Artykuły

Białystok. 11 listopada, świętujemy, jak chcemy

Wystawy, parady, defilady, warsztaty, koncerty i spektakle. Podpowiadamy, jak spędzić weekend w stulecie odzyskania niepodległości.

Opera i Filharmonia Podlaska

Największy projekt muzyczny wolnej Polski "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" wkracza w decydującą fazę.

Podczas uroczystego koncertu, który odbędzie się na dużej scenie OiFP przy Odeskiej 1 w niedzielę o godz. 13.00, zabrzmią także "Harnasie" Karola Szymanowskiego oraz "Exodus" Wojciecha Kilara. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, zaśpiewa znakomity polski tenor Adam Zdunikowski, chór przygotowała Violetta Bielecka.

Podstawą przedsięwzięcia jest lista "100 na 100" arcydzieł polskiej literatury muzycznej, które powstawały od 1918 roku do dzisiaj. Wśród utworów tworzących wielobarwny pejzaż ostatniego 100-lecia polskiej muzyki znalazły się dzieła takich kompozytorów, jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Serocki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn czy Agata Zubel. Symbolicznym otwarciem stanie się Fanfara "dla Niepodległej" na instrumenty dęte, napisana specjalnie na tę okazję przez Krzysztofa Pendereckiego.

- Z jej muzyki wyczytać można jasną przyszłość - pisze Magdalena Gajl w programie koncertu. - Pomimo cech militarnych jest pogodna, nie sprawia wrażenia wojennej. Mogłaby zapowiadać olimpiadę albo turniej, nagradzać sukces każdego z nas. Kameralną fakturą, lekkością kroku, sposobem, w jaki instrumenty towarzyszą sobie nawzajem, kompozytor zdaje się nawiązywać do muzyki staropolskiej, oświeceniowej sztuki dialogu. Przyjemnie się jej słucha.

Dzień Kina Polskiego

W niedzielę, oprócz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadają 110 urodziny kina polskiego. Kino Forum zaprasza do uczczenia obu okazji przy srebrnym ekranie. O godzinie 14 pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodzin - "Jak pies z kotem". Dwie godziny później projekcja filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" w reżyserii Denisa Delica i spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem Arkadego Fiedlera, autora książki "Dywizjon 303", wydanej w 1942 roku.

O 19 trzy najlepsze polskie 30'tki, czyli wybór krótkich form specjalnie na Święto Niepodległości. A na finał (godz. 20.30) pokaz przedpremierowy Via Carpatia. to kino drogi, poruszające w odważny sposób kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazujące obojętność i hipokryzję trawiąca zachodnią kulturę. Film swoją premierę światową miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach.

Muzeum Wojska

- W niedzielę 11 listopada wstęp do muzeum jest bezpłatny, a na uczestników zajęć i zwiedzających czekać będą niewielkie upominki: biało-czerwone flagi i balony - zachęca Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku.

A przygotowane przez muzeum projekty to:

"Pierwsze lata niepodległości" to tytuł najnowszej wystawy czasowej, przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Wydarzenia z 1918 roku stanowią punkt wyjścia do opowieści o pierwszych latach odradzającego się państwa. Na ekspozycji zaprezentowane zostały między innymi oryginalne elementy umundurowania i uzbrojenia, dokumenty, pieniądze, fotografie z lat 1914-1926. Istotnym elementem scenografii jest odtworzona transzeja z okresu wojny światowej oraz interaktywna mapa ilustrująca następujące zmiany granic. Otwarcie wystawy w niedzielę o godzinie 14; Sala Wystaw Czasowych MWB przy Kilińskiego 7.

Kolejną propozycją jest wystawa: "Salon Malarzy". Przez najbliższy miesiąc w autobusach komunikacji miejskiej w Białymstoku można zobaczyć reprodukcje obrazów nawiązujących do odzyskania niepodległości. Pochodzące ze zbiorów instytucji dzieła prezentowane są w postaci wydruków, a towarzyszą im m.in. nota biograficzna autora, krótki opis oraz kod QR prowadzący do strony projektu. Prace przedstawione są również w postaci cyfrowej, na trzydziestu ekranach LCD umieszczonych w autobusach. Partnerem działania "Salon Malarzy" jest KPKM w Białymstoku.

Muzealnicy zapraszają też na spacer historyczny "Wyzwolony Białystok - spacerkiem po białostockich ulicach". W niedzielę o godzinie 13 spod siedziby muzeum wszyscy chętni wraz z przewodnikami wyruszą ulicami: Kilińskiego, Legionową, Liniarskiego, Marjańskiego, 11 Listopada, rondo Katyńskie. To doskonała okazja, by na popularne miejsce związane z dziejami Polski i Białegostoku spojrzeć zupełnie z innej strony.

W Muzeum Wojska zaplanowane są również warsztaty edukacyjne "O czym pisały gazety. Rodzinna niedziela". W godzinach 11 - 12.30 uczestnicy własnoręcznie przygotują gazetę ("Kuryer Muzealny") datowaną na 11 listopada 1918 roku.

Dokładny program na www.mwb.com.pl

Muzeum Podlaskie

Cykl warsztatów i zajęć edukacyjnych w niedzielę przygotowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

- Zapraszamy rodziny z dziećmi do spędzenia Narodowego Święta Niepodległości w białostockim Ratuszu! Będzie to wspaniała okazja, by dzieci nie tylko poznawały historię Polski, ale także uczestnicząc w grach i zabawach budowały w sobie dumę z bycia Polakiem oraz przywiązanie do symboli i barw narodowych - informują muzealnicy.

W Ratuszu, oprócz zwiedzania ekspozycji są przewidziane zajęcia interaktywne "Patriotyzm na płótnie" dla dzieci w wieku 7 - 12 lat (godz. 10 i 12) oraz gry i zabawy m.in. muzealny detektyw przygotowywanie kotylionów (10-15).

W Muzeum Historycznym przy Warszawskiej kuratorskie oprowadzanie po najnowszej wystawie czasowej Białystok wkracza w niepodległość (godz. 11 i 15). Wstęp wolny.

Z kolei w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy Świętojańskiej zajęcia dla rodzin PATRIOTA - TO JA! o godzinie 11, a o 13 MOŻEMY BYĆ DUMNI! Życzymy sobie....

- Zapraszamy też do obejrzenia unikalnej kolekcji rzeźby portretowej, która jest artystycznym zapisem walki Polaków o odzyskanie niepodległości w 1918 r. - mówią pracownicy muzeum. Oprowadzanie kuratorskie po kolekcji "Z Galerii Wielkich Polaków" (godz. 15).

Muzeum w Tykocinie zaprasza na godziną 19. W Domu Talmudycznym odbędzie się spotkanie artystyczno - historyczne z cyklu "Salon Bujnowskiego" zatytułowane "100 lat niepodległości".

Dokładny harmonogram na stronie www.muzeum.bialystok.pl

Galeria Sleńdzińskich

Zaprasza w niedzielę do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich. Szymon Borys, pianista, absolwent dyrygentury Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, tym razem wcieli się w rolę akompaniatora i prelegenta. Bohaterem wieczoru będzie Ignacy Jan Paderewski, jeden z najwybitniejszych artystów i mężów stanu Rzeczypospolitej, kompozytor Niepodległości. 8. Wieczór wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych odbędzie się w Galerii Sleńdzińskich przy Waryńskiego, początek o godzinie 18. Od godz. 17 w pracowni edukacyjnej będzie możliwość własnoręcznego wykonania dekoracji stroju na ten wyjątkowy wieczór, którą będzie kokarda narodowa. Wstęp wolny.

Teatr Dramatyczny

W sobotę w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu "Gałązka rozmarynu" [na zdjęciu]. Sztuka Zygmunta Nowakowskiego była szlagierem teatralnym ostatnich dwóch lat przed II wojną światową. W białostockim teatrze została wystawiona po raz pierwszy w 1989 roku. Najnowszą wersję przedstawienia reżyseruje Rafał Matusz, który odpowiada także za scenografię. Adaptację sztuki przygotowała Iwona Kusiak. Choreografią zajmuje się Tomasz Tworkowski. Kostiumy zaprojektowała Natalia Kołodziej. Multimedia przygotował Zachariasz Jędrzejczyk. Muzykę skomponowali aktorzy Teatru Dramatycznego: Patryk Ołdziejewski i Piotr Szekowski.

- Muzyka jest niezwykle istotnym elementem tego spektaklu, scala go i rytmizuje. Dzięki niej treść sztuki wybrzmiewa pełniej. Muzyka składa się z kilku warstw. Pierwsza z nich - podstawowa, to warstwa chóru, który roboczo nazwaliśmy "Rozmarynki". Symbolizuje on poniekąd matki, żony oraz inne kobiety, które w jakikolwiek sposób są powiązane z tematem wojny. Drugą warstwą muzyczną jest przywołanie kilku znanych szlagierów - znanych z pierwotnych realizacji przedstawienia - takich, jak: "O mój rozmarynie", "Hej idą strzelcy", "My pierwsza brygada" oraz "Hymn strzelecki". - powiedział Piotr Szekowski.

Na scenie zagra niemal cały zespół Teatru Dramatycznego. Premiera "Gałązki rozmarynu" odbędzie się 10 listopada o godz. 19. Spektakl można obejrzeć także 11 listopada o godz. 17.

Chór Akademicki w kościele

Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na koncert pieśni patriotycznych. Jak zapowiadają chórzyści - będzie to okazja, by wspólnie, z radością i dumą uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W sumie zabrzmi blisko 20 utworów, m.in. "Warszawianka", "O mój rozmarynie", "Marsz Pierwszej Brygady" czy "Mury" Jacka Kaczmarskiego. W niedzielę chór pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego wystąpi w kościele św. Wojciecha przy Warszawskiej. Początek o godzinie 17.

Zmiana Klimatu

Ciekawie zapowiada się najbliższy weekend w białostockiej Zmianie Klimatu. Przed oficjalnymi obchodami okrągłych 100 lat "sami-wiecie-czego" animatorzy z Warszawskiej zapraszają wszystkich do wzniesienia kilku toastów. A jak i toasty i śpiewy, to i muzyka! A jak muzyka, to w takich okolicznościach przyrody tylko po polsku! I do białego rana!

I tak dziś o 21 akrobacje stylistyczne, balansowanie między gatunkami, żonglerka rytmem i tempem, wzbogacona o inne karkołomne sztuczki zagra zdecydowanie najlepiej ogolony dżentelmen polskiego dysk-dżokeingu, czyli DJ z Wąsem. (wstęp 10 zł).

W sobotę również od godz. 21 do tańca zaprasza jednoosobowy duet BADA. Będą Manamy, Perfecty, Lady Panki, Podsiadły, Mrozy, Brodki, Nosowskie, Kaziki, Kaje, Krawczyki i Maryle. Przekonamy się, czy Baśka miała fajny biust i czy dziewczyna szamana rzeczywiście nie zazna nigdy snu. Przejedziemy się na zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz, pobiegniemy przez marchewkowe pole, aż w końcu pojawimy się u Maksyma w Gdyni. Będzie ostro i lyrycznie (wstęp 10 zł).

Z kolei w niedzielę Damian Kudzinowski i Wojtek Łasiewicki zapraszają do udziału w akcji #100toastówNa100lat, która przez cały wieczór będzie się odbywała spontanicznie. Natomiast dj Franxxx zaprasza na parkiet, gdzie będzie można uczestniczyć w równie nieplanowanym happeningu #CoNajmniej100WesołychPiosenek, podczas którego zagranych będzie co najmniej różnych 100 utworów muzycznych (początek godzina 21, wstęp 10 zł).

Zaduszki Bluesowe

W listopadzie w Białymstoku od lat króluje blues. Zanim rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Jesień z Bluesem, białostoczanie będą mogli wziąć udział w Zaduszkach Bluesowych. W tym roku mija 35 lat od ich pierwszej edycji. Po raz pierwszy zorganizowano je w listopadzie 1983 r., upamiętniając w ten sposób Ryszarda "Skibę" Skibińskiego, lidera Kasy Chorych i pomysłodawcę najstarszego polskiego festiwalu bluesowego - Jesieni z Bluesem. Tegoroczny koncert odbędzie się w sobotę o godz. 19 w białostockim klubie Fama przy Legionowej. Tym razem można będzie usłyszeć Formację FRU oraz Dana Patlansky'ego z Południowej Afryki.

Więcej www.bok.bialystok.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji