Artykuły

Warszawa. Scena niepodległych kobiet - "Pięść" w IT

15 listopada o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się czytanie sceniczne "Pięści" Antoniny Sokolicz, w reżyserii Krystyny Duniec i Katarzyny Szyngiery, wchodzące w skład cyklu "Nikt nas nie zna".

Wydarzenie performatywne wokół "Pięści" Antoniny Sokolicz wpisuje się w nurt herstory, dekonstruujący utarte narracje na temat kobiecego doświadczenia, lokując kobiecą biografię w sprzecznościach, niejednoznacznościach, konfliktach, buncie i kompromisie - zawsze w sporze. Wydarzenie jest także próbą przywołania we współczesnym dyskursie społecznym i artystycznym zapoznanego głosu kobiecego - wydawczyni, działaczki społecznej, aktywistki, twórczyni awangardowego teatru, Antoniny Sokolicz. Lucy Irigaray pisała, że "kobiety powinny na nowo opisać swój związek z materią, ciałem i pragnieniem", aby przestać być projekcją, konstrukcją i obiektem. Nasze czytanie postawi pytanie o warunki realizacji tego przesłania w kontekście dramatu Sokolicz, a zarazem podejmie kolejną próbę redefinicji pojęcia rewolucji, jej celów, szans i zagrożeń.

---

W kolejnej odsłonie czytań scenicznych z cyklu "Nikt nas nie zna" na warsztat pójdą kobiece teksty zamieszczone w antologii "Rodzaju żeńskiego". Dramaty pisane przez autorki przeważnie w pierwszej połowie XX wieku najczęściej nieznane są dzisiejszym czytelnikom i widzom, choć ich prapremierom towarzyszyły często intensywne dyskusje, a nawet skandale. Teksty przynoszą świadectwo kobiecego doświadczenia, często wchodząc w kolizję z heroicznymi narracjami, narodową mitologią czy społecznymi stereotypami, ale pokazują też zmaganie się autorek z formą dramatyczną, która byłaby w stanie przekroczyć dotychczasowe konwencje męskocentrycznej sztuki. W zamierzeniu autorek antologii, podobnie jak i reżyserek cyklu, wybrane utwory stają się jednak medium dyskusji nie tyle o historii teatru, dramatu i polskiej kultury, ile o dzisiejszej rzeczywistości społecznej. O tym, jak zmienia się (albo jak się nie zmienia) sytuacja kobiet i grup wykluczonych. O pamięci, władzy, polityce, ciele i wolności. O kształcie kanonu i o tym, dlaczego nie było siostry Szekspira. O tym, co nas boli, czego się boimy, o jaki świat chcemy walczyć. O tym, że dramat może być także rodzaju żeńskiego.

***

15 listopada 2018

Antonina Sokolicz "Pięść"

reż. Krystyna Duniec / Katarzyna Szyngiera

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji