Artykuły

Łódź. Plany Teatru Wielkiego na nowy sezon

"Człowiek z Manufaktury" w reż. Waldemara Zawodzińskiego, "Samson i Dalila" oraz światowa prapremiera spektaklu baletowego o Beethovenie na 25. Łódzkie Spotkania Baletowe to plany Teatru Wielkiego na sezon 2018/2019.

Teatr Wielki wejdzie w nowy sezon koncertem "Tomasz Konina in memoriam". W pierwszej części przypomniane zostaną fragmenty spektakli w reżyserii zmarłego w ubiegłym roku reżysera - "Kandyda" Bernsteina, "Barona cygańskiego" Straussa, "Adriany Lecouvreur" Cilei, "Makbeta" Verdiego i "Kochanków z klasztoru Valdemosa" Ptaszyńskiej. W przerwach publiczność obejrzy film z udziałem osób wspominających Koninę - jego rodzinę, przyjaciół, znajomych artystów. Wspomnienia nagrał Przemysław Rezner, który reżyseruje koncert. - To będzie nasz hołd dla wspaniałego człowieka i artysty - mówi.

W części drugiej wieczoru zapowiedziane zostaną premiery sezonu - "Bal u naczelnika", "Człowiek z Manufaktury", "Samson i Dalila". Wystąpią m.in. Joanna Woś, Dorota Wójcik, Monika Cichocka, Bernadetta Grabias, Olga Maroszek, Grzegorz Szostak.

Bal ze Szpakiem i opera o Manufakturze

26 października z okazji stulecia odzyskania niepodległości w Teatrze Wielkim zaprezentowane zostanie widowisko "Bal u naczelnika" w reżyserii Jerzego Wolniaka. Scenariusz współtworzył Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego. "Budowa dramaturgiczna widowiska zbliżona będzie do "Wesela" Wyspiańskiego. Na scenie trwać będzie zabawa karnawałowa, a wprowadzone epizody zobrazują istotne wydarzenia w historii Polski, od odzyskania niepodległości aż do współczesności" - piszą twórcy w materiałach prasowych.

- To będzie multimedialne widowisko łączące muzykę klasyczną i rozrywkową. Nie zabraknie wzruszeń, ale i śmiechu, czasem przez łzy - mówi Wolniak. - Wystąpią wszyscy artyści Teatru Wielkiego, a także osoby z zewnątrz, na przykład big band, zespół Trubadurzy, Michał Szpak czy Piotr Cugowski. Będą momenty, gdy na scenę wyjdzie 200 osób!

Najważniejsze informacje dwa razy dziennie na Twojej poczcie

2 lutego łódzcy melomani zaproszeni zostaną na prapremierę współczesnej opery "Człowiek z Manufaktury". W ogłoszonym przez teatr konkursie kompozytorskim zwyciężył Rafał Janiak.

- Przewodniczącym jury był Krzysztof Penderecki. To dla nas gwarancja jakości - mówi Krzysztof Korwin-Piotrowski, pomysłodawca konkursu.

Libretto napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Reżyserię powierzono Waldemarowi Zawodzińskiemu, choreografią zajmie się Janina Niesobska, kostiumami - Maria Balcerek. Bohaterem pierwszego aktu będzie Poznański, ale akcja poprowadzona zostanie do współczesności. - W akcie drugim przypomniany zostanie strajk łódzkich włókniarek, które wyszły na ulice walczyć o swoje prawa. Zastanowimy się też nad tym, co nam zostało w Łodzi z tradycji włókienniczej po upadku PRL-u - mówi Korwin-Piotrowski.

W spektaklu wystąpią m.in. Małgorzata Walewska i Wojciech Pszoniak (w roli aktorskiej, nie wokalnej). Premiera plenerowej wersji zaplanowana została na 18 maja na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.

"Samson i Dalila" i Beethoven

30 marca po raz pierwszy w Teatrze Wielkim publiczność usłyszy "Samsona i Dalilę" Camille Saint-Saensa. Kierownictwo muzyczne - Vladimir Kiridajev, reżyseria - Marek Weiss. - Kiedy podjęliśmy decyzję o realizacji tego tytułu, dowiedzieliśmy się, że Metropolitan Opera otwiera nim sezon. Wystawiamy więc dzieło światowego formatu - mówi Krzysztof Marciniak, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Premiera baletowa będzie w tym sezonie jedna, przygotowana na 25. edycję Łódzkich Spotkań Baletowych. To "Cisza" w choreografii Ivana Cavallari (dyrektora Les Grands Ballet Canadiens w Montrealu). - Bohaterem spektaklu jest Beethoven, nie tylko jako twórca - zapowiada Wojciech Domagała, kierownik baletu.

O programie rozpoczynających się 11 maja ŁSB Marciniak mówił ogólnikowo: - Wystąpią zespoły z czterech kontynentów, niektóre po raz pierwszy. Zaprosimy bardzo znane, prestiżowe nazwiska.

Teatr zamierza zaangażować się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. - Będzie można wylicytować udział w spektaklu i po przygotowaniu wystąpić w naszym przedstawieniu jako chórzysta - mówi Rezner.

Znaczących zmian kadrowych nie zapowiedziano. Zaangażowany został bas Rafał Pikała, który wystąpił już w "Rigoletcie". - Rozmawiam z urzędem marszałkowskim o możliwości przyjmowania młodych artystów w charakterze adeptów - zdradza Marciniak. - Po roku przygotowań pod okiem naszych solistów otrzymywaliby stałą umowę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji