Artykuły

Warszawa. Warsztaty "Teatr-Taniec-Niepełnosprawność" w CSW

David Toole i Amy Butler (Stopgap Dance Company) we współpracy z Rafałem Urbackim poprowadzą w Warszawie trzydniowy warsztat z choreografii inkluzywnej.

Uczestnicy będą analizować szereg zagadnień, w tym pracę improwizacyjną. Każdy z trzech dni warsztatów rozpocznie się od zajęć prezentujących metodologię treningową SDC. W trakcie warsztatu poruszane będą kwestie języka, komunikacji, różnorodności ciał i ich motoryki oraz różnorodności percepcyjnej.

Adresatami warsztatu są profesjonaliści w dziedzinie tańca (tancerze i choreografowie o ugruntowanej praktyce), osoby zainteresowane praktycznym wymiarem współpracy z artystami z niepełnosprawnościami oraz artyści z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie odbędzie się 25-27 września, w godzinach 10.00-16.00 (z przerwą obiadową) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Sala "Laboratorium", ul. Jazdów 2, Warszawa.

Warsztat z choreografii inkluzywnej jest częścią projektu TEATR-TANIEC-NIEPŁNOSPRAWNOŚĆ, który jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Teatralnego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz British Council w Polsce. Pierwszy warsztat w ramach projektu odbył się w czerwcu tego roku i poświęcony był inkluzywnemu warsztatowi teatralnemu z udziałem osób niedosłyszących i Głuchych.

Projekt TEATR-TANIEC-NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ został zainspirowany zorganizowanym przez British Council pobytem przedstawicieli Instytutu Teatralnego i Instytutu Muzyki i Tańca na Festiwalu Unlimited, który odbył się w 2016 roku w Londynie.

W 2017 British Council, Instytut Teatralny oraz Instytut Muzyki i Tańca zawarły trójstronne porozumienie mające na celu dzielenie się brytyjskimi dobrymi praktykami w zakresie wspierania artystów i publiczności z niepełnosprawnościami. Projekt poświęcony jest kwestii dostępności instytucji artystycznych i instytucji kultury dla profesjonalnych artystów z niepełnosprawnościami.

Zwieńczeniem projektu TEATR-TANIEC-NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ będzie konferencja organizowana przez Instytut Teatralny, Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council, we współpracy z EEPAP (East European Performing Arts Platform) oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w pierwszym kwartale 2019 roku w ramach projektu Europe Beyond Access finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

EUROPE BEYOND ACCESS

Instytut Teatralny, Instytut Muzyki i Tańca oraz EPAP są także partnerami projektu Europe Beyond Access, który uzyskał dofinansowanie od Komisji Europejskiej w ramach programu "Kreatywna Europ" w wysokości 2 mln Euro.

Głównym celem projektu Europe Beyond Access jest stworzenie nowych platform oraz mechanizmów uczestnictwa w obrębie europejskiego sektora kulturalnego, które pozwolą artystom z niepełnosprawnościami na włączenie ich do głównego nurtu europejskiej sceny kulturalnej, a publiczności z niepełnosprawnościami zaoferują lepszy dostęp do kultury.

W ramach projektu, British Council koordynować będzie działaniami siedmiu głównych organizacji teatralnych i tanecznych z Europe Beyond Access, dzięki czemu Wielka Brytania staje się główną siłą napędową współpracy zorientowanej na zmianę nastawienia wobec niepełnosprawności w środowisku artystycznym.

Przedsięwzięcie Europe Beyond Access będzie wspierać produkcję dzieł tworzonych przez artystów z niepełnosprawnościami; znosić bariery w międzynarodowej współpracy, z jakimi spotykają się niepełnosprawni artyści; zmieniać sposób ich postrzegania przez odbiorców oraz wpływać na europejski sektor sztuk scenicznych, wprowadzając zmiany sposobu myślenia o niepełnosprawnych artystach i odbiorcach.

Ben Evans, Dyrektor działu Arts & Disability w British Council w Unii Europejskiej powiedział:

"Niezmiernie cieszymy się, że innowacyjne podejście i twórczość europejskich artystów z niepełnosprawnościami została doceniona w programie Kreatywna Europa. Projekt Europe Beyond Access ma na celu wpływanie na kształt sektora sztuki w Europie poprzez dawanie przykładów na to, jak bardzo autorskie i twórcze są działania artystów z niepełnosprawni.

British Council niezwykle cieszy fakt, że tak wielu brytyjskich artystów przyczyni się do sukcesu tego projektu. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje sektor sztuki osób niepełnosprawnych, który cieszy się światową sławą; mimo to nawet najsłynniejsi z naszych niepełnosprawnych artystów i firm napotykają bariery w rozwijaniu współpracy artystycznej z zagranicą. Mamy nadzieję, że działania prowadzone w ramach Europe Beyond Access pozytywnie wpłyną na kariery tych osób, a także na całość europejskiego sektor sztuki".

***

Projektem kieruje British Council.

Partnerzy: Centrum Kultury Onassis (Grecja), Kampnagel (Niemcy), Per Art (Serbia), Skanes Dansteater (Szwecja), Holland Dance Festival (Holandia), Oriente Occidente (Włochy)

***

Na zdjęciu: StopGap Dance Company, "Articificial Things"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji