Jesień w Teatrze Muzycznym
W Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej właśnie wystartował nowy sezon. Jakie musicale będą królowały w tym roku na dużej scenie?
W jesiennym repertuarze znajdziemy zarówno popularne i znane spektakle, które od dłuższego już czasu cieszą się wielkim zainteresowaniem widzów, jak i nowości.
Ostatni sezon dzwonnika
W 2019 roku po raz ostatni będzie grany spektakl "Notre Dame de Paris" [na zdjęciu]. Kończy się bowiem umowa licencyjna pomiędzy Teatrem Muzycznym, a agencją Enzo Products, która jest jedynym właścicielem praw do musicalu.
Tym samym jest to ostatnia okazja, by śledzić zawiłe miłosne perypetie i obyczajowe skandale, do jakich dochodziło w XV-wiecznym Paryżu. Skąd tak duże zainteresowanie spektaklem?
- Nie można powiedzieć, że "Notre Dame de Paris" jest piękniejsze niż inne opery. Jest zdecydowanie inne. Słowa i muzyka wydają się proste, ale są bardzo złożone. Tak samo jest ze scenografią i tańcem. Widz, przychodząc na nasz spektakl, wchodzi do swoistego mikroświata, pewnego rodzaju planety, na której rozgrywa się akcja. To jest zamknięty świat, w którym najważniejsza jest opowieść o duszy człowieka, o jego wnętrzu, dobrych i złych stronach - powiedział w wywiadzie dla Gazety Teatralnej Antrakt Richard Cocciant, kompozytor "Notre Damę de Paris".
To właśnie włoski artysta stworzył muzykę do paryskiego pokazu, który w 1998 roku został zaprezentowany szerszej publiczności. Premiera należała do jednych z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, a w postać Ouasimodo wcielił się kanadyjski piosenkarz Garou. Czy gdyńskie wykonanie jest wiernym odtworzeniem paryskiego dzieła?
- Scenografia "Notre Dame de Paris" wykorzystana w gdyńskim Teatrze Muzycznym jest pierwszą, oryginalną scenografią z paryskiej premiery, która odbyła się 16 września 1998 roku - mówi Aleksandra Borowiak, rzecznik prasowy Teatru Muzycznego. - Wykorzystywana przez nas scenografia pamięta największe sukcesy i najlepszych aktorów. Wszystkie elementy dotarły do Gdyni w bardzo dobrym stanie, wymagały jedynie "odświeżenia" i drobnych poprawek. Największym elementem jest ściana wzorowana na paryskiej Katedrze Najświętszej Marii Panny, zajmuje całe okno sceny - dodaje.
Ogromne wrażenie robi zwłaszcza choreografia i mobilne elementy sceny, które są w ciągłym ruchu. Symbolem spektaklu stały się trzy, wielkie dzwony, które są również wykorzystywane podczas akrobacji.
Pierwszy raz francuski musical został wystawiony na deskach gdyńskiego teatru 9 września 2016 roku. Od dnia premiery spektakl "Notre Dame de Paris" wystawiono aż 128 razy.
- Polscy fani czekali na ten tytuł od momentu paryskiej premiery w 1998 roku, gdzie w oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się wspomniany Garou, którego wykonanie piosenki "Belle" zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Century). We wrześniu 2016 roku odbyła się polska prapremiera "Notre Dame de Paris". Tym razem Garbusa Ouasimodo, przepiękną Esmeraldę, bezdusznego Frollo i rycerskiego Phoebusa mogą Państwo podziwiać w jedynej na świecie teatralnej realizacji "Notre Dame de Paris". Autorzy oryginału pracowali nad każdym elementem spektaklu, aby jak najlepiej oddać atmosferę XV-wiecznego Paryża - zachęca Aleksandra Borowiak.
Opera w dwóch aktach
Sezon rozpoczął spektakl "Cud albo Krakowiaki i Górale", który przygotował Michał Zadara. Dzieło jest uznawane za naszą pierwszą operę narodową. Premiera miała miejsce w warszawskim Teatrze Narodowym pod koniec XVIII wieku.
- Utwór był żywiołowo odbierany przez publiczność prapremierową w roku 1794. Przez badaczy jest traktowany jako manifestacja patriotyczna wobec rodzącej się zaborowej rzeczywistości i schyłku I Rzeczypospolitej. Czy spór Krakowiaków i Górali może być metaforą naszej dzisiejszej rzeczywistości? Czy Stach poślubi Basię, zanim Dorota go uwiedzie? - zachęca Teatr Muzyczny.
W tym sezonie ponownie zobaczymy także klasyki, które podbiły serca gdyńskiej publiczności, w tym "Lalkę", czy "Chłopów".
Teatr Muzyczny zaprasza także na musical "Wiedźmin", który jest pierwszym spektaklem przygotowanym na podstawie twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Przedstawienie przyciąga nie tylko fanów powieści fantasy.
Atrakcje dla najmłodszych widzów...
Teatr Muzyczny w tym sezonie zaproponował także specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży.
Warto zwrócić uwagę szczególnie na produkcję, która swoją premierę miała w kwietniu ubiegłego roku. "Brzechwa dla dzieci" w reżyserii Bernarda Szyca obrazuje twórczość jednego z największych, polskich poetów i twórców bajek dla najmłodszych. Podczas godzinnego spektaklu, widownia odkrywa takie utwory jak "Na straganie", "Kaczka dziwaczka", "Samochwała", "Na wyspach Bergamutach", czy "Leń".
Ponadto na scenie Teatru Muzycznego cały czas będą wystawiane dwie barwne produkcje "Piotruś Pan" i "Pchła Szachrajka". Szczególnie pierwsza propozycja uwiodła publiczność.
- "Piotruś Pan" jest spektaklem familijnym, wprowadza widzów w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii 3D będą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Widzowie są uczestnikami jedynej w swoim rodzaju zabawy, łączącej świat dziecięcej wyobraźni z niesamowitymi możliwościami współczesnej techniki. W tej wielkiej przygodzie, zmierzymy się ze złowrogimi piratami, ogrzejemy się w kręgu indiańskich ognisk i odkryjemy nowe lądy - powiedziała Aleksandra Borowiak.
... i tych nieco starszych!
Nieco starszej widowni teatr proponuje spektakl "Avenue Q". Fani takich produkcji jak South Park czy "Family Guy" nie będą zawiedzeni.
- Wydaje mi się, że lalki lepiej niż sam człowiek potrafią obnażyć... człowieka. Pokazują, jak bardzo bywamy słabi i śmieszni w tych słabościach i jak bardzo jesteśmy do siebie podobni w przeżywaniu różnych emocji, reakcjach, w odruchach (...) "Avenue Q" opowiada o młodych ludziach, którzy są zmuszeni zderzyć swoje dziecięce marzenia o przyszłości z twardą rzeczywistością życia. To temat bliski tym wszystkim, którzy właśnie skończyli lub są kilka lat po ukończeniu studiów - powiedziała Magdalena Miklasz, reżyser spektaklu.
Bilety na wszystkie spektakle można kupić zarówno w kasach, jak i przez stronę internetową teatru: www.muzyczny.org/pl.