Artykuły

Kraków. Premiera "Kotki na gorącym blaszanym dachu"

14 września Teatr Bagatela inauguruje 99. sezon w historii sceny przy Karmelickiej premierą arcydramatu Tennesseego Williamsa w nowym tłumaczeniu Jacka Poniedziałka.

W głównej roli kobiecej - stanowiącej jedno z największych wyzwań aktorskich - wystąpi Magdalena Walach (Margaret). W wiodących rolach męskich zobaczycie Kosmę Szymana (Brick) i Pawła Sanakiewicza (Duży Tata). Dramat rodziny Pollittów, bogaczy z Południa, przedstawią także: Kamila Klimczak (Mae), Katarzyna Litwin (Duża Mama), Karolina Kotarba (Dixie - gościnnie), Piotr Urbaniak (Ksiądz Tooker), Marcin Kobierski (Gooper), Jakub Bohosiewicz (Doktor Baugh), Wojciech Leonowicz (Jack Straw) i Tomasz Lipiński (Peter Ochello).

"Najistotniejsze prawdy dotyczące bohaterów "Kotki" w istocie nie zostają wypowiedziane. Margaret dużo mówi o powodach swojego uporczywego trwania przy mężu. Najczęściej pojawia się motyw materialny, który - jak sama twierdzi - determinuje jej działania. Gdy przemija uroda, jedyne co pozwala godnie żyć - to majątek. Ale czy rzeczywiście taka jest jej motywacja? Dwukrotnie w tej sztuce o kłamstwie i prawdzie padają zdania, w moim odczuciu, najistotniejsze. O miłości: "Czy to nie byłoby zabawne, gdyby to była prawda?" Raz wypowiada te słowa Duży Tata o matce, innym razem Brick o Margaret" - mówi Dariusz Starczewski, w którego reżyserskiej karierze "Kotka..." jest trzecim spotkaniem z dramaturgią Williamsa.

Scenografię zaprojektowała Urszula Czernicka, muzykę skomponował Mateusz Kobiałka, ruch sceniczny opracowała Małgorzata Haduch, a za reżyserię odpowiada Marek Oleniacz.

Wprawdzie autor w didaskaliach do "Kotki..." zalecał, by zachować w wyznaniach postaci ziarno tajemnicy, ale zaraz zastrzegał: "Nie zwalnia to dramatopisarza z obowiązku przyglądania się i badania na tyle dogłębnie i szczerze, na ile pozwala mu jego mandat: powinien wystrzegać się gładkich konkluzji, prostych recept, które sprawiają, że sztuka jest tylko sztuką, a nie próbą uchwycenia realnego doświadczenia człowieka". Czy jemu i twórcom inscenizacji na Dużej Scenie Teatru Bagatela się to udało, przekonamy się już niebawem.

Kolejne spektakle: 15-16 września oraz 4 (premiera studencka) i 5 października na Dużej Scenie o 19.15.

Ciekawych, jak powstawał spektakl, zapraszamy do odwiedzin portalu premiera.org.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji