Artykuły

Kraj. Pieśni z Podlasia. Można wesprzeć projekt Karoliny Cichej

Karolina Cicha i Elżbieta Rojek zbierają na wydanie płyty "Jeden - wiele" z pieśniami chwalebnymi. Ich projekt można wesprzeć na portalu PolakPotrafi.

- Wybrałyśmy i opracowałyśmy najradośniejsze i najjaśniejsze pieśni różnych wyznań obecnych na Podlasiu. W tym momencie, dzięki dofinansowaniu z województwa podlaskiego, mamy fundusze na nagranie płyty, pokrycie kosztów studia i realizatora, reżyserii dźwięku i edycji. Nagrania więc trwają, a my tymczasem próbujemy zebrać sumę potrzebną na pokrycie miksu, masteringu, grafiki, opracowanie tekstów, a także na tłoczenie i druk płyt. Płyta ta będzie wielkim, wielojęzycznym pochwalnym hymnem na cześć sacrum. Chciałybyśmy, żeby - jak przystało na tak chwalebny temat - wykonana była na najlepszym muzycznym i merytorycznym poziomie. Dlatego prosimy was o wsparcie - nie ukrywają artystki.

Premierę płyty planują na listopad 2018 roku. Projekt można wesprzeć na portalu PolakPotrafi - do końca akcji zostało kilka dni.

W projekcie "Jeden - wiele" Karolina Cicha i Elżbieta Rojek skupiły się na jednym regionie Polski - Podlasiu, w którym od wieków współegzystują różne tradycje religijne. Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej, takich jak "Kiedy ranne wstają zorze" z XVIII wieku usłyszeć można tradycyjne pieśni ku chwale Boga innych religii, np. staroobrzędową pieśń "Irmologiona Supraskiego" z XVI wieku, prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku.

Projekt łączy bogatą mozaikę w jeden spójny program, w którym wszystkie religie zabrzmią wspólnie, przemawiając niejako jednym głosem. Muzykę - niekiedy ekstatyczną, niekiedy kontemplacyjną a niekiedy bliską rytuału czy obrzędu - dopełniają języki sakralne (m.in cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski czy polski). Wybór tekstów skoncentrowany jest na najbardziej afirmatywnych elementach poszczególnych religii: formach chwalby, czci, na różnorodnych aktach wdzięczności czy błogosławieństwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji