Artykuły

Olsztyn. Wspomnienie o znanych zmarłych w ostatnim roku

"Tak naprawdę ludzie nie odchodzą na zawsze. Dwa światy - żywych i umarłych - przenikają się i oddziałują na siebie. Nie ma umarłych, tylko ci, co odeszli" - pisał ks. Jan Twardowski. Jego słowa przypomniała Elżbieta Fabisiak, znana animatorka kultury z Olsztyna, która jak co roku wspomina znanych, cenionych i zasłużonych zmarłych w ostatnich 12 miesiącach.

Wspominkowy charakter Dnia Zadusznego przywołuje ludzi kultury, którzy odeszli w minionych 12 miesiącach. Źródłem pamięci jest miłość i wdzięczność. Swoim talentem i osobowością wpisali się w historię kultury naszego regionu. To niezwykle wartościowe pojedyncze, zapisane złotymi głoskami kartki ich dokonań w tworzeniu życia kulturalnego naszej małej ojczyzny. Ocalone od zapomnienia wspierają nas, żyjących z bojaźnią i nadzieją na przyszłość.

Niech płonące na ich grobach lampki będą symbolem naszego podziękowania za ich życie, za wspólne sukcesy i porażki, za dobre słowa i uczynki, za wspomnienia, które wzmacniają nas na kolejne dni bez Nich. Uczymy się dobrego myślenia o ludziach. Odeszli, ale trwają w naszej pamięci, stając się ważnym elementem naszej tożsamości kulturowej. Ich praca zawodowa i społeczna, pozostawione dzieła są wartością wzbogacającą nas żyjących.

Wspominamy z żalem, nostalgią i tęsknotą tych, którzy odeszli:

** Alfred Prusik

Znany przedsiębiorca, ale przede wszystkim przyjaciel artystów. To on był współpomysłodawcą powołania Fundacji Środowisk Twórczych, inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturotwórczych w Olsztynie. Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało mu tytuł Przyjaciela Stowarzyszenia.

** Krystyna Szels-Milczarek

Wybitna aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek, związana ze sceną od 1955 roku. Stworzyła wiele kreacji aktorskich, zapisując się w pamięci dzieci i dorosłych. We wspomnieniach pozostanie jako wyjątkowo pogodna osoba, pełna optymizmu, zawsze uśmiechnięta i otwarta na ludzi.

** Romuald Odoj

Wybitny archeolog, muzealnik, badacz. Był kierownikiem Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku. Prowadził prace wykopaliskowe na terenie Warmii i Mazur. Pozostawił ogromny dorobek naukowy z zakresu archeologii. Był cenionym pracownikiem Muzeum Warmii i Mazur. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Fromborka.

** Wacław Kapusto

Wybitny polski fotografik i fotoreporter związany z Olsztynem od 1951 roku. Mistrz obiektywu. Autor wielu wystaw w kraju i za granicą, albumów fotograficznych, ilustracji do wydawnictw, dokumentacji zdjęciowej ważnych wydarzeń politycznych i kulturalnych. Nagradzany w swoim mieście, ale także w Polsce i za granicą.

** Tadeusz Willan

Mazurski pisarz, prozaik, dziennikarz, aktywny działacz, animator kultury, społecznik, redaktor, reportażysta, tłumacz. Współtworzył życie kulturalne regionu jako przewodniczący Stowarzyszenia Mazurskiego i przewodniczący olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Autor baśni mazurskich, organizator Mazurskich Spotkań Letnich.

** Zofia Januszkiewicz

Muzealnik mediewista i archeolog, długoletnia kierowniczka Działu Historii w Muzeum Warmii i Mazur, szczególnie zasłużona dla kultury regionu. Pasjonatka polskiej numizmatyki. Organizatorka wielu znaczących wystaw w regionie, w Polsce i za granicą. Pozostawiła bogaty dorobek naukowy.

** Alicja Szymankiewicz

Aktorka Teatru im. Stefana Jaracza, swoje pierwsze kroki na estradzie stawiała w zespole harcerskim Arabeska. Za wspaniałe role zagrane na olsztyńskiej scenie otrzymała nagrody publiczności Teatralnej Kreacji Roku. Od 1998 roku mieszkała w Chicago, gdzie swój talent aktorski wykorzystywała w teatrze, kabarecie i radiu polonijnym. Przede wszystkim stworzyła nową na gruncie polonijnym scenę - Teatr przy stoliku. Założyła Fundację Inicjatyw Kulturalnych.

** Jerzy Bogdan

Muzyk, puzonista, kompozytor, aranżer, akompaniator zespołów chóralnych (m.in. chóru Tęcza), ale także olsztyński animator kultury i uczestnik amatorskiego ruchu teatralnego.

** Bogdan Olkowski

Pedagog, trębacz, nauczyciel i wspaniały człowiek. Od 1979 roku kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie. Twórca jej sukcesów. Wybitny propagator muzykowania na instrumentach dętych. Pod Jego batutą orkiestra zapisała najbardziej twórczy okres w swojej historii.

** Wiesław Niesiobędzki

Poeta, prozaik, publicysta, nauczyciel, historyk i regionalista, bibliotekarz, archiwista, społecznik. Członek Związku Literatów Polskich. Przez 20 lat pełnił funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Edwarda Stachury w Iławie. Założył iławski Oddział Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego, który należał do jednych z najbardziej aktywnych w regionie.

** Włodzimierz Czech

Muzyk, animator kultury, członek olsztyńskich zespołów muzycznych, współpracował z Olsztyńskim Ośrodkiem Tanecznym, współorganizator wielu imprez tanecznych w Olsztynie i regionie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji