Artykuły

Radom. Pierwsze premiery w Powszechnym: "Napis" i "Daszeńka"

Sąsiedzkie śledztwo, palące problemy i tajemniczy napis. Teatr Powszechny w Radomiu otwiera sezon sztuką "Napis" w reżyserii Krzysztofa Babickiego. W niedzielę urocza opowieść dla młodszej publiczności - "Daszeńka" w reżyserii Márka Zakostelecky'ego.

"Napis" Geralda Sibleyrasa w reżyserii Krzysztofa Babickiego jest pierwszą premierą, którą przygotował radomski teatr w nowym sezonie.

W obsadzie znani i lubiani radomscy aktorzy: Izabela Brejtkop, Danuta Dolecka, Maria Gudejko, Marek Braun, Piotr Kondrat i Jarosław Rabenda.

- "Napis" opowiada o różnych postawach wobec świata. Z jednej strony jest postawa bardzo zachowawcza, konserwatywna, która rodzi niechęć współlokatorów, i pojawia się ten tytułowy napis, porównujący bardzo niedobrze głównego bohatera. Z drugiej strony sąsiedzi próbują podczas spotkania tego konserwatystę nakłonić do przyjęcia ogólnie przyjętych za poprawne zachowań. I zaczyna się wtedy piekło, okazuje się, że ten tytułowy obelżywy napis, który określa bardzo mocno pana Lebrun, tak właściwie z każdą minutą spektaklu może dotyczyć wszystkich sąsiadów - zdradza Krzysztof Babicki, reżyser spektaklu.

Fabuła kręci się wokół tajemniczego napisu, który pojawia się w windzie porządnej kamienicy. Szkaluje nowego lokatora. Bohater wpisu postanawia ustalić, kim jest autor inwektywy. "Sąsiedzkie dochodzenie mocno naruszy spokój i dobre samopoczucie współmieszkańców. Stateczne, inteligentne i kulturalne towarzystwo "na poziomie" zacznie odsłaniać swoje prawdziwe oblicze. Jakie ono jest? Co wykaże śledztwo? Czy znajdzie się autor wulgarnego hasła? Kim naprawdę są nowi sąsiedzi?" - czytamy na stronie teatru.

- Myślę, że to sztuka, która pokazuje zagrożenia i szaleństwo wszelkich przerysowań, skrajności dotyczącej takiej czy innej postawy. Tym bardziej momentu, kiedy próbujemy swoje poglądy czy swoją postawę narzucić innym - opowiada reżyser. - Ta sztuka nie oszczędza nikogo. Jeśli mamy do czynienia ze skrajnością, czyli głupotą, to nie ma co jej oszczędzać, bez względu na to, czy jest to poprawne, czy nie jest poprawne - mówi Krzysztof Babicki.

Jak dodaje reżyser, to interesująca sztuka nie tylko dla widzów, ale i aktorów.

- Eksperyment polega na tym, żeby pokazać bardzo dyskusyjne, bardzo palące i często dzielące społeczeństwo problemy, bo na tym polega nowoczesność, a nie na tym, żeby pisać bełkotliwe, głupie role, które nikogo nie interesują, zwłaszcza widownię. Mam nadzieję, że te role zainteresowały aktorów, a widzowie, że będą chcieli tej komedii się przyjrzeć - zachęca Babicki.

Premiera "Napisu" w piątek o godz. 19. Nową sztukę zobaczymy też w sobotę i niedzielę o godz. 19, a także 29 i 30 września.

"Daszeńka"

Drugą premierą, którą przygotował teatr, jest spektakl dla młodszej publiczności. Jak pisze teatr, "Daszeńka", według znakomitych opowiadań Karela Capka, w reżyserii Márka Zakostelecky'ego, to bezpretensjonalna, zabawna historia o psim dorastaniu, uczeniu się świata, poznawaniu reguł i zdobywaniu doświadczenia, ale także o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem czworonożnego przyjaciela. Jego bohaterka, urocza foksterierka Daszeńka, jest maleńkim szczeniakiem, który z pasją gania za własnym ogonem, jest smakoszem mleka, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku, zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu. Jak poradzą sobie z nią jej nowi opiekunowie? Tego dowiedzą się widzowie już w niedzielę.

"Daszeńkę" najmłodsi widzowie zobaczą także premierowo w niedzielę o godz. 13 oraz 23, 26, 27 i 28 września.

Jakie premiery do końca roku?

Jak zapowiedział dyrektor teatru Zbigniew Rybkado do końca roku zobaczymy łącznie pięć premier. Oprócz dwóch wrześniowych planują jeszcze, przy okazji Festiwalu Gombrowiczowskiego: "Ferdydurke" w reżyserii Aliny Moś-Kerger, "Ja, Feuerbach" w reżyserii Zbigniewa Rybki oraz premierę sylwestrową, tekst Aleksandra Fredry "Damy i Huzary".

W repertuarze na wrzesień jeszcze: "Cafe Sax", "Mój boski rozwód", "Szalone nożyczki" oraz "Jestem". Repertuar na październik, jak informuje dyrekcja, powinien ukazać się lada dzień. Szczegóły na stronie teatru (http://www.teatr.radom.pl/spektakle,repertuar).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji