Artykuły

Tarnów. Spektakl "Wyklęci" w objeździe

Spektakl "Wyklęci" Teatru Nie Teraz zostanie zaprezentowany w podkarpackiej Dukli, Krakowie i Tarnowie.

Polska od sierpnia po listopad... Można by powiedzieć, że zaczyna się symbolicznie Powstaniem Warszawskim, a kończy odzyskaniem Niepodległości. W roku 2018 w te miesiące wpisany jest projekt TEATRU NIE TERAZ, któremu nadaliśmy tytuł "Wyklęci 44".

Istotą tego przedsięwzięcia są prezentacje naszego już legendarnego spektaklu "Wyklęci" w wybranych miejscach Polski, które w sposób specjalny związane są z pamięcią Żołnierzy Wyklętych. Dodajmy, że twórcy tego przedstawienia, to jedna z najdłużej działających w kraju scen niezależnych, alternatywnych.

"To bardzo piękne, mądre i ważne przedstawienie, mające ogromny wymiar historyczno-polityczny" - tak w "Naszym Dzienniku" recenzowała "Wyklętych" krytyk teatralny, Temida Stankiewicz-Podhorecka. A Janusz Krasiński, członek Szarych Szeregów, słynny dramatopisarz, tak zwerbalizował swoje wrażenia: "Chciałem podziękować zespołowi i powiedzieć, że dokonał naprawdę cudu. I to, co tutaj zostało pokazane, to wyście Państwo pokazali moich najbliższych kolegów, moje koleżanki, moje całe to środowisko, w którym ja się obracałem w czasie okupacji; tych ludzi, którzy ginęli potem w Powstaniu zostało to naprawdę odtworzone - klimat, klimat tamtych czasów. Myślenie tych ludzi, tych młodych ludzi, często naiwne. Wiara, jakaś ogromna wiara w Polskę, w patriotyzm, w zwycięstwo, w wartości. To wszystko zostało pokazane niesłychanie plastycznie... Gratuluję wielkiej sztuki!".

Projekt "Wyklęci 44" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Daje to szansę na prezentacje spektaklu "Wyklęci" w różnych regionach kraju, a jednocześnie w niezwykłych miejscach i okolicznościach.

Poprzez projekt "Wyklęci 44", chcemy pokazać polską niezłomność, rozumianą poprzez triadę: BÓG - HONOR - OJCZYZNA. Jednocześnie odwołujemy się do integralnie polskiego romantycznego paradygmatu, wyrażonego w tej klasycznej mickiewiczowskiej frazie: "a liczba jego czterdzieści i cztery".

Opowiedziana przez sztukę teatru prawda o polskiej insurekcji antykomunistycznej po 1944 roku przywraca autorytety prawdziwe, takie na miarę mitologicznych herosów. A to pozwala między innymi na to, aby kilkunastoletnim Polakom powiedzieć: Oto oni. Bądźcie im podobni, a Polska będzie lepsza, będzie Wasza i polska po prostu.

Niezachwiana wiara złożonej przysiędze i bezkompromisowa dążność do suwerennej Ojczyzny, to cechy pokolenia Żołnierzy Wyklętych, które są niezwykłym darem edukacyjnym polskiej przeszłości dla polskiej przyszłości.

Dotychczas odwiedziliśmy trzy miejsca: Królowe k. Głubczyc (miejsce ukrywania się mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w 1947 r,; Gdańsk, gdzie wystąpiliśmy w dniu uroczystych obchodów kolejnej rocznicy zamordowania przez UB Danisi Siedzikówny "Inki" oraz Lublin, gdzie w tamtejszym Oddziale IPN świętowano 100. rocznicę urodzin Hieronima Dekutowskiego "Zapory".

Mając nadzieję na zainteresowanie Państwa tym wyjątkowym projektem i spinającym go spektaklem "Wyklęci", zaproszamy na każdą z kolejnych prezentacji, a jednocześnie prosimy o pomoc w promocji wydarzeń.

Tomasz A. Żak

Dyrektor Teatru Nie Teraz

***

Oto program pokazów spektaklu "Wyklęci" w październiku:

18 października (czwartek) - Dukla, Muzeum Historyczne Pałac, ul. Trakt Węgierski 5, g. 17.00. Organizatorem jest Muzeum. Wejście za zaproszeniami.

Ten spektakl dedykujemy Wyklętym walczącym na terenie Karpat i Pogórza (np. mir Antoni Żubryd "Zuch", Józef Kuraś "Ogień", por. Henryk Flame "Bartek").

19 października (piątek) - Kraków, Muzeum Archeologiczne, ul Senacka 3 (wejście od ul. Poselskiej), g. 18.00. Organizator - Stowarzyszenie Odra - Niemen we współpracy z Muzeum. Wejście za zaproszeniami.

Spektakl w dniu uchwalonego właśnie w Sejmie Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych, a postacią którą chcemy szczególnie przywołać w tym kontekście jest zamordowany przez UB ks. Władysław Gurgacz "Sem".

31 października (środa) - Tarnów, Pałac Młodzieży, ul. Piłsudskiego 2, g. 18.00. Organizator - Stowarzyszenie Nie Teraz. Wejście za zaproszeniami. Zgłoszenia w PM pod tel. 14-6220385 i email - pm@pm.tarnow.pl

Tegoż dnia damy w PM dodatkowy pokaz dla szkół o g. 12.00.

Kontekstem spektakli w rodzinnym mieście Teatru Nie Teraz jest Święto Miasta "Pierwsze Niepodległe" - Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym, rozpoczynające się w dniu 30 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji