Reżyseria: Ludomir Franczak

"Stan wyjątkowy", to projekt, który próbuje opisać zamieszki, jakie wybuchły w mieście, w styczniu 1998 roku, po śmierci Przemka Czai - dwunastoletniego kibica Czarnych Słupsk, zabitego policyjną pałką. Przez trzy dni, aż do pogrzebu, centrum miasta zamieniło się w obszar ogarnięty chaosem - pole bitwy kibiców, do których zaczęli dołączać mieszkańcy, i Policji. Po dwudziestu latach od tych wydarzeń Słupsk jest już zupełnie innym miastem, a nasza rzeczywistość nie przypomina trudnego okresu końca lat 90., jednak chęć rozwiązywania problemów za pomocą przemocy - czy to fizycznej, czy słownej nadal tkwi w nas głęboko.

Jak tamte wydarzenia wpłynęły na miasto i jego wizerunek na świecie? Jak wpłynęły na życie uczestników? Jak na całość patrzą ludzie, którzy brali w nich udział, z perspektywy minionych 20 lat?

Powstający spektakl jest rodzajem dokumentu, który pokazuje pewien fenomen miejski, przywołuje pamięć, jednocześnie zadając pytanie o nieuniknioność zdarzeń. Czy, jak w greckiej tragedii, wisi nad nami fatum, któremu nie sposób się przeciwstawić? Czy wybuch w jednym miejscu pozwala zapobiec czemuś po stokroć gorszemu w innym? Jak kumuluje się energia miasta i gdzie znajduje ujście dla swojego nadmiaru?

W projekt zaangażowany jest aktor Nowego Teatru Wojciech Marcinkowski.

Muzyka na żywo w wykonaniu Rafała Szymańskiego i Piotra Sulika.

Grafiki do spektaklu Wojciech Stefaniec.

Planowany termin Premiery 15 grudnia 2018 r

***

Wiliam Shakespeare "Kupiec Wenecki"

Reżyseria: Szymon Kaczmarek

Scenografia: Kaja Migdałek

Obsada: Igor Chmielnik, Monika Janik, Adam Jędrosz, Anna Kończal (gościnnie), Krzysztof Kluzik, Wojciech Marcinkowski, Kacper Sasin (gościnnie).

Premiera 16.02.2019 r. Duża Scena - Nowy Teatr w Słupsku

Kupiec wenecki to jedna z najciekawszych, ale również najbardziej kontrowersyjnych komedii Szekspira. Jej tytułowym bohaterem jest kupiec Antonio, a nie, jakby się mogło wydawać, żydowski pożyczkodawca Shylock. Motywem budującym napięcie w sztuce i pytania o granice ludzkiej przyzwoitości jest pożyczka udzielona pod zastaw funta ludzkiego mięsa. W przypadku nie zwrócenia długu, wierzyciel rości sobie prawo do wykrojenia kawałka mięsa z ciała dłużnika... Liczni badacze uważają, że Szekspir w tej sztuce utrwala negatywne stereotypy o Żydach, pokazując głównego bohatera jako chciwego wyzyskiwacza, chrześcijanina znów jako uczciwego i dobrego człowieka. Narracja sztuki zgodna jest z ówczesnym głosem ulicy, choć, jak uważają niektórzy badacze, napisany pod presją społeczną dramat ukrywa drugie dno...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji