Artykuły

Warszawa. Nowy sezon w Teatrze Żydowskim

Cztery premiery zaplanowano w nowym sezonie w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Andrzej Krakowski przygotuje "Rejwach" wg Mikołaja Grynberga, Olga Lipińska spektakl do tekstów Jurandota, Maciej Wojtyszko wystawi "Josie Kałba", a Wojciech Kościelniak - "Śpiewaka jazzbandu".

- Cieszę się, że gdy zaproponowałam Andrzejowi Krakowskiemu, czy zgodzi się wyreżyserować "Rejwach" (...), zapałaliśmy obopólną miłością do tego tekstu - powiedziała Tencer.

- Akurat z "Rejwachem" Mikołaja Grynberga łączy mnie trochę więcej niż sama książka. Z "Rejwachem" łączy mnie przyjaźń i znajomość rodziny Grynbergów; już teraz cztery generacje, co wśród rodzin, które przeżyły Holokaust, samo to jest czymś niespotykanym. Byłem przy tym, jak ta książka powstawała. Jedno z opowiadań, niestety nie weszło do sztuki, jest o mojej teściowej - powiedział Krakowski, który jest marcowym emigrantem, wykłada i reżyseruje w USA.

- Co mnie uderzyło w tej książce? Przede wszystkim to, że tak lapidarnie, tak precyzyjnie i tak poetycko w pewnym sensie (...) mówi o lęku, o strachu, o ksenofobii, o uprzedzeniach - podkreślił.

- Ta książka pokazuje ból, który jest czymś wspólnym dla wszystkich na całym świecie, ten ból jest zrozumiały, ten strach jest zrozumiały. A ponieważ to jest 31 króciutkich opowiadań (...), adaptacja tego na scenę była dosyć trudna, ale mam wrażenie, że nam się udała - mówił. - Efekty tego zobaczycie państwo na scenie 27 października - dodał, informując, że muzykę do spektaklu napisał zespół Kroke z Krakowa, reżyserii świateł podjął się operator filmowy Andrzej Wolf, a choreografię opracował Mikołaj Mikołajczyk.

Zapowiadając drugą premierę sezonu Gołda Tencer poinformowała, że Olga Lipińska będzie robiła sztukę na podstawie twórczości Jurandota". - Nie chce podać jeszcze tytułu, bo mówi, że jeszcze cały czas go szuka - opowiadała. - Jej kabarecik jest kultowy do tej pory, a my też marzymy, żeby Olga Lipińska zrobiła coś na scenie Teatru Żydowskiego - dodała.

Kolejną premierą, w 2019 r., będzie spektakl "Josie Kałb" na podstawie powieści Israela Joszuy Singera w reżyserii Macieja Wojtyszki.

- Obciąć sobie pamięć o kulturze jidysz to w ogóle obciąć sobie pamięć o kulturze polskiej, dlatego że akcja "Josie Kałba" toczy się tutaj, tzn. na ziemiach naszych, a mówi o rzeczach niezwykłych. Najprościej mówiąc - o poszukiwaniu tożsamości człowieka, który się zagubił z miłości - powiedział Wojtyszko. - Trzeba się tylko bardzo starać, żeby zachować całą poezję tej literatury - podkreślił.

Tencer zapowiedziała też, że w Teatrze Żydowskim przygotowany zostanie także musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. - Wojciech Kościelniak będzie robił musical "Śpiewak jazzbandu". Ten musical powstał w 1927 r. Był to niemy film, który później uzyskał muzykę - wyjaśniła, dodając, że na potrzeby inscenizacji aktorzy Teatru Żydowskiego uczestniczyć będą w dwumiesięcznych warsztatach tanecznych.

- Najnowszym naszym projektem jest Scena Muzyczna Teatru Żydowskiego. Kuratorami tej sceny są (...) Marcin Masecki i Jan Młynarski - powiedziała Tencer.

- Spotkały się dwie tradycje. Janek reprezentujący tradycję warszawskiego folkloru muzycznego - przedwojennego w dużej mierze - i ja z moim wychowaniem klasycznym, europejskim, jazzowym, także amerykańskim. Zaczęliśmy wspólnie badać temat przedwojennej polskiej muzyki rozrywkowej. (...) Cały przemysł rozrywkowy i świat muzyczny przed wojną był bardzo, bardzo bogaty i bujny. No i też w dużej mierze zdominowany przez twórców pochodzenia żydowskiego - mówił Masecki.

Jak podkreślił, "z największą przyjemnością" otwierają Scenę Muzyczną 1 października. - Będzie to też kameralny wariant naszej działalności (...), zagramy w trio - tylko ja, Jan z bandżoli i mikrofonem oraz Marcin Markowicz, wybitny skrzypek, koncertmistrz Narodowej Filharmonii Muzycznej we Wrocławiu - zapowiedział. - Będziemy mieli też wielką przyjemność zaprosić panią Gołdę Tencer na kilka piosenek - dodał.

Gołda Tencer zapowiedziała też udział Teatru Żydowskiego w zagranicznych i polskich festiwalach. W Rumunii na festiwalu teatrów żydowskich artyści z Warszawy pokażą "Chumesz lider", a na międzynarodowym festiwalu w Bratysławie na Słowacji zaprezentują "Aktorów żydowskich". W Lublinie Teatr Żydowski przedstawi "Malowanego ptaka", na XI Spotkaniach Teatralnych "Bliscy Nieznajomi" w Poznaniu pokaże "Golema", a 13 września w Łodzi - "Dybuka".

- A za parę dni, w poniedziałek, nagrywamy dla TVP sztukę "Matki" w reżyserii Pawła Passiniego. To jest niesamowite, bo występują w niej dzieci Holokaustu - dodała.

Tencer poinformowała, że w jej zespole pojawiły się nowe osoby, m.in. dwoje aktorów - Irena Melcer i Daniel Antoniuk, a stanowisko wicedyrektora teatru objęła Małgorzata Mostek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji