Artykuły

Nowa Sól. Dwa spektakle z programu Teatr Polska

W Nowosolskim Domu Kultury czekają nas dwa arcyciekawe spektakle - "Zakonnice odchodzą po cichu" i "Album Karla Höckera". W pierwszym padają pytania o tożsamość i metafizykę, drugi pokazuje Auschwitz z perspektywy katów.

- Po raz kolejny dzięki programowi Teatr Polska mamy okazję w Nowej Soli zobaczyć to, co aktualnie najlepsze w rodzimym teatrze - mówi Krzysztof Piotrowiak, dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury. - W poprzednich edycjach bywało już tak, że przyjeżdżali do nas na spektakle mieszkańcy Krosna Odrzańskiego, Sulechowa czy Świebodzina, więc teraz też zapraszamy do naszego niewielkiego ośrodka na spotkanie z czymś, co jest faktycznie wyjątkowe - "Zakonnice odchodzą po cichu" [na zdjęciu] to rzecz wybitna, a na koniec listopada kropka nad "i", a może raczej należałoby powiedzieć mocny wykrzyknik, czyli "Album Karla Höckera".

Spotkanie z Martą Abramowicz

"Zakonnice..." to sztuka na podstawie książki Marty Abramowicz z improwizacjami aktorskimi. Punktem wyjścia spektaklu są historie bohaterek reportażu Abramowicz. - Stają się pomostem między obserwacją kreacji aktorskiej a osobistym stosunkiem aktorek do interpretowanych przez nie postaci. Nadrzędnym tematem spektaklu jest powołanie, rozumiane zarówno w kontekście sacrum, jak i profanum, poprzez służbę Bogu, aż po misję i etos aktora. Przedstawienie utrzymane w konwencji dokumentu konfrontuje widzów z dramatami kilku młodych kobiet opowiadających o swoim doświadczeniu życia konsekrowanego - mówią organizatorzy wydarzenia.

Widz jest ponoć świadkiem budowania więzi emocjonalnej między z początku obcymi sobie kobietami: aktorką i interpretowaną bohaterką. Spektakl stawia pytania o tożsamość, metafizykę czy szeroko pojęty humanizm.

Odbędzie się w czwartek 15 listopada o godz. 19 w Nowosolskim Domu Kultury. Bilety kosztują 15 zł. Ok. 20.30 zaplanowane jest spotkanie z reżyserką spektaklu Darią Kopiec i Martą Abramowicz, która jednocześnie będzie promowała nową książkę "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica". Abramowicz jest dziennikarką, psycholożką, robi badania społeczne wśród ludzi, którym trudno odnaleźć się w rzeczywistości. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

"Człowiek nazbyt ludzki"

A już 30 listopada (godz. 19, bilet 15 zł) kolejny spektakl w NDK - "Album Karla Höckera". To próba zrozumienia tragedii Auschwitz z perspektywy sprawców, dotąd słabo zbadanej. - Wykorzystując techniki teatru dokumentalnego, improwizację i badania, spektakl przedstawia człowieka aż nazbyt ludzkiego, który dokonuje aktu ostatecznego. Poprzez wskrzeszanie zdjęć widzowie stają się świadkami zwykłego życia pracowników i ich zwierzchników, którzy prowadzili obóz zagłady w Auschwitz. Album rzuca wyzwanie tradycyjnym narracjom i założeniom na temat katów Holokaustu, ukazując zwykłą i rodzinną twarz ludzkiej tragedii - czytamy w zapowiedzi sztuki.

Jej uczestnicy na oczach widzów wcielają się w role postaci historycznych wyświetlanych na fotografiach, a po chwili znowu jako prywatni ludzie komentują ich działania i wybory niczym detektywi-amatorzy. - W zderzeniu z taką rzeczywistością widz zostaje postawiony przed koniecznością krytycznego myślenia i samodzielnej odpowiedzi na pytania: kim są ci ludzie, co robią, o czym świadczą ich działania? Widza skłania się również do zastanowienia nad jego własnymi przekonaniami dotyczącymi Zagłady i jej sprawców - puentują organizatorzy przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji