Od Wagnera do Różyckiego i Moniuszki
Uroczysty koncert, którym płoccy symfonicy uczczą okrągłą setną rocznicę odzyskania niepodległości odbędzie się 9 listopada. Na program złożą się: arie operowe Stanisława Moniuszki oraz kompozycje Ryszarda Wagnera, Edwarda Elgara, Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego.
Wystąpią: Katarzyna Hołysz - sopran i Ewa Majcherczyk - sopran. Wieczór poprowadzi dyrygent Adam Banaszak.
Solistka Katarzyna Hołysz ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu oraz Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Krystyny Pakulskiej. Nagrała osiem płyt z repertuarem muzyki dawnej, sakralnej i operowej. Współpracuje z teatrami w Polsce i Niemczech. Występuje m.in. w rolach wagnerowskich (Venus w "Tannhauserze", Kundry w "Parsifalu"), moniuszkowskich (Halka), mozartowskich (Hrabina w "Weselu Figara"). Publiczność poznańska słyszała ją także w roli Madame w operze Francisa Poulenca "Głos człowieczy" ("La voix humaine") we własnym, autorskim przekładzie na język polski, wystawionej po raz pierwszy w Polsce. W 2010 roku sopranistka wystąpiła w tytułowej partii "Fidelia" Beethovena w impresaryjnej produkcji Elżbiety Pendereckiej i Stowarzyszenia im. Ludwika van Ludwiga Beethovena oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Za swoje kreacje wokalne otrzymała w 2011 roku nagrodę krytyków i melomanów Trójmiasta (role Halki i Lady Makbet kreowane w Operze Bałtyckiej). W 2012 roku dostała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla Najlepszej Śpiewaczki sezonu 2011/2012.
Druga z solistek, Ewa Majcherczyk, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie Tonny'ego Landy. Była dwukrotną stypendystką Laboratorio Toscano delia Lirica - Opera Studio. Jest laureatką m. in.: Simone Alaimo International Vocal Competition oraz II Bel Canto nella Valle dei Templi (I nagroda i trzy nagrody specjalne). Debiutowała w roli Adiny w "Napoju miłosnym" Donizettiego pod batutą F. Bottigliero w Filharmonii Jeleniogórskiej oraz jako Hanna w "Strasznym dworze" Moniuszki pod batutą T. Serafina w Operze Śląskiej. Z sukcesem kreowała partie: Juliette ("Romeo i Julia" Gounoda), Kunegundy ("Kandyd" Bernsteina), Łucji ("Łucja z Lammermooru" Doni-zettiego), Violetty ("Traviata" Verdiego), Micaeli ("Carmen" Bizeta), Gildy ("Rigoletto" Verdiego), Musetty ("Cyganeria" Puccinie-go), Pierwszej Damy i Papagena ("Czarodziejski flet" Mozarta), Anny Frank ("Dziennik Anny Frank" Firda), Bolesława ("Ubu Rex" Pendereckiego), Mrs. P. ("The Man Who Mistook His Wife for a Hat" Nymana). Koncertowała w Niemczech, Belgii, Danii, Hiszpanii, na Litwie oraz Słowacji. W 2016 roku ukazała się jej płyta "Canción" z interpretacjami kompozycji F. Bottigliero.
Ewę Majcherczyk można obecnie usłyszeć na scenie Opery Śląskiej (Angiolina, "Don Desiderio" Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego). W grudniu wystąpi w Operze Narodowej w Warszawie w spektaklu "Czarodziejski flet" (rola Pierwszej Damy).
Płocki koncert poprowadzi dyrygent Adam Banaszak, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marcina Sompolińskiego, związany z Operą Wrocławską.
Bilety w cenie 40 zł można kupować w kasie biletowej POS przy ul. Bielskiej 9/11.