Artykuły

Od teatru tańca do tężni

Ponad 5000 mieszkańców zagłosowało w olsztyńskim budżecie obywatelskim na Olsztyński Teatr Tańca. To on wyprzedził budowę ogrodzenia stadionu rugby, Centrum Seniora i tężnie. Miasto zarezerwowało na 0B0 3 mln 700 tys. zł. Pisze Ewa Mazgal w Gazecie Olsztyńskiej.

Wladze miasta zorganizowały olsztyński budżet obywatelski po raz szósty. Pod względem formalnym, finansowym i inwestycyjnym pomysły oceniał zespól koordynacyjny powołany przez ratusz ito on wytypował projekty, na które olsztynianie mogli oddawać swoje głosy.

Oddano ich ponad 41 tysięcy. Najwięcej - 5252 - wśród projektów zintegrowanych, czyli ogólnomiejskich, zdobył "Olsztyński Teatr Tańca. Prolog". Stoi za nim Fundacja Tańca i Sztuki ARtoflNIA, czyli Katarzyna Grabińska [na zdjęciu], choreografka, założycielka i opiekunka artystyczna Pracowni Tańca Pryzmat.

"Prolog", jak nam powiedziała, to pierwszy krok do powołania w Olsztynie profesjonalnej sceny tanecznej. - Jest potencjał wśród artystów i jest widownia

Wyniki tegorocznej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego ogłoszono w ratuszu - stwierdza Grabińska. - A taniec to zawód, nie tylko hobby. Ale nim taka profesjonalna scena powstanie (wzorem może być działający od 1973 w Poznaniu Polski Teatr Tańca, dzisiaj instytucja kultury samorządu województwa), mieszkańcy Olsztyna obejrzą w przyszłym roku trzy widowiska. Pierwsze to "Moniuszko na podwórku", drugie to "Nienasycenie", trzecie to "Figle Migle", spektakl interaktywny adresowany do dzieci. - Do ich realizacji zaprosimy reżyserów i choreografów z całej Polski - zapowiada Katarzyna Grabińska.

Drugi projekt ogólnomiejski wybrany przez olsztynian prawe trzema tysiącami głosów to budowa ogrodzenia stadionu rugby z bramą wjazdową oraz przyłącza elektrycznego. Obiekt znajduje się przy ul. Gietkow-skiej. Trzeci to Centrum Aktywnego Seniora. Przedstawili

go Henryk Jabłoński i Lucjan Jędrychowski z Olsztyńskiej Rady Seniorów.

Jak powiedział Henryk Jabłoński, Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim, które nie ma takiej instytucji. Klub będzie się mieścił przy ul. Głowackiego 27 w budynku pływalni. Tam znajduje się mały basen. - Chcemy aktywizować osoby starsze, umożliwić im rehabilitację w wodzie, pod okiem specjalistów, ale też zorganizować tam porady prawne - powiedział nam Jabłoński.

- Zaletą tego miejsca jest też to, że na Głowackiego łatwo dojechać.

Czwarty projekt zintegrowany, który będzie zrealizowany w przyszłym roku, to budowa publicznej tężni solankowej. Znajdzie się ona między Jaro-tami i Nagórkami. - Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium - napisali autorzy projektu.

Na tężnie oddano ponad 1500 głosów. - Biegaliśmy do księdza, agitowaliśmy na rzecz tężni przed kościołem - powiedział nam Tadeusz Kozłowski, współautor pomysłu.

Na realizację OBO 2019 władze miasta przeznaczyły 3 miliony 700 tysięcy złotych (w 2020 ma być 7 milionów, jak zapowiedział prezydent Piotr Grzymowicz). Koszt każdego z projektów zintegrowanych to 300 tysięcy złotych. Natomiast projekty osiedlowe dotyczą w wielu przypadkach remontu lub budowy chodników, siłowni na świeżym powietrzu ipisuarow, ale również parków idziałań artystycznych jak choćby cyklu imprez pod hasłem Starówka Muzyczne Serce Olsztyna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji