Artykuły

Warszawa. Instalacja performatywna Wojtka Blecharza w DK Kadr

Teraz Poliż zaprasza na instalację performatywną "Czarny Kwadrat. Gra pokolenia" Wojtka Blecharza i wykład prof. Moniki Płatek.

Nadchodzące dni to intensywny czas dla Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ. Mamy przyjemność zaprosić Państwa na dwa wydarzenia do warszawskiego DK Kadr. Już w najbliższą niedzielę 14 października zapraszamy na wykład prof. Moniki Płatek, podczas którego spróbujemy wspólnie zastanowić się nad setną rocznicą przyznania kobietom czynnych praw wyborczych. Następnie we wtorek 16 października zapraszamy na wydarzenie niezwykłe - instalację performatywną przygotowaną wspólnie z wybitnym polskim kompozytorem młodego pokolenia - Wojtkiem Blecharzem. Instalacja "Czarny Kwadrat. Gra muzyczna" zostanie zaprezentowany warszawskiej publiczności tylko raz.

14.10, niedziela

godz. 18.00

DK KADR ul. Gintrowskiego 32

Czy rzeczywiście mamy prawa? Wykład prof. Moniki Płatek

100 lat praw wyborczych kobiet. Stulecie uzyskania praw wyborczych Polek. Sto lat. 100 lat.

Zapraszamy na wykład prof. Moniki Płatek, która zada nam pytanie: czy rzeczywiście mamy prawa?

Wykład jest wstępem do instalacji performatywnej "Czarny kwadrat. Gra Muzyczna" w reżyserii Wojciecha Blecharza.

prof. Monika Płatek: polska prawniczka i nauczycielka akademicka, doktor habilitowana nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego; feministka.

***

16.10, wtorek

"Czarny kwadrat. Gra muzyczna", reż. Wojtek Blecharz / instalacja performatywna

na podstawie tekstu "Czarny kwadrat" Anny Świrszczyńskiej, pochodzącego z tomu "Teatr poetycki

miejsce: różne przestrzenie DK Kadr, wejście od strony łącznika pomiędzy ulicą Gintrowskiego 32 i ulicą Orzycką

Czas trwania: między godziną 17.00 a 20.00

Ważne: ze względu na instalacyjny charakter "Gry Muzycznej Czarny Kwadrat", wskazane jest o dowolne przybywanie między godziną 17.00 a 19.45. Widzowie będą wpuszczani pojedynczo lub dwójkami w kilkuminutowych odstępach (więcej informacji poniżej).

wstęp: 20 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich - dzieci, dorosłych i młodzieży.

KONIEC - koniec świata, koniec rozumu, koniec historii, koniec wielkich narracji, koniec Europy, koniec komunikacji, koniec sztuki mimetycznej, koniec zdania, koniec, kropka.

Utwór Anny Świrszczyńskiej to próba określenia "znaczącego" i "znaczonego" - w przestrzeni, w postaciach, w słowach, w śmiechu, w śmierci. Próba - bo wydaje się, że dynamika tego tekstu zbudowana jest jak zabawa matrioszkami: już nam się wydaje, że tamto znaczy to, aż tu nagle okazuje się, że znaczy zupełnie coś innego. I cała dotychczasowa umowa teatralna upada, trzeba szukać nowej.

Podążając za wskazówkami, które Anna Świrszczyńska pozostawiła nam w swoim tekście i niekonwencjonalnymi pomysłami interpretacyjnymi Wojtka Blecharza, przekształciłyśmy cały budynek DK Kadr w miejsce surrealistycznej gry/instalacji peformatywnej. Przekraczając progi budynku publiczność stanie się częścią świata/labiryntu wykreowanego przez kompozytora/reżysera i performerki z TERAZ POLIŻ.

"Czarny kwadrat" polega na odkrywaniu i przechodzeniu kolejnych etapów muzycznej gry. Działania na terenie Domu Kultury KADR rozpoczynamy od 17.00 jednakże ze względu otwartą formułę instalacji performatywnej nie jest konieczne punktualne przybycie dokładnie o tej godzinie.

Publiczność będzie wpuszczana na teren DK Kadr parami lub pojedynczo co kilka minut, tak aby każdy i każda mogła indywidualnie i jak najintensywniej doświadczyć tego, co wydarzy się w środku.

Otwórzcie swoje umysły, wyostrzcie zmysły i podążajcie za wskazówkami!

Wojtek Blecharz

Rocznik '81. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie. Obecnie realizuje studia doktoranckie z kompozycji na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. W dorobku kompozytorskim posiada utwory: orkiestrowe, kameralne, solowe, chóralne oraz muzykę do sztuk teatralnych i teatru tańca. Komponował muzykę do spektakli: Jacka Łumińskiego i Śląskiego Teatru Tańca (Bytom), Kokoro Dance (Vancouver), City Dance Ensemble (Waszyngton), Coming Back To The Roots (Filadelfia), BalletMet Columbus (Ohio), Theatre of Witness (Filadelfia), Teatru Powszechnego (Warszawa) i Teatru Wybrzeże (Gdańsk). Jest laureatem głównej nagrody w Konkursie Kompozytorskim dla Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2007), stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Académie Musicale de Villecroze, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Centrum Kultury w Gdyni. Uczestniczył w Kursach Stockhausena w Kürten oraz Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji