Artykuły

Sosnowiec. Nowy sezon w Teatrze Zagłębia

Co słychać? Tym pytaniem Teatr Zagłębia otwiera sezon teatralny 2018/2019 pod nowym kierownictwem - Iwony Woźniak, dyrektor naczelnej oraz Jacka Jabrzyka, dyrektora artystycznego.

- Idzie za tym ciekawość i gotowość słuchania. Nie chcemy, by nasze "co słychać?" było tylko wypowiadanym z braku lepszego pomysłu sposobem na zagajenie rozmowy. Będziemy szczęśliwi, jeśli uda nam się usłyszeć coś więcej niż standardowe "wszystko ok". Nie mamy gotowych recept, na to, jak dobrze rozmawiać i szukać porozumienia, ale wierzymy w otwarte pytania, które zapraszają do tego, by dzielić się swoimi myślami i uczuciami, budują społeczną wrażliwość i przypominają o tym, że w różnorodności tkwi siła - zapowiada dyrekcja i zespół Teatru Zagłębia w tekście otwierającym sezon.

Takie pytania przyniosą ze sobą zaproszeni twórcy. W październiku Jakub Skrzywanek w "Duchologii polskiej" zabierze widzów w podróż do wczesnych lat 90., gdzie jeszcze wszystko wydawało się możliwe, stawiając pytanie, czym w ogóle był i co oznacza dla nas dziś szalony okres transformacyjny. Aneta Groszyńska w "Mesjaszach", premierze listopada, poszuka odpowiedzi na pytanie, czy romantyzm w Polsce na pewno się skończył i do czego tak naprawdę jesteśmy zdolni, jeśli nasz wieszcz narodowy, jak się okazuje, był zdolny prawie do wszystkiego. Dyrektor artystyczny Teatru Zagłębia Jacek Jabrzyk w spektaklu sylwestrowym - utrzymanym w konwencji muzycznego horror show - przyjrzy się naszym lękom, poddając je terapii czarnego humoru.

Po nowym roku pracę nad kolejnym spektaklami rozpoczną Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin - najbardziej gorący duet teatralny ostatnich lat, laureaci Paszportu Polityki w kategorii "Teatr" oraz znany dobrze sosnowieckiej publiczności zdobywca wielu prestiżowych nagród teatralnych Remigiusz Brzyk, reżysera "Korzeńca", "Konia, kobiety i kanarka" i "Siódemki". Premiery ich spektakli zaplanowane są na luty i kwiecień 2019 r. Sezon zakończy się premierą spektaklu dla dzieci w reżyserii Iwa Vedrala.

- Teatr jest dla nas miejscem poznawania i wspólnego doświadczania świata, dlatego naszym artystycznym wydarzeniom na każdym kroku będą towarzyszyły działania z zakresu pedagogiki teatru. To obszar, w którym możemy się spotkać i rozmawiać: widz staje się uczestnikiem i partnerem, który praktycznie wchodzi w przestrzeń teatru. Wierzymy, że tylko tak możemy się lepiej poznać, wspólnie eksperymentować i dowiedzieć się, co tak naprawdę u nas słychać. Dlatego proponujemy w nowym sezonie cykl wydarzeń i warsztatów wokół każdej z premier, program klas partnerskich i warsztatów dla nauczycieli, działania w przestrzeni miejskiej oraz projekty pozwalające na wspólne działanie różnych osób - opowiada Iwona Woźniak.

Sezon 2018/2019 rozpoczyna się 5 października premierą "Duchologii polskiej" Pawła Soszyńskiego w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Spektakl jest koprodukcją Teatru Zagłębia oraz Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji