Artykuły

Warszawa. Nowy sezon w Agencji Dramatu i Teatru "ADiT"

We wrześniu nie tylko teatry zaczynają nowy sezon. Agencja Dramatu i Teatru "ADiT" przygotowała zapowiedź realizacji, które odbędą się w polskich teatrach.

Lato jeszcze się nie kończy, za to wielkimi krokami zbliża się koniec sezonu ogórkowego. Z impetem wkraczamy w nowy sezon - owocny, nie warzywny.

Już 8 września odbędzie się premiera "Tchnienia" (czyli "Płuc") Duncana Macmillana w tłumaczeniu Anny Gujskiej, w reżyserii Grzegorza Małeckiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Prapremiera tej sztuki odbyła się w bieżącym roku w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. We wrześniu swojej drugiej realizacji doczeka się również wiele innych sztuk: "Lepiej już było" Cat Delaney w tłumaczeniu Bogusławy Plisz-Góral (Teatr Polski w Szczecinie, reż. Stefan Szaciłowski), "Seksualne neurozy naszych rodziców" Lukasa Barfussa w tłumaczeniu Izabeli Rozhin (Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, reż. Waldemar Zawodziński), "Pan Lampa" Maliny Prześlugi (Teatr Baj Pomorski w Toruniu, reż. Punch Mama/Laura Słabińska).

Cieszy nas aktywność i pasja teatrów niezależnych. Teatr Bo Tak z Rzeszowa wystawi w październiku "Umrzeć ze śmiechu" Paula Elliota w tłumaczeniu Bogusławy Plisz-Góral (sztuka miała udaną prapremierę w Teatrze Małym w Łodzi, następnie w Teatrze TeTaTet w Kielcach).

Skoro już jesteśmy przy śmiechu. Dwudziesta realizacja kultowych "Szalonych nożyczek" będzie miała miejsce w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Ale uwaga! Pojawiła się świeżutka, również interaktywna komedia - "Cud" Larsa Albauma i Dietmara Jacobsa w tłumaczeniu Izabeli Rozhin. Spektakl wyreżyseruje Andrzej Rozhin w warszawskim Teatrze Capitol. A w Teatrze Małym w Łodzi odbędzie się polska prapremiera sztuki Rene Heinersdorffa "Sceny z życia małżeńskiego" pod tytułem "Tylko miłość" - przekład Jacek Kaduczak, reżyseria Mariusz Pilawski.

Teatry nie zapominają o klasyce. W warszawskim Teatrze Dramatycznym Agnieszka Glińska wyreżyseruje "Widok z mostu" Arthura Millera w specjalnie zamówionym tłumaczeniu Rubi Birden. To będzie polska prapremiera tego tekstu! W krakowskim Teatrze Bagatela publiczność będzie mogła zobaczyć kolejną już realizację "Kotki na gorącym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa w nowym i cenionym tłumaczeniu Jacka Poniedziałka. Spektakl wyreżyseruje Dariusz Starczewski.

Polscy autorzy nadal na fali! Oprócz sztuki wspomnianej już Maliny Prześlugi zobaczymy inscenizację "Gniazda" Marii Wojtyszko (Teatr Kubuś w Kielcach, reż. Robert Drobniuch) oraz "Gdy przyjdzie sen" Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka (Teatr Ludowy w Krakowie, reż. Małgorzata Bogajewska).

Coraz częściej otrzymujemy aplikacje o licencje na wystawienie polskich sztuk z zagranicy, ale o konkretach później - żeby nie zapeszyć!

W tym roku mamy w planach jeszcze wiele niespodzianek: współorganizację czytań performatywnych, nowych dramatów, nowe wydawnictwa - antologia sztuk realisty magicznego z Austrii, Volkera Schmidta, oraz autorów ukraińskich. Zapraszamy do naszej siedziby, gdzie prowadzimy konsultacje repertuarowe, doradzamy w kwestii praw autorskich.

Do zobaczenia na teatralnym szlaku!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji