Artykuły

Warszawa. Premiera musicalu "Rodzina Addamsów" w Teatrze Syrena

- To jest rodzinka, która kocha wszystko, co związane ze śmiercią, makabryczna - a przy tym jest cudowna, ciepła, wspierająca się nawzajem i wzbudzająca ogromną sympatię widowni - powiedział PAP reżyser musicalu "Rodzina Addamsów" Jacek Mikołajczyk. Premiera w Teatrze Syrena - 8 września.

Dyrektor warszawskiego Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk w 2015 r. wyreżyserował polską prapremierę musicalu "Rodzina Addamsów". Jest też autorem przekładu libretta i tekstów piosenek.

Przedstawienie w stołecznym Teatrze Syrena powstało w koprodukcji z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Premiera w Warszawie odbędzie się 8 września, a w Poznaniu zaplanowano ją na 22 września.

- Naszą bazą przy realizacji "Rodziny Addamsów" w Syrenie jest inscenizacja gliwicka, z której jako jej twórcy jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni. Przystosowaliśmy kostiumy, pewne elementy dekoracji do specyfiki scen w Poznaniu i Warszawie - powiedział we wtorek PAP reżyser musicalu Jacek Mikołajczyk.

- Podczas pracy z nowymi aktorami, którzy nie występowali w gliwickiej inscenizacji, wprowadziliśmy pewne modyfikacje. Pojawiło się kilka nowych pomysłów. Trochę zaktualizowaliśmy tekst, ponieważ parę odwołań natury publicystycznej już się zdążyło zdezaktualizować - wyjaśnił reżyser. - Stąd nieco niespodzianek czeka na widzów - nawet tych, którzy gliwicką inscenizację widzieli - dodał.

- Nad fenomenem popularności "Rodziny Addamsów" zastanawiamy się właściwie od maja, gdy zaczęliśmy pracować i w Warszawie, i w Poznaniu. No bo przecież to jest rodzinka, która kocha wszystko, co związane ze śmiercią, z cmentarzem; jest to rodzina bardzo makabryczna, lubująca się w torturach, nieco psychopatyczna - a przy okazji jest cudowna, ciepła, wspierająca się nawzajem i wzbudzająca ogromną, ogromną sympatię widowni - mówił Mikołajczyk, zwracając uwagę, że zafascynowani upiorną familią są nie tylko widzowie musicali, ale "wszyscy konsumenci popkultury".

- Tajemnica popularności rodzinki Addamsów - to tajemnica, która zabrał ze sobą do grobu twórca tych postaci Charles Addams. A my przez cały czas próbujemy jakoś ją zgłębić i coraz bardziej lubimy te postacie - wyjaśnił Mikołajczyk.

Reżyser spektaklu zapowiedział, że musical "będzie duży jak na warunki Syreny i Teatru Muzycznego w Poznaniu". - To jest inscenizacja, która wykorzystuje właściwie maksimum możliwości technicznych naszej sceny - powiedział.

- To prawdziwe wyzwanie ponieważ jednym z bohaterów "Rodziny Addamsów" jest ich neogotyckie zamczysko, które stoi w Nowym Jorku, a które my musieliśmy postawić na deskach Teatru Syrena. To nam się chyba udało: zamek jest, skrzypi, żyje, ujawnia różne swoje zakamarki, wciąga w rozmaite pułapki. I pewnie niejednego widza zaskoczy - mówił reżyser.

Mikołajczyk wyjaśnił, że "jak na musical przystało, będzie kilka dużych scen zbiorowych, mnóstwo tańca; melodie, które wpadają w ucho - i nawet tym, którzy słyszą je po raz pierwszy - wydaje się, że już je kiedyś słyszeli".

- Mam nadzieję, że widzowie będą wychodzić po spektaklu podskakując w rytm tych melodii - podsumował.

Powstanie musicalu zainspirowały postaci z komiksu amerykańskiego rysownika Charlesa Addamsa. Autorami libretta musicalu, którego prapremiera odbyła się w 2010 r. na Broadwayu, są Marshall Brickman i Rick Elice. Muzykę skomponował i teksty piosenek napisał Andrew Lippa. Musical był pokazywany niemal w całej Europie i Ameryce.

"Na scenie oglądamy historię upiornej rodzinki mieszkającej na bagnach w starym, wiktoriańskim zamku. Głównymi bohaterami opowieści są Gomez i Morticia, których córka Wednesday, zwana księżniczką ciemności, dorasta i zakochuje się w uroczym chłopaku o imieniu Lucas. Prosi ojca, aby zachował to w tajemnicy przed swoją ukochaną żoną. Wszystko zmieni się pewnego wieczoru, kiedy przy jednym stole spotkają się obie rodziny pochodzące z dwóch różnych światów" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Twórcą Rodziny Addamsów był amerykański rysownik Charles Addams, który publikował swój komiks na łamach amerykańskiego tygodnika "The New Yorker". W latach 1964-65 emitowano w USA stworzony na jego podstawie serial telewizyjny, a w 1991 r. miała miejsce premiera słynnego filmu "Rodzina Addamsów". Film doczekał się kontynuacji w 1993 r. i 1998 r. jako komedia "Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny".

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem obejmą Tomasz Filipczak (Warszawa) i Piotr Deptuch (Poznań). Za choreografię odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, a kostiumy - Ilona Binarsch. W tym składzie realizatorzy przygotowali polską prapremierę "Rodziny Addamsów" w 2015 r. w Gliwicach, a także w 2016 r. polską prapremierę musicalu "Zakonnica w przebraniu", którą wyreżyserował w Poznaniu Jacek Mikołajczyk.

Projekcje przygotował Tomasz Grimm, a za efekty specjalne odpowiadają Marta Dobrowolska i Marek Migdał.

Premiera w Teatrze Syrena - 8 września o godz. 19.00. Kolejne przedstawienia - 9, 11-16 i 18-23 września br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji