Artykuły

Gdańsk. Stara Apteka - nowa scena Wybrzeża otwarta

O piątą stałą scenę wzbogacił się Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Znajdująca się w zabytkowym budynku w centrum miasta Stara Apteka ze 150-osobową widownią otwarta została uroczyście w czwartek.

- To dzień wyjątkowy. Zaprosiliśmy was nie na kolejną, odważną premierę Teatru Wybrzeże, ale na wydarzenie nadzwyczajne, niezwykle rzadkie - otwarcie nowego obiektu teatralnego, otwarcie nowej sceny teatralnej na mapie teatralnej Polski. To wydarzenie istotne nie tylko dla naszego teatru, ale dla naszego miasta, regionu - i nie bójmy się tego słowa - naszego kraju - mówił do zebranych podczas ceremonii otwarcia Starej Apteki dyrektor gdańskiego teatru Adam Orzechowski.

Przypomniał kilkuwiekową historię budynku, w której mieści się nowa scena Teatru Wybrzeże.

- Stara Apteka, nazwana tak żartobliwie przez gdańszczan, istniała i funkcjonowała tu naprawdę, ale niewiele miała wspólnego z farmacją. Wytwarzano w niej, co prawda, piguły, ale to były kamienne kule do armat i moździerzy. Ów obiekt zbudowano w 1636 roku w miejscu XIII-wiecznej gotyckiej fortyfikacji. Pod Starą Apteką zachowały się fragmenty dawnej baszty, zwanej Podkołodziejską - mówił Orzechowski.

Swoją rolę prochowni Stara Apteka pełniła do końca XVIII wieku. W okresie międzywojennym wewnątrz budynku założono transformatorownię, zasilającą w elektryczność teren Głównego Miasta Gdańska. W 1945 r. obiekt został całkowicie zrujnowany. W 1966 r. odbudowano go jako jedno z pomieszczeń gospodarczo-magazynowych przywróconego właśnie Gdańskowi w tradycyjnej lokalizacji Teatru Wybrzeże.

- Mam nadzieję, że Stara Apteka wejdzie w krwioobieg miejski bez żadnych problemów i wszyscy ją polubią, bo rzeczywiście jest tu komfortowo i ma ona swój klimat. Ta scena poszerza nasze możliwości i potencjał. W tej chwili nasz zespół aktorski gra prawie 500 przedstawień w ciągu roku. Gramy najwięcej spektakli w Polsce. Mamy co pokazywać, jesteśmy kreatywni i nie gramy do pustych foteli, tylko mamy stuprocentową frekwencję - powiedział dziennikarzom Orzechowski.

Nowoczesne zaplecze i foyer nowej sceny, które w przyszłości służyć będzie także rewitalizowanej właśnie Scenie Malarnia (planowany termin zakończenia prac i ponownego otwarcia sceny to październik 2019 r. - PAP), zlokalizowano w zabytkowym budynku Starej Apteki. Natomiast sama scena wraz z widownią została wkomponowana w przestrzeń pomiędzy ścianą tego historycznego gmachu a Wielką Zbrojownią.

Stara Apteka jest kolejną sceną Teatru Wybrzeże, obok Dużej Sceny, Sceny Malarnia, Czarnej Sali, sopockiej Sceny Kameralnej oraz sezonowej Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.

Stara Apteka jest obiektem w pełni klimatyzowanym, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace związane z adaptacją Starej Apteki na cele teatralne rozpoczęto w 2014 r. Ich koszt wyniósł ok. 28 mln złotych, z czego 11,7 mln zł stanowiła dotacja z budżetu Unii Europejskiej.

Pierwszym przedstawieniem w Starej Aptece będzie 11 listopada premiera sztuki "Ruscy" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl opowiada o Polakach, potomkach repatriowanych przez Stalina do Kazachstanu mieszkańców obecnej Ukrainy.

W pierwszych dniach grudnia na deskach Starej Apteki odbędzie się premiera "My Little Pony" Paco Bezerry w reżyserii Rudolfa Zioły, sztuki o problemie szkolnej przemocy oraz jej konsekwencjach. Następna propozycja dla miłośników teatru to spektakl "Tam i z powrotem" Michała Buszewicza, opartego na autobiograficznych zapiskach i relacjach ukraińskiej reżyserki Oleny Apchel.

W marcu 2019 r. w Starej Aptece debiutujący absolwent krakowskiej AST Radosław Stępień wyreżyseruje jedno z arcydzieł dwudziestowiecznej dramaturgii amerykańskiej "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera. Następnie, pod koniec pierwszego sezonu teatralnego na scenie Starej Apteki Jarosław Tumidajski wystawi "Niezwyciężonego", drapieżną tragikomedię społeczno-obyczajową mało znanego w Polsce, zdobywającego powszechne uznanie brytyjskiego dramatopisarza, Torbena Bettsa.

(PAP)

***

Ceremonię otwarcia kameralnej, nowoczesnej, w pełni profesjonalnej i komfortowej sceny, uświetnili licznie zgromadzeni mieszkańcy Trójmiasta, a także znakomici goście, m.in. Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, Przedstawicielka Unii Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Anna Modzelewska, Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk oraz Prezydent miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

W trakcie ceremonii Marszałek Struk wręczył aktorce Krystynie Łubieńskiej Nagrodę Specjalną za wybitne zasługi sceniczne z okazji jubileuszu 60-lecia pracy na deskach Teatru Wybrzeże.

Grzegorz Kwiatkowski

rzecznik Teatru Wybrzeże

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji