Artykuły

Katowice. Powraca Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom

W środę, 17 października, zostanie zainaugurowana 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom, organizowanego przez Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum". Jest tym razem krótszy - potrwa przez cztery dni, do przyszłej soboty, ale intensywniejszy. I - co jest nowością - z myślą przewodnią. Jest nią "świat młodego widza i jego odrębność".

Dlatego też w programie festiwalu znalazły się inscenizacje odwołujące się do tematyki dzieci i młodzieży oraz ich sposobu postrzegania świata przedstawione za pomocą teatru lalek oraz wykorzystujące jego nowoczesne formy.

- W tym roku przypada bowiem 140. rocznica urodzin Janusza Korczaka, który powiedział kiedyś takie piękne zdanie, że nie ma dzieci, a są ludzie. Chcieliśmy więc, aby spektakle 13. edycji festiwalu były przede wszystkim w technice lalkowej i gdzie najważniejsze jest dziecko właśnie, wszystko, co się dzieje wokół niego, jego smutki i radości - mówi Małgorzata Langier, dyrektorka Teatru Ateneum i festiwalu.

Festiwal ma formułę konkursu - w tym roku weźmie w nim udział dziewięć spektakli. Wśród teatrów walczących o nagrody (Nagrody Prezydenta Miasta Katowice za najlepszy spektakl i najlepsze role aktorskie oraz Dyplom Honorowy POLUNIMA i Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP za animację) znalazło się sześć zespołów polskich i trzy zagraniczne - z Grecji, Węgier i Włoch. W sumie wszystkich spektakli (razem z towarzyszącymi) będzie 13.

Widowiska, które znalazły się w programie, zainteresują i małych, i większych widzów. Poruszają bowiem ważne tematy - tolerancji, akceptacji, samotności i przyjaźni, codziennych lęków czy zagrożeń, jakie niesie świat. Zobaczymy klasyczne techniki lalkowe i spektakle, gdzie lalka rozumiana jest bardziej swobodnie.

Festiwal zainauguruje "Lenka" Białostockiego Teatru Lalek (17 października, godz. 10) - opowieść o dziewczynce, która nie ma przyjaciół, ponieważ... ma nadwagę!

Drugiego dnia festiwalu dzieci zobaczą m.in. "Zoo Pinokia" (18 października, godz. 10) teatru Drammatico Vegetale z Włoch - historię Pinokia opowiedzianą z perspektywy zwierząt oraz "Żyrafę" w wykonaniu aktorów z Hop Signor Puppet Theatre z Grecji - o ludzkich, i nie tylko, marzeniach (godz. 13). Intensywnie będzie się działo też w piątek i sobotę w przyszłym tygodniu - od samego rana do wieczora.

W nurcie imprez towarzyszących będzie można obejrzeć przedstawienia dla młodzieży i widzów dorosłych. Pierwszego dnia wystąpi Duda Paiva Company z Holandii ze znakomitym, mistrzowsko zagranym "Bękartem", w którym zarówno oryginalna forma plastyczna, jak i perfekcyjna gra aktora i tancerza zarazem, łączącego animację lalki z animacją własnego ciała, wzbudza podziw na światowych festiwalach (17 października, godz. 17).

Pojawi się dawno niewidziany Teatr Ognia i Papieru z autorskim spektaklem Grzegorza Kwiecińskiego "Relikwiarz" (18 października, godz. 20) oraz Natalia Sakowicz z inspirowaną baśniami Grimm feministyczną "Pobudką" (20 października, godz. 18).

Poza konkursem wystąpią również gospodarze, czyli aktorzy Ateneum z premierową inscenizacją "Kordiana" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego ze scenografią Mirka Kaczmarka i muzyką Dominika Strycharskiego. Dzieło Słowackiego prowokuje pytanie, jak dziś czytać dramat romantyczny. Czy współczesne pokolenie odnajduje w "Kordianie" swój świat? Burząc myślowe schematy, twórcy zmuszają do spojrzenia na nowo na nasze narodowe mity, do poważnej refleksji nad tym, co się wokół nas dzieje. Do zobaczenia 17 października o godz. 19 (premiera), ale i wcześniej - przed festiwalem - 13 i 14 października o godz. 17.

- Pamiętajmy, że dzieci są przyszłymi dorosłymi. Powinny poznawać teatr od małego. Z drugiej strony teatr lalek to nie tylko teatr dla dzieci. Zapraszamy więc także i ich rodziców - dodaje dyrektorka teatru i festiwalu.

W jury zasiądą: dramatopisarka Marta Guśniowska, teatrolog Karol Suszczyński i węgierski reżyser András Veres.

Przedstawienia grane będą na pięciu scenach: w Teatrze Ateneum, Galerii Ateneum, Pałacu Młodzieży, Teatrze Śląskim oraz Teatrze Gry i Ludzie. Ponadto w miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w warsztatach współorganizowanych przez Miasto Ogrodów. Poprowadzą je goście z Grecji, Węgier i Włoch (19 i 20 października). A w Galerii Ateneum odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Dańca w ramach X Triennale Grafiki Polskiej (19 października, godz. 19).

Festiwal ma też od tej edycji nową identyfikację wizualną - plakat wydarzenia opracowała ilustratorka Alicja Kocurek z Katowic.

Szczegółowe informacje o festiwalu na stronie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji