Artykuły

Rzeszów. Prapremiera "Sprawiedliwych..."

Prapremiera sztuki teatralnej nie zdarza się w Rzeszowie często. Od prezentacji nowego tekstu rozpocznie dziś wieczorem sezon artystyczny Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

O niezwykłym bohaterstwie Józefa i Wiktorii niełatwo jest mówić bez wpadania w patos, ale spektakl "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów" ma opowiadać o człowieczeństwie, przyjaźni, współczuciu i odwadze. Autorem jest młody dramatopisarz i reżyser Benjamin M. Bukowski.

- Nie o sprawiedliwości, patosie i bohaterstwie jest to jednak opowieść, a w każdym razie nie tylko. O takich sąsiadach jak Ulmowie mawiało się: ludzki, prawdziwy człowiek! Spektakl stanowi przypomnienie wagi, jaką mają pojęcia: człowieczeństwo, życzliwość, przyjaźń, współczucie i odwaga. Jeżeli bowiem wolno nam zgadywać, co kierowało Ulmami podczas ukrywania żydowskich sąsiadów, zakładamy, że były to właśnie te wartości - zapowiadają premierowy spektakl organizatorzy.

"Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów" to ma być także historia o pamięci i zapominaniu, zacieraniu się pamięci. Bo mimo skrupulatnej pracy wielu zaangażowanych osób, ślady straszliwej zbrodni zanikają w pamięci świadków z biegiem upływającego czasu. Jak mówi Głos Pierwszy w przedstawieniu: "Niewiele da się powiedzieć rzeczy pewnych o tamtych wydarzeniach, bo niewiele zostało

świadectw, na podstawie których można odtworzyć porządek rzeczy. Znaczna część tego, co zostanie powiedziane i pokazane, jest tylko domniemaniem, podjętym z większym lub mniejszym stopniem prawdopodobieństwa, co powinno być oczywiste w miejscu, w którym się znaleźliśmy".

Reżyserem spektaklu i autorem sztuki jest Beniamin M. Bukowski. Młody dramatopisarz i reżyser. Studiował filozofię, historię sztuki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Wyreżyserował kilka sztuk teatralnych: Zofia Anny Wakulik w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Mosdorf. Rekonstrukcje w Teatrze Nowym w Poznaniu, Podwyżka G. Pereca w Teatrze Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

W rolę Wiktorii Ulmy wcieliła się Małgorzata Pruchnik-Chołka, Józefa Ulmę gra Robert Żurek. Głównym bohaterom towarzyszą trzy Głosy, które zagrali: Justyna Król, Waldemar Czyszak i Paweł Gładyś.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji