Artykuły

Kielce. "Mały Tygrys Pietrek" otworzy sezon w Kubusiu

Już 2 września w Teatrze Kubuś pierwsza premiera sezonu - "Małego Tygrysa Pietrka" Hanny Januszewskiej reżyseruje Michał Dąbrowski.

Po obfitującym w masę artystycznych atrakcji sierpniowym festiwalu Hurra! ART! teatr "Kubuś" nie zwalnia tempa i już 2 września zaprasza na pierwszą premierę nowego sezonu, czyli spektakl "Mały Tygrys Pietrek". To jedna z najpopularniejszych polskich sztuk dla dzieci autorstwa Hanny Januszewskiej wystawiana na scenach w całym kraju. Dokładnie trzydzieści lat temu tekst miał również premierę w "Kubusiu" i teraz, w zupełnie nowej inscenizacji, wraca na afisz ponownie.

Historia opowiedziana w prosty, ciepły i zabawny sposób porusza zawsze aktualny i ważny problem oswajania dziecięcych lęków, jest więc doskonałą propozycją i dla małych widzów, i dla ich rodziców.

Co zatem spotka małego Pietrka, który ma pietra, gdy mama wychodzi do fryzjera i musi zostać sam? Straszne rzeczy, bo życzliwi krewni - Bardzo Odważne Tygrysy - odbiorą maluchowi jego tygrysie paski symbolizujące odwagę. W końcu chcąc nosić futro w pręgi, bać się po prostu nie wypada, nawet gdy wszystko wokół wydaje się takie przerażające.

Tytułowy bohater opowieści spróbuje nabyć trochę odwagi w sklepie, od wojska, Indian i Kowbojów, ale prawdziwa próba strachu nadejdzie wraz z nocą i burzą, gdy nagle zachoruje mama. Czy tygrysek dzielnie stawi czoła groźnej wyprawie po doktora i znowu będzie wyglądał jak tygrys? Aby się o tym przekonać, trzeba zobaczyć spektakl.

Przedstawienie reżyseruje Michał Dąbrowski, za scenografię odpowiada Dariusz Panas, za ruch sceniczny Ewelina Ciszewska, muzykę skomponował Paweł Sowa.

***

Hanna Januszewska i Pietrek

Hanna Januszewska (1905-1980) była cenioną pisarką, zwłaszcza autorką literatury dla dzieci. Uprawiała prozę i poezję, pisała sztuki sceniczne, słuchowiska radiowe, a także dokonywała przekładów i adaptacji. Debiutowała w roku 1920 jako poetka. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od roku 1931 zajmowała się przede wszystkim twórczością dla dzieci. Publikowała m.in. w "Płomyku" i "Płomyczku". Po wojnie kontynuowała współpracę z czasopismami dla dzieci (obok wymienionych, w "Świerszczyku"). Przez wiele lat współpracowała z Polskim Radiem w redakcji dziecięco-młodzieżowej, a także jako autorka słuchowisk i adaptacji. Otrzymała wiele nagród państwowych za swoją twórczość, a także Order Uśmiechu przyznawany przez dzieci.

W jej twórczości dominowała baśń (np. "Baśnie polskie", "Złota jabłoń"), legendy (np. "O smoku wawelskim", "Złota legenda warszawska") oraz opowieści nawiązujące do tradycji ludowych. Z takich inspiracji zrodziła się postać Pyzy wędrującej przez Polskę - do dzisiaj powracającej w kolejnych wydaniach książkowych oraz adaptacjach filmowych i teatralnych.

Sztuki sceniczne Januszewskiej adresowane były głównie do teatru lalek. Z powodzeniem wystawiano kolejne tytuły, takie jak "Żart Olszowiecki" (Opolski Teatr Lalek 1953), "Flisak i Przydróżka" (Teatr Lalek "Miniatura", 1957), "Biwak z przyśpiewkami" (Teatr Lalek "Miniatura", 1958), "Tygrys Pietrek" (Teatr Lalki i Aktora "Marcinek", 1961), "Jaworowe mosty" (Teatr Lalki i Aktora "Baj" 1965), "Smocza legenda" (Teatr Lalek "Pleciuga" 1966), "Smocza awantura" (Teatr Lalek w Wałbrzychu, 1975).

Wśród adaptacji dla teatru lalek trzeba wymienić takie tytuły, jak "Krawiec Niteczka" według Kornela Makuszyńskiego, "Krzesiwo" według Andersena, "Kopciuszek" według Perrault.

Prawdziwym przebojem teatralnym stała się sztuka Januszewskiej "Tygrys Pietrek", opowiadająca o małym tygrysku, który wszystkiego się boi i za karę zostaje przez Bardzo Odważne Tygrysy pozbawiony pasków - najważniejszego atrybutu i przedmiotu dumy. Pietrek rozpaczliwie szuka po świecie odwagi, ale prawdziwej, nie jak w przypadku pójścia do dentysty, rywalizacji kowbojów czy wojskowego strzelania. Wreszcie odnajduje ją w sobie, gdy biegnie nocą przez ciemny las podczas burzy, by sprowadzić lekarza do chorej mamy. W nagrodę Bardzo Odważne Tygrysy zwracają Pietrkowi paski. Sztuka ta, grana pod różnymi wersjami tytułu i w kolejnych adaptacjach (m.in. "Mały tygrysek Pietrek", "Tygrysek", "Jak być odważnym", "Afrykańska opowieść czyli tygrys Pietrek") pozostaje do dzisiaj w repertuarach teatrów dla dzieci (wortal e-teatr odnotowuje dotychczas 52 realizacje). Urok tytułowego bohatera oraz ponadczasowość tematu: czym jest prawdziwa odwaga, sprawiają, że sztuka niezmiennie budzi zainteresowanie, nie starzeje się i warta jest, by powracać do niej w kolejnych premierach.

Wśród licznych adaptacji "Tygrysa Pietrka" szczególnie wyróżniała się wersja Jana Wilkowskiego, przygotowana dla Teatru "Lalka" w 1962 roku (reżyseria: Jan Wilkowski, scenografia: Adam Kilian). Wilkowski dopisał część tekstu oraz dostosował akcję sceniczną do możliwości wyrazowych różnych gatunków lalek. Szereg późniejszych premier "Pietrka" nawiązywało właśnie do scenariusza podpisanego dwoma nazwiskami: Hanny Januszewskiej i Jana Wilkowskiego.

dr hab. Halina Waszkiel

***

BIOGRAMY

twórców spektaklu "Mały Tygrys Pietrek"

Michał Dąbrowski

Reżyser. Absolwent VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, klasy o profilu teatralnym. Po ukończeniu szkoły średniej przez pół roku był studentem filologii francuskiej na Uniwersytecie w Białymstoku. Następnie ukończył reżyserię na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Podczas studiów realizował się nie tylko jako reżyser, ale także jako kompozytor. Odbył 3 asysty reżyserskie. Debiutował w Białymstoku przedstawieniem pt. "Kukuryku na Patyku", kolejną produkcją był "Tymoteusz" w Szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga. Współpracował także z Teatrem Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, reżyserując czytanie sztuki "A morze nie" Maliny Prześlugi. W ciągu ostatnich dwóch lat pracował także jako dziennikarz TVP.

-

Dariusz Panas

Scenograf. Jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy w polskim teatrze lalkowym twórców.

Od swojego debiutu w 1986 roku, przygotował ponad 70 scenografii do spektakli zarówno w teatrach lalkowych, jak i dramatycznych. Współpracował m.in. z takimi reżyserami jak Krzysztof Rau, Janusz Ryl-Krystianowski, Zbigniew Lisowski, Arkadiusz Klucznik czy Wojciech Malajkat, ale najwięcej realizacji przygotował razem z Lechem Chojnackim i Ireneuszem Maciejewskim. W 1998 roku na V Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek otrzymał nagrodę za scenografię do spektaklu "Kot w butach", w reżyserii Lecha Chojnackiego, zrealizowanego w Teatrze Animacji w Poznaniu.

-

Paweł Sowa

Aktor i kompozytor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu oraz Jaworznickiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej, gdzie uczył się realizacji dźwięku, gry na perkusji oraz instrumentach klawiszowych. Z muzyką związany jest od dzieciństwa. Uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia w Jaworznie w klasie gitary. Jako aktor pracował w Teatrze Lalek "Arlekin" w Łodzi oraz w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie i Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie.

-

Ewelina Ciszewska

Aktorka, mimka, choreografka. W 2011 r. zadebiutowała jako reżyserka spektaklem "Pinokio" w Wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2006 r. ukończyła PWST we Wrocławiu (Wydział Lalkarski), w maju 2009 uzyskała tytuł doktora na tym Wydziale, gdzie od 2006 r. pracuje ze studentami nad plastyką ruchu scenicznego. Współpracuje z Teatrem Formy; brała udział w niemal wszystkich pełnowymiarowych spektaklach tego teatru. Prowadzi warsztaty pantomimy i ekspresji ruchowej w kraju i za granicą. Swoje umiejętności i myślenie o ciele wykorzystuje podczas pracy nad choreografią do spektakli dramatycznych, muzycznych i lalkowych. Od kilku lat zajmuje się również sztuką performance.

---

Najbliższe spektakle:

2 września (niedziela) godz. 17.00 - PREMIERA

16 września (niedziela) godz. 11.00 i 13.00

18-21 września (wtorek- piątek) godz. 9.00 i 11.00

25-28 września (wtorek- piątek) godz. 9.00 i 11.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji