Artykuły

Częstochowa. Widowisko z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Na scenie kilkudziesięciu wykonawców... Chór Collegium Cantorum, aktorzy Teatru im. Mickiewicza, Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa. Patriotyczne widowisko poetycko-muzyczne przygotowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zobaczymy 7 listopada na scenie częstochowskiego teatru. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek.

Według zapowiedzi widowisko poetycko muzyczne "Myśmy wszystko zapomnieli" stanowi połączenie muzyki, pieśni zaaranżowanych na chór, żywego słowa i narodowego tańca. Wydarzenie przygotowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest ważną okazją do świętowania oraz przypominania historii - trudnej i często bolesnej - naszego narodu ostatniego wieku. Sądzimy jednak, że wśród wielu artystycznych zdarzeń, które z pewnością pojawią się na różnych scenach i estradach, warto także znaleźć miejsce na te, które sięgną historycznie jeszcze głębiej. Zanim bowiem nastał rok 1918, przez całe dziesięciolecia naród dążył do niepodległości i dążenia te wyrażał także w sztuce: literaturze, pieśniach, malarstwie, muzyce.Główną ideą koncertu "Myśmy wszystko zapomnieli" jest przywołanie tych dążeń, nadziei i rozczarowań, wzlotów i upadków, mozolnej pracy całych pokoleń, aby - mimo zaborów - ocalać polskość, nie pozwolić na narodowe wyjałowienie, aby w efekcie do niepodległości doprowadzić - czytamy o wydarzeniu.

Scenariusz na podstawie fragmentów dramatów Wyspiańskiego

Za scenariusz i reżyserię odpowiada dyrektor częstochowskiego teatru Robert Dorosławski. Scenariusz powstał na podstawie fragmentów dramatów Stanisława Wyspiańskiego takich jak "Wyzwolenie", "Wesele", "Warszawianka" czy "Bolesław Śmiały", w programie znalazły się również polskie pieśni patriotyczne i tańce narodowe.

- Wybrane fragmenty dramatów Stanisława Wyspiańskiego nie dość, że ideę tę obrazują, to jeszcze - w metaforycznej i symbolicznej warstwie - podejmują dyskurs nad powinnością Artysty i Sztuki, nad odpowiedzialnością tych, którzy obdarzeni darem, potrafią wyrażać myśl piękniej i doskonalej niż pozostali. Dyskurs jakże ważny dzisiaj w czasach popkultury i powszechnej komercji. Siłą widowiska jest jego interdyscyplinarność: połączenie muzyki, pieśni zaaranżowanych na chór (i tych powszechnie znanych, ale też tych zapomnianych), żywego słowa i narodowego tańca - tak organizatorzy opisują wydarzenie.

Przed publicznością wystąpi kilkudziesięciu wykonawców

Na scenie zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców... Chór Collegium Cantorum, Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa oraz oczywiście aktorzy Teatru im. Mickiewicza. Jako narrator wystąpi Antoni Rot, Aktorem i Konradem będzie Michał Kula, Jaśkiem i Poetą - Sebastian Banaszczyk, zaś Dziewczyną i Chochołem - Hanna Zbyryt.

Wydarzenie zaplanowano na środę 7 listopada. W teatrze zobaczymy tylko trzy przedstawienia grane o godz. 10, 12 i 19 (dopołudniowe spektakle skierowane są przede wszystkim do młodzieży szkolnej). Wstęp jest bezpłatny na podstawie wejściówek (można o nie pytać w kasie teatru przy ul. Kilińskiego 15). Za produkcję odpowiada Instytut Rozwoju Sztuki przy współpracy z Teatrem im. Mickiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji