Artykuły

Warszawa. Obchody 100-lecia niepodległości Polski

Koncert na stadionie PGE Narodowy, wspólne śpiewanie hymnu, a także festiwal na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie to elementy centralnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowanych na 10 i 11 listopada przez MKiDN i Biuro Programu "Niepodległa".

Koncert, który odbędzie się 10 listopada na PGE Narodowym, ma zainicjować centralne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoją obecność potwierdzili m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki, a także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Koncertu wysłucha ponad 40 tys. osób na stadionie oraz Polacy przed telewizorami i radiem.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30, a transmisje telewizyjne w TVP1 i TVP Polonia o godz. 20.15. Polsat i TVN zaczynają swoje retransmisje o godz. 21.45. Koncert usłyszymy również w stacjach Polskiego Radia i Radia Plus.

W trakcie koncertu wykonanych zostanie 28 utworów w nowych aranżacjach. Łącznie na scenie wystąpi 30 artystów i osiem zespołów. Koncert rozpocznie Natalia Sikora piosenką "Widziałam ja orła na niebie" z repertuaru Teresy Haremzy. Podczas koncertu nie zabraknie także piosenek legionowych: "Białe róże", "Wojenko, Wojenko", "Szara Piechota", "Przybyli Ułani pod okienko" oraz "My pierwsza brygada", które przypomni Mała Armia Janosika. Następnie, jak podali organizatorzy, "z pól bitewnych przeniesiemy się na sale kinowe i dancingi II RP". Z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną publiczność zaśpiewa "Tylko we Lwowie". Ducha Hanki Ordonówny przywoła Aleksandra Kurzak piosenką "Miłość Ci wszystko wybaczy", a część poświęconą dwudziestoleciu międzywojennemu zakończy Andrzej Lampert śpiewając nieśmiertelny przebój Mieczysława Fogga "Ta ostatnia niedziela".

W najczarniejsze chwile polskiej historii minionego wieku wprowadzi publiczność zgromadzoną na stadionie Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", a wojenną poezję w wersji śpiewanej zaprezentują Natalia Nykiel i Misia Furtak. Jan Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne przeniosą nas do powstańczej Warszawy, śpiewając piosenki zagrzewające do walki mieszkańców stolicy 74. lata temu. Pod warszawskim niebem ponownie zabrzmi "Warszawianka", "Warszawskie dzieci", "Marsz Mokotowa", "Siekiera Motyka" oraz "Pałacyk Michla". Stanisława Celińska wykona piosenkę Ludwika Starskiego "Warszawo ma".

Utwór do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i z muzyką Tadeusza Sygietyńskiego "Ukochany kraj", pamiętany zapewne przez starsze pokolenie z apeli i akademii szkolnych, wykonają wspólnie raper L.U.C., Rebel Babel Ensemble oraz kwartet Tulia. Do lat 60. przeniesie publiczność tanecznie Maryla Rodowicz z towarzyszeniem chóru Sound'n'Grace. Królowa polskiej estrady zaśpiewa "Kulig", "O mnie się nie martw", "Dwudziestolatki" oraz "Tak bardzo się starałam". Nastrój zabawy podtrzymają Kamil Bednarek, Milo Curtis i Dariusz Malejonek.

Ciemniejsze oblicze PRL-u przypomną Skubas, Sławek Uniatowski, Olga Szomańska, Michał Kowalonek, Mateusz Ziółko, Natalia Szroeder i Kasia Moś. W wykonaniu Krystyny Prońko usłyszymy utwór barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego "Mury", a Jan Pietrzak przypomni własną piosenkę - "Żeby Polska była Polską".

W dalszej części "Koncertu dla Niepodległej" publiczność usłyszy m.in. Adama Bałdycha, Krzysztofa i Wojciecha Cugowskich, Ewę Farnę, Igora Herbuta, Sebastiana Karpiel-Bułeckę, Pawła Kukiza, Marka Piekarczyka, Damiana Ukeje oraz zespół SBB.

10 listopada będzie miała także swoją premierę piosenka napisana specjalnie na potrzeby "Koncertu dla Niepodległej". Stanisława Celińska wykona utwór pt. "Modlitwa". Organizatorzy koncertu podkreślają, że "będzie to wyjątkowy rodzaj przesłania na przyszłość".

Występy artystów uatrakcyjnią efekty specjalne oraz przygotowane na tę okazję inscenizacje, animacje i filmy. Koncert zakończy o godz. 22.30 Hymn Państwowy w wykonaniu wszystkich zaproszonych artystów, chórów i orkiestry oraz widowni PGE Narodowego.

Wydarzeniem, które w intencji organizatorów obchodów niepodległości, połączy wszystkich Polaków w niedzielę, 11 listopada, będzie akcja "Niepodległa do hymnu!", w trakcie, której o godz. 12 Polacy wspólnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zostanie wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Wyemitują go stacje radiowe i telewizyjne, zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Hymn wybrzmi m.in. w Meksyku, Peru, Indonezji, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej czy Japonii, a także w wielu miejscach w Polsce m.in. - Rzeszowie, Malborku, Inowrocławiu, Darłowie, na Śnieżce, w Świdniku, Warszawie. Hymn zostanie również odegrany z Wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

11 listopada dla osób, które będą chciały poznać polską historię poprzez dawne pieśni, modę, samochody, kulinaria przygotowano Festiwal Niepodległa. Impreza odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w godz. 13-21. W ramach festiwalu zaplanowane są dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków - miejsc wartych zatrzymania, zachęcających do przyłączenia się do świętowania.

Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną z polskimi utworami ostatniego stulecia, przystanek poświęcony rodzimym tańcom oraz przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek - Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika.

Na trasie Czerwonej przygotowano specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 r. Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Ciekawostką - według organizatorów - może być przystanek przy hotelu Bristol, gdzie bywał Paderewski. W jednej z sal hotelu grane będą utwory kompozytora - z transmisją na specjalnym telebimie przed hotelem.

Do festiwalu przyłącza się także Kancelaria Prezydenta RP, która w kilku miejscach na trasie festiwalu wystawi tzw. Księgę Niepodległości, do której każdy będzie mógł się wpisać. "Wpis będzie można złożyć: w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego, a także w trakcie zwiedzania Belwederu. Księga wyłożona będzie ponadto na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przed wejściem do Akademii Sztuk Pięknych" - poinformowała Kancelaria.

10 listopada do Księgi będą mogli się wpisać także uczestnicy Koncertu dla Niepodległej na PGE Narodowym.

Pamiątkowa księga powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy z okazji stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. "Została zainagurowana podczas Zgromadzenia Narodowego, zwołanego 5 grudnia 2017 roku w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego" - podano. Księgę Niepodległości otwiera Preambuła, która poprzedza tekst orędzia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z tego dnia.

Według informacji podanych na stronie, księga liczy 20 tomów i "towarzyszy wszystkim ważnym uroczystościom organizowanym w tym szczególnym roku przez Kancelarię Prezydenta RP". Podano, że "jako pierwszy podpisał się w Księdze Prezydent RP Andrzej Duda, a następnie Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Prezes Rady Ministrów".

Wieczorem 11 listopada odbędzie się również w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej główny koncert w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Na ten dzień zaplanowano też 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie z tego samego cyklu. Dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym każdy będzie mógł posłuchać polskiej muzyki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji