Artykuły

Klezmerzy, jazzbandy, jarmarki. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Przed nami dziewięć dni koncertów, spektakli, pokazów filmowych, spotkań literackich, wystaw, spacerów i warsztatów. 15. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera rozpocznie się 25 sierpnia.

Na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który co roku przypomina żydowską przeszłość stolicy, wystąpią gwiazdy z Polski, Izraela, ze Stanów Zjednoczonych, z Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Hiszpanii i Japonii.

Usłyszymy najlepszą muzykę klezmerską i jazzową w wykonaniu m.in. wybitnych kantorów Yaakova i Shulema Lemmerów, zespołu Oleś Brothers z Theo Jörgensmannem, słynnego francuskiego skrzypka Dominique'a Pifarély'ego czy międzynarodowego kwintetu Kennetha Dahla Knudsena.

Zobaczymy najgłośniejsze spektakle Teatru Żydowskiego, a także izraelskich teatrów: Yiddishpiel oraz Nephesh. W weekend 1 i 2 września na placu Grzybowskim i ul. Próżnej tradycyjnie odbędzie się Jarmark Singera, pojawią się instalacje artystyczne, uliczne stragany i kramy z pamiątkami.

Na zakończenie festiwalu jak co roku na placu Grzybowskim odbędzie się plenerowy koncert finałowy, na którym wystąpi Ara Malikian, międzynarodowej sławy hiszpański skrzypek i kompozytor pochodzenia ormiańskiego, urodzony w Libanie, laureat wielu nagród i wyróżnień, a w przeszłości pierwszy skrzypek w orkiestrze Teatru Królewskiego w Madrycie (2 września, godz. 19.30, wstęp wolny).

Fundacja Shalom, która organizuje Warszawę Singera, świętuje w tym roku trzydziestolecie działalności, a Gołda Tencer - pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna festiwalu - obchodzi pięćdziesięciolecie pracy twórczej.

***

NIE PRZEGAP NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

KONCERT SŁAWY PRZYBYLSKIEJ

SOBOTA, 25 SIERPNIA, GODZ. 14, TEATR KWADRAT, UL. MARSZAŁKOWSKA 138. BILETY: 30-50 ZŁ

Legenda polskiej muzyki Sława Przybylska, wykonawczyni takich przebojów jak m.in. "Pamiętasz, była jesień" czy "Okularnicy", zaśpiewa na dużej scenie Teatru Kwadrat tradycyjne i współczesne piosenki żydowskie, w języku jidysz oraz hebrajskim.

*

KONCERT JAZZ BANDU MŁYNARSKI-MASECKI

SOBOTA, 25 SIERPNIA, GODZ. 20.30, TEATR KWADRAT, UL. MARSZAŁKOWSKA 138. BILETY: 60-80 ZŁ

Marcin Masecki i Jan Młynarski powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia i piosenek m.in. Henryka Warsa.

*

SPACER ŚLADAMI ABRAHAMA OSTRZEGI

NIEDZIELA, 26 SIERPNIA, GODZ. 14, CMENTARZ ŻYDOWSKI, UL. OKOPOWA 49/51. WSTĘP WOLNY

Na cmentarzu Żydowskim przy Okopowej niedawno odnowiono nagrobki stworzone przez żydowskiego rzeźbiarza epoki międzywojnia Abrahama Ostrzęgi. Na spacer śladami tych niezwykłych dzieł zaprasza Gmina Wyznaniowa Żydowska.

*

ŻYDOWSKI WIEDEŃ NA FOTOGRAFIACH

OD NIEDZIELI, 26 SIERPNIA, GODZ. 16.30. AUSTRIACKIE FORUM KULTURY, UL. PRÓŻNA 7/9. WSTĘP WOLNY

Wystawa zdjęć wiedeńskiego fotografika Harry'ego Webera to pierwsza obszerna dokumentacja diaspory żydowskiej w Wiedniu po Zagładzie. Bohaterami są wiedeńczycy i wiedenki, którzy w różny sposób utożsamiają się z żydowskością.

*

PAMIĘCI SINGERA

WTOREK, 28 SIERPNIA, GODZ. 10, RÓG UL. KROCHMALNEJ I CIEPŁEJ. WSTĘP WOLNY

W 2018 roku mija 110 lat, od kiedy rodzina Isaaca Bashevisa Singera, pisarza noblisty i patrona festiwalu, zamieszkała w Warszawie na ul. Krochmalnej 10. 28 sierpnia na Krochmalnej odbędzie się plenerowa uroczystość upamiętniająca Singera.

*

KSIĄŻKA O DANUCIE SZAFLARSKIEJ

ŚRODA, 29 SIERPNIA, GODZ. 19, AUSTRIACKIE FORUM KULTURY, UL. PRÓŻNA 7/9. WSTĘP WOLNY

W cyklu "Żydowski salon literacki" prowadzonym przez Remigiusza Grzelę odbędzie się promocja książki "Danuta Szaflarska. Jej świat". W spotkaniu wezmą udział m.in. autor Gabriel Michalik i przyjaciółka zmarłej rok temu aktorki Małgorzata Rożniatowska, która przeczyta fragmenty książki.

*

SPEKTAKL O MARCU '68

CZWARTEK, 30 SIERPNIA, GODZ. 19, TEATR POLSKI, UL. KARASIA 2. BILETY: 32-52 ZŁ

"Kilka obcych słów po polsku" to spektakl reżyserki Anny Smolar opowiadający o Marcu '68. Reżyserka, urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów, w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Tekst Michała Buszewicza opiera się na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była Polska i młodszego pokolenia rozsianego po całym świecie.

*

SPACER MUZYCZNY Z JINTA-LA-MVTA

PIĄTEK, 31 SIERPNIA, GODZ. 16.30-18. START: SKWER PRZY UL. CHMIELNEJ 8. WSTĘP WOLNY

Jinta-la-Mvta to barwne zjawisko muzyczne z Tokio. Kwartet łączy nowoczesną street music i dźwięki orkiestr marszowych z muzyką klezmerską i bałkańską, a wszystko to w japońskiej interpretacji.

Grupa poprowadzi spacer muzyczny ulicami Warszawy, który będzie prowadził ul. Chmielną, pasażem Wiecha, ul. Marszałkowską, Świętokrzyską, Bagno i Próżną do pl. Grzybowskiego.

*

WARSZAWA SINGERA DLA DZIECI

Festiwal Warszawa Singera to także różne wydarzenia dla dzieci i rodziców. W programie zajęcia, zabawy i warsztaty, dzięki którym można będzie poznać elementy kultury żydowskiej, wycieczka śladami patrona festiwalu Isaaca Bashevisa Singera po zakamarkach Warszawy inspirowana książką "Warszawiacy" Małgorzaty Ruszkowskiej, a także spektakl Teatru Żydowskiego pt. "Ostatni Syn" w reżyserii Przemysława Jaszczaka według scenariusza Magdy Fertacz. To przedstawienie edukacyjne, które pozwala odkryć tajniki wierzeń i religii świata.

Spektakl odbędzie się w niedzielę 26 sierpnia o godz. 11 i 13 w Teatrze Żydowskim, ul. Senatorska 35. Bilety: 30-40 zł

WARSZAWA SINGERA 25.08-2.09

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji