Artykuły

Katowice. Co na teatralnej scenie w regionie?

Dziś i jutro w miejscowości Strumień zagości cyrkowy namiot, w którym odbędą się warsztaty w ramach Lata w teatrze oraz spektakl "Pippi Pończoszanka" w reż. Konrada Dworakowskiego. Natomiast dziś w Katowicach będzie można obejrzeć "Polska 120" - spektakl Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Parada i przedstawienie

Sobota, godz. 15-18 i niedziela, godz. 18, Strumień

Jeden z ciekawszych zespołów teatralnych w Polsce zaprasza dzieci na dwudniowe teatralno-muzyczne widowisko. Przygotował je z aktorami, cyrkowcami i muzykami Konrad Dworakowski - dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. On też jest współtwórcą rockowo-punkowych piosenek w konwencji cyrkowej. Przedsięwzięcie zainaugurują sobotnie warsztaty cyrkowe, muzyczne oraz teatralne, w których dzieci od pięciu do 12 lat mogą wziąć udział bezpłatnie. Zakończą się one paradą ul. Młyńską i małym koncertem w parku Miejskim. Dzień później w cyrkowym namiocie przed tutejszym Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury zaplanowano spektakl o Pippi Langstrump. - Kiedy kilka lat temu wystawiałem "Pippi...", skupiałem się na jej anarchistycznym charakterze. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na obecność rodziców w świecie dziecka - mówi reżyser. Na koniec odbędzie się koncert zespołu Bura Kura. Darmowe wejściówki do odebrania w domu kultury. Projekt realizowany jest w ramach programu "Lato w teatrze".

***

Zdjęcia, historie, piosenki

Sobota, godz. 21, Katowice Miasto Ogrodów

"Polska 120" to tytuł muzycznego spektaklu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, który w sobotę gościnnie zostanie pokazany na scenie Letniego Ogrodu Teatralnego. Scenariusz przedstawienia napisano na podstawie... starych zdjęć! Wykonał je w latach 1947-1952 mieszkający w dolnośląskim Walimiu Filip Rozbicki, nieżyjący już organista kościelny i amator fotografii. Pewnego dnia pudełko ze 120 czarno-białymi kliszami fotograficznymi zostało odnalezione na strychu tamtejszej kamienicy. Przez przypadek. Utrwalone na zdjęciach pejzaże są przejawem konsekwentnej chęci udokumentowania pierwszych, ważnych, powojennych lat w Polsce. Z tych uwiecznionych fragmentów powojennej rzeczywistości autorka scenariusza i jednocześnie reżyserka Martyna Majewska postanowiła zrealizować spektakl w formie koncertu o wspomnieniach i emocjach. Skierowany do tych, którzy pamiętają tamten czas z własnych doświadczeń lub z opowiadań rodziców, dziadków. "Polska 120" to również przyjemna lekcja historii Polski podana poprzez opowieści prywatne z odpowiednią dozą humoru, szacunkiem wobec zdarzeń i ludzi biorących w nich udział. Bilety: 20 zł.

***

Na zdjęciu: "Pippi Pończoszanka", Teatr Pinokio w Łodzi

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji