Warszawa Singera rusza po raz piętnasty
Muzycy z całego świata, teatry, spotkania literackie oraz wykłady o kulturze jidysz - Warszawa Singera obchodzi piętnastolecie. Przygotowano ponad 200 wydarzeń.
Warszawy Singera nie trzeba dziś nikomu przedstawiać. Festiwal kultury żydowskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń stolicy. Wrosło w miasto, przypominając, jak mogłaby wyglądać Warszawa, gdyby nie wojna. Wielokulturowy, międzynarodowy i buzujący energią festiwal odbędzie się po raz piętnasty. Od 25 sierpnia do 2 września przez plac Grzybowski, ulicę Próżną, Senatorską i Marszałkowską przewinie się ponad 250 artystów, nie tylko z Polski, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Francji czy Japonii.
MUZYCZNE OTWARCIE
Festiwal otworzy, jak co roku, uroczysty koncert kantorów. The Lemmers wystąpią 26 sierpnia w Synagodze im. Nożyków. Po raz pierwszy dwaj bracia, uznani w Stanach Zjednoczonych, wystąpią razem na jednej scenie. Towarzyszyć im będą wybitny pianista Menachem Bristowski oraz chór kantoralny Kolot Israel liczący 14 śpiewaków.
Mocnym akcentem pierwszego dnia będzie również koncert "Noc w wielkim mieście". Na scenie zobaczymy Jazz Band Młynarski-Masecki, dzięki któremu wrócimy do czasów warszawskiego międzywojnia. Odtwarzają oni utwory swingowe, tanga i melodie znane z dawnych orkiestr jazzowych. W sobotę o godz. 20.30 na dużej scenie teatru Kwadrat (ul. Marszałkowska 138) królować będzie muzyka Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Henryka Warsa - polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora, a także Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów.
W tym samym miejscu wystąpi Sława Przybylska z koncertem "Razem z braćmi". Usłyszymy tradycyjne i współczesne piosenki żydowskie, w języku jidysz oraz hebrajskim. Wszystko to, jak zapewnia artystka, z dużą dawką poczucia humoru.
MOCNA SCENA TEATRALNA
Tradycyjnie w ramach Warszawy Singera wystawiane są spektakle teatralne o tematyce żydowskiej. - Jestem człowiekiem teatru - tłumaczy Gołda Tencer, która w tegorocznej edycji pojawia się w potrójnej roli - jako organizatorka, aktorka, a także reżyserka. Jej "Ida Kamińska" z Joanną Szczepkowską w roli głównej będzie wystawiana w środę 29 sierpnia na scenie przy Senatorskiej.
Gołda Tencer pojawi się również w piątek w ramach "Szabat Shalom". Wspólna modlitwa połączona zostanie z kolacją, łamaniem się chałką oraz piciem wina. Świąteczny wieczór na placu Grzybowskim poprowadzi, oprócz Gołdy Tencer, Etel Szyc.
Teatralną gałąź Warszawy Singera reprezentować będą również Anna Smolar ze spektaklem "Kilka obcych słów po Polsku" czy Maja Kleczewska z "Dybukiem". Nie zabraknie również przedstawień Teatru Żydowskiego. Gratką dla teatromanów mają być teatr Nephesh, który wystawi dwa spektakle: "Gimpel the fool" według opowiadania Singera i "Hana's suitcase" opowiadający o walizce z czasów Holokaustu, a także teatr Yiddishpiel, jeden z niewielu na świecie teatrów grających w jidysz.
GWIAZDA NA ZAKOŃCZENIE
Jubileuszowa edycja zakończy się z przytupem. Wszystko za sprawą Ary Malikiana, światowej klasy skrzypka i kompozytora, który wystąpi - razem z zespołem - 2 września o godz. 19.30 na otwartym koncercie na placu Grzybowskim. Muzyk znany jest z wykonań arcydzieł Vivaldego, Mozarta, Paganiniego i innych wielkich kompozytorów, a także przebojów Led Zeppelin, Jimmiego Hendrixa i Davida Bowiego w oryginalnych interpretacjach.
Festiwal "Warszawa Singera" organizowany jest przez Fundację "Shalom". Poza wydarzeniami muzycznymi i teatralnymi organizowane są spotkania literackie, warsztaty dotyczące kultury jidysz, pokazy filmowe oraz imprezy taneczne. Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie: festiwalsingera.pl.