W hołdzie Skrzyneckiemu
Już po raz 10. w Mińsku Mazowieckim odbędzie się Festiwal Piotra Skrzyneckiego, niezwykłego artysty, który dzieciństwo spędził w tym mieście, a swoje losy związał z krakowską Piwnicą Pod Baranami. To pięciodniowe święto muzyki i sztuki.
6 listopada o godz. 19.00 w Miejskiej Szkole Artystycznej Artur Gotz zaprezentuje największe szlagiery Kabaretu Starszych Panów. I to nierzadko w zaskakujących aranżacjach (ważną rolę odegrają instrumenty elektroniczne). Jak mówi artysta, jego koncert to połączenie tego, co sentymentalne, z tym, co bliskie i aktualne dla człowieka XXI wieku. Bierze na warsztat piosenki: "Addio pomidory", "Już kąpiesz się nie dla mnie", "Dziewica Anastazja" czy "W czasie deszczu dzieci się nudzą". - Jest to również wyjątkowa okazja do odkrycia na nowo utworów mniej znanych, takich jak np. "Torreador i kastaniety" czy "Adziba" - informują organizatorzy festiwalu.
7 listopada o godz. 19.00 odbędzie się spektakl "Pieśni miłości i nienawiści wg Leonarda Cohena" w adaptacji i reżyserii Sławomira Gaudyna na podstawie prozy, wierszy i piosenek Leonarda Cohena. Kanadyjski bard jest stawiany dziś na równi z Okudżawą, Wysockim czy Brelem. Widzowie odnajdą w spektaklu wszystkie odcienie uczucia zwanego miłością - od zauroczenia i niepewnych pocałunków aż po gorące pożądanie, a później zdradę i nienawiść. W roli głównej Stanisław Górka, a akompaniują: Jerzy Derfel (fortepian), Andrzej Łukasik (kontrabas) i Roman Gołębiowski (klarnety).
8 listopada o godz. 19.00 Jan Nowicki będzie promował swoją najnowszą książkę "Piosenki, czasem wiersze" (wstęp wolny), a o godz. 20.30 rozpocznie się spektakl "6 sekund". To monodram w wykonaniu Beaty Malczewskiej. Opowieść o współczesnej aktorce, która po latach pracy nieoczekiwanie postanawia całkowicie odmienić swój wizerunek zawodowy. Beata Malczewska, aktorka krakowskiego Narodowego Starego Teatru, w brawurowym tempie dokonuje transformacji granej przez siebie postaci. A pomagają jej w tym absurdalny humor, taniec i pantomima.
9 listopada o godz. 16.00 w Miejskiej Szkole Artystycznej odbędzie się Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego. Na 19.00 zaplanowano występ gwiazdy - będzie to Stanisława Celińska z zespołem Macieja Muraszki. "Malinowa..." to nowa, studyjna płyta artystki. Zapewne jednak usłyszymy także piosenki z poprzedniego krążka - "Atramentowa".
Festiwal zakończy się mocnym akcentem. 10 listopada o godz. 11.00 w Miejskiej Szkole Artystycznej rozpocznie się koncert "Niepodległa znaczy Wolna" w wykonaniu artystów Piwnicy Pod Baranami. Będzie to pomnik muzyczny dla tych, którzy 100 lat temu odzyskali dla naszego kraju niepodległość. I najpiękniejsze pieśni żołnierskie, której, kryją w sobie bardzo różne emocje. Radość jak w "Pierwszej Kadrowej", ale i smutek za Jaśkiem, co "w wojence padł", a także werwę i humor ułanów - "malowanych dzieci". To również duma rycerska "Pierwszej Brygady", "Roty" i "Czerwonych maków na Monte Cassino".