Artykuły

Obchód sienkiewiczowski na Pradze

Obchód sienkiewiczowski na Pradze zakończył się wczoraj uroczystością w teatrze praskim.

Po podniesieniu kurtyny, około g. 4 po południu, orkiestra strażacka praska odegrała "Marsz żałobny" Chopina, poczem kolega autora "Trylogii" ze Szkoły Główne", Józef Kotarbiński, odczytał z przejęciem rzecz o Sienkiewiczu, opartą na osobistych wspomnieniach i zarazem będącą dobrą charakterystyką Sienkiewicza i dzieł jego. Potem przemawiał p. Kurowski. P. W. Trojanowski wygłosił z uczuciem "Pogrzeb pana Wołodyjowskiego" (przyczem chór pięknie odśpiewał prastary hymn rycerski "Bogu Bodzica"). Artysta sceny praskiej, p. Józef Popławski, bardzo szczerze i z rzewnym liryzmem wypowiedział z pamięci nowelę "Janko muzykant".

Odebraniem obrazka scenicznego Henryka Sienkiewicza "Czyja wina" przez artystów sceny praskiej: p. Arkawinównę (bardzo dobrą w roli Jadwigi) i p. J. Kęckiego (wyborny Leon) zakończyła się uroczystość popołudniowa.

Wieczorem odegrano przerobioną na scenę przez J. Popławskiego z powieści Sienkiewicza "Pan Wołodyjowski" opowieści o Basi, Krzysi, Zagłobie, Wołodyjowskim i Ketlingu-zawsze mile witanego "Hajduczka".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji