Artykuły

Kraków. Z soboty na niedzielę 8 edycja Nocy Poezji

Trzem poetom: Zbigniewowi Herbertowi, Tadeuszowi Śliwiakowi i Stanisławowi Wyspiańskiemu poświęcona będzie 8. edycja Nocy Poezji w Krakowie, która odbędzie się z soboty na niedzielę. W programie znalazły się 64 wydarzenia organizowane w całym mieście.

Wśród zaplanowanych wydarzeń literackich znalazły się m.in. śniadania i warsztaty poetyckie, warsztaty lipogramu, kaligrafii, konkursy i turnieje poetyckie, warsztaty slamowe i slam poetycki (publiczna rywalizacja poetów - przyp. PAP), eksperymenty literackie z wykorzystaniem nowych mediów, spacery i projekcje filmowe.

Jak przypomniała w poniedziałek Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Noc Poezji jest wydarzeniem stanowiącym jeden z komponentów, konsekwentnie budowanej przez Kraków od ponad dekady, marki Krakowskie Noce. "Noc Poezji to szereg wydarzeń adresowanych do miłośników słowa i poezji" - zaznaczyła.

W tym roku - zaznaczyła - wydarzenie dedykowane jest trzem wieszczom: Zbigniewowi Herbertowi, Tadeuszowi Śliwiakowi, Stanisławowi Wyspiańskiemu, a poszczególne przedsięwzięcia zaplanowano w różnych częściach i przestrzeniach miasta, zarówno w centrum na Starym Mieście i Kazimierzu, jak i dzielnicach i osiedlach odleglejszych: Żabińcu, Czyżynach i Nowej Hucie.

W sali Obrad Rady Miasta Krakowa tradycyjnie odbędzie się "Spotkanie poetów", które poprowadzi Bronisław Maj. W tym roku wiersze Zbigniewa Herberta oraz własne czytać będą m. in. Barbara Gruszka-Zych, Małgorzata Lebda, Jadwiga Malina, Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, Józef Baran, Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki, Krzysztof Lisowski, Jan Polkowski, Adam Ziemianin. Wieczór poetycki poświęcony biografii i twórczości Zbigniewa Herberta organizuje także Biblioteka Kraków.

Teatr Mumerus przygotował specjalną wędrówkę po przestrzeniach krakowskiego Muzeum Archeologicznego, w których niegdyś mieścił się klasztor, a potem więzienie św. Michała. W labiryncie korytarzy i cel widzowie będą podążać za wyobraźnią Stanisława Wyspiańskiego. Tłem wydarzenia jest szkic nigdy nieukończonego przez niego dramatu "Rudera" (1904).

Finał tegorocznej edycji Nocy zaplanowano na niedzielę - w samo południe w na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego, w ramach Krakowskiego Salonu Poezji odbędzie się przygotowane przez Teatr KTO performatywne czytanie scenariusza widowiska plenerowego "Weselisko", którego inscenizacja odbyła się podczas ubiegłorocznej Nocy Poezji.

Na wszystkie wydarzenia 8. edycji Nocy Poezji wstęp jest wolny. W kilku miejscach, ze względu na ograniczenia przestrzenne, obowiązują wcześniejsze zapisy i wejściówki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji