Artykuły

Olsztyn. Wolność tematem przewodnim festiwalu Demoludy

Koncerty, spektakle, filmy oraz czytanie dramatów, których wspólnym tematem jest wolność odbędą się podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy Nowa Europa w Olsztynie. Festiwal rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 2 grudnia.

Dyrektor artystyczna festiwalu Monika Kozłowska podkreśliła w środę podczas konferencji prasowej, że "przewodnie hasło >>wolność<< nie jest przypadkiem a wynika z obchodzonej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę".

- Jednak podczas festiwalowych wydarzeń "wolność" nie będzie traktowana w kontekście historycznym ale szeroko, jako wartość dana albo odebrana tu i teraz - wyjaśniła Kozłowska. - O tym co nas ogranicza na co dzień będzie mowa w spektaklu o starości. Sztuka o Romach opowiada o tym jak ludzie oceniani są przez pryzmat tożsamości. Natomiast o ucieczce od rzeczywistości jako sposobie na wyzwolenie siebie mowa jest w monodramie "Pamiętnik wariata" - podkreśliła Kozłowska.

Widzowie obejrzą sztuki przygotowane przez artystów z Rosji, Chorwacji, Czech, Ukrainy i Węgier.

Festiwal otworzy spektakl taneczny "Guide" Very Ondrasikovej i artysty wizualnego Dana Gregora z Czech. Widowisko, w którym artyści tworzą obrazy przy pomocy światła, zdobyło wiele nagród na festiwalach i było prezentowane m.in. w Seulu, Nowym Jorku, Jerozolimie oraz Birmingham.

Jak zapowiadają organizatorzy niezwykle interesującą zapowiada się sztuka "Jesień na Plutonie" Teatru NTP ze Lwowa Sashki Bramy. To spektakl o oswajaniu starości ale i tęsknocie za światem idealnym. W przedstawieniu pojawiają się duże lalki, które odzwierciedlają wizerunki realnych bohaterów. Twórcy pracując nad spektaklem spędzili rok z mieszkańcami domu spokojnej starości.

Teatr.DOC z Moskwy przedstawi spektakl "Wojna blisko" Dmitrija Bela, Marka Ravenhilla oraz Eleny Greminy. To sztuka oparta m.in. na dzienniku mieszkańca Ługańska we wschodniej Ukrainie, zajętego przez prorosyjskich separatystów. Pojawia się w niej także wątek procesu ukraińskiego reżysera filmowego i działacza Majdanu Ołeha Sencowa skazanego na 20 lat więzienia za przygotowywanie zamachów terrorystycznych przez rosyjski sąd.

Postrzeganie ludzi przez pryzmat tożsamości to temat spektaklu chorwackiego "Spójrznamnie". W sztuce grają Romowie a spektakl otrzymał nagrodę Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów Dramatycznych i Chorwackiej Telewizji Państwowej za wybitny wkład w sztukę teatralną w 2017 roku.

Podczas festiwalu odbędzie się wernisaż fotografii Tomasza Tomaszewskiego "Cyganie, inni ludzie tacy jak my". Fotografik dokumentował życie Romów, którzy przez wieki byli postrzegani jako obcy, w różnych miejscach od Indii, skąd pochodzą, poprzez Europę, w której jest ich najwięcej aż po Stany Zjednoczone.

Organizatorzy zapowiadają także czytania trzech sztuk ukraińskich - będą to: "Kiedy powraca deszcz" Nedy Neżdany o okrutnym zakładzie zawartym na imprezie przez czwórkę znudzonych 30-latków, "Studnia" Dimy Łewyckiego o śmierci kilkunastoletniej dziewczyny na tle konfliktu rodzinnego oraz "Złe drogi" Natalii Worożbyt o tym, jak wojna demoralizuje a ludzie dają sobie przyzwolenie na robienie rzeczy których by nigdy nie zrobili w czasie pokoju.

Muzycznym wydarzeniem festiwalu będzie koncert zespołu z Łodzi Samokhin Band z wokalistą Kozakiem z Rostowa Pavlem Samokhinem, grającym mieszkankę swingu, jazzu, latino, funky i rock&rolla.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty krytyki teatralnej, podczas których uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności z zakresu pisania tekstów krytycznych o teatrze. Powstanie festiwalowa gazeta teatralna. Warsztaty poprowadzą krytycy teatralni dr Justyna Biernat oraz Jacek Wakar.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy Nowa Europa, organizowany od 2007 roku, powstał z idei budowania płaszczyzny dialogu pomiędzy artystami i twórcami z krajów Europy Środkowo - Wschodniej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji