Artykuły

Kraków. Kotka w lunaparku

Historia o prawdzie, kłamstwie i miłości, napisana ponad 60 lat temu, a wciąż do bólu aktualna. "Kotka na gorącym blaszanym dachu" Tennesseego Williamsa zainauguruje 99. sezon artystyczny Teatru Bagatela. W tytułowej roli Margaret - Magdalena Walach.

O "Kotka na gorącym blaszanym dachu" amerykańskiego dramatopisarza Tennesseego Williamsa to jeden z najważniejszych utworów dramatycznych XX wieku. Autor przedstawia losy rodziny Pollittów - umierającego Dużego Taty, bezczelnie bogatego właściciela plantacji bawełny, oraz jego rodziny. I choć wydawać by się mogło, że to on będzie głównym bohaterem, na pierwszy plan wysuwa się historia Margaret, synowej Dużego Taty, żony Bricka, niegdyś sportowca, dziś popadającego w coraz poważniejszy alkoholizm syna milionera. Margaret i Brick mają problemy małżeńskie związane z nieudanym pożyciem seksualnym. Mąż mówi żonie jasno - możesz znaleźć sobie kochanka albo ode mnie odejść. Margaret wścieka się, ale wciąż trwa u jego boku. Do tego dochodzą śmiertelna choroba Dużego Taty, o której on sam nie ma pojęcia, i walka o spadek. Cała historia Pollittów jest opowiedziana z perspektywy Margaret. Reżyserii kultowego tytułu podjął się Dariusz Starczewski, reżyser

i aktor związany z Teatrem Bagatela.

- Czym jest ten rozgrzany dach? Dla mnie metaforą życia. Rodzimy się i już na nim jesteśmy. Pali nam się pod nogami, bo następni czekają, żeby nas zepchnąć. A po nich idą następni. Gorący blaszany dach to zawsze ta za krótka chwila między narodzinami a śmiercią, w której próbujemy wyszarpać od życia jak najwięcej - wyjaśnia reżyser.

Jego "Kotka..." nie będzie utrzymana w konwencji, do jakiej w przypadku tego tytułu przyzwyczajeni są widzowie. - Poprzez symbolikę i uwagi zawarte w didaskaliach Williams zachęca do subiektywnej podróży. Poczułem się zaproszony do pewnego rodzaju groteski w portretowaniu bohaterów, zredukowałem też do absolutnego minimum liczbę rekwizytów - zdradza Starczewski.

Bohaterów dramatu reżyser przeniósł do... lunaparku. Artysta tłumaczy, że to miejsce, a dokładnie znajdująca się na jego terenie strzelnica, kojarzy mu się z walką o przetrwanie w grze. A postaci Williamsa też przecież próbują przetrwać...

-> Premiera "Kotki na gorącym blaszanym dachu" dziś o godz. 19.15 na Dużej Scenie Teatru Bagatela (Karmelicka 6). Kolejne spektakle jutro i w niedzielę o godz. 19.15 oraz k i 5 października o tej samej porze. Bilety w cenie 51 zł (ulgowy) i 81 zł (normalny).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji