Warszawa. Gościnny spektakl ze Lwowa w Polskim
29 września w Teatrze Polskim wystąpi gościnnie Polski Teatr Ludowy ze Lwowa. Zaprezentuje spektakl "Dwa Panowie B" Mariana Hemara w reż. Zbigniewa Chrzanowskiego.
Komedia "Dwaj Panowie B" jest debiutem dramatycznym Hemara. Dramatycznym, lecz nie teatralnym: od paru lat był już Hemar filarem programów "Qui pro Quo", dostawcą piosenek i skeczów, autorem wziętym i popularnym. Tematem swojej pierwszej komedii uczynił więc pisanie i wystawienie komedii, paradoksy przeradzania się życia w sztukę i sztuki w życie.
Piszą tę komedię też debiutanci, panowie Bertoni i Gorzeń, lecz to nie oni są dwoma panami B. Rzecz jest znacznie bardziej złożona...
Premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie dnia 12 lutego 1929 roku w reżyserii Karola Borowskiego i dekoracjach Karola Frycza; zaraz potem, jeszcze w tym samym sezonie wystawił sztukę Lwów, Kraków, Poznań i Wilno. Sukces był pełny. "W Polskim komedia - pisze Boy - biła rekordy powodzenia". Coś z kabaretowej pomysłowości i rozbawienia udzieliło się także aktorom: grająca aktorkę Mulikowską Janina Macherska "doskonale parodiowała styl jednej z heroin" (niestety nie wiemy kogo), zaś Stanisław Daszyński jako Gorzeń ucharakteryzował się na Hemara i to nie "aluzyjnie", lecz - jak było wówczas w zwyczaju - "do złudzenia". Kiedy aktorzy w pierwszym akcie wyszli się kłaniać, publiczność już zaczęła wywoływać autora; w rezultacie wyszedł Mariusz Maszyński (Bertoni) i dwóch Hemarów. "Był to - powiada Boy - jeden z najciekawszych i najbardziej pouczających teatralnych dowcipów; Hemar Daszyńskiego był autentyczniejszy, prawdziwszy od swego pierwowzoru, który wyglądał na scenie niby fotografia bez retuszu".
Sztuka Hemara jest dobrym przykładem zgrabnej komedii "użytkowej" okresu międzywojennego. Próbujemy chociażby w zarysie odegrać raz jeszcze tamto przedstawienie-sukces - niekoniecznie tylko w teatrze wyobraźni.
***
Reżyseria: Zbigniew Chrzanowski
Scenografia: Walery Bortiakow
Kompozytor: Jerzy Duduś-Matuszkiewicz
Światło: Włodzimierz Gordijewski
Dźwięk: Roksolana Sadowska
OBSADA
Jan Bertoni: Wiktor Lafarowicz
Antoni Gorzeń: Andrzej Bowszyk
Jerzy Brod: Bogusław Kleban
Laura Starke: Jadwiga Pechaty
Pan Starke: Krzysztof Szymański
Domańska: Luba Lewak
Marysia: Wiktoria Słobodiana
Dyrektor Teatru: Jan Tysson
Reżyser: Zbigniew Chrzanowski
Kalitowski: Jarosław Sosnowski
Szepieta: Kazimierz Miciński
Mulikowska: Irena Słobodiana
Józio: Kazimierz Kosydor
Wacek: Paweł Kuński
Suflerka: Natalia Stupko
Garderobiana: Elżbieta Gelich
Strażak: Maksymilian Markarianc
Bileterka: Irena Asmołowa
Sprzątaczka: Anna Gordijewska