Artykuły

Trójmiasto. Czy jest klimatyzacja w teatrze?

Trójmiasto jest ewenementem na teatralnej mapie Polski. Gdy większość teatrów ma czas urlopowy, w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odbywają się spektakle teatralne. Portal trojmiasto.pl sprawdza, czy trójmiejskie teatry są gotowe na upały i jak dbają o komfort widzów.

Teatr Muzyczny w Gdyni

W Teatrze Muzycznym w Gdyni nie ma kłopotu z klimatyzacją - przyzna to każdy, kto wybierze się zarówno na spektakle Dużej Sceny, jak i Nowej Sceny (nowe instalacje powstały podczas rozbudowy teatru). Nieco mniejszy komfort panuje na widowni Sceny Kameralnej, która nie była objęta procesem rozbudowy, tam jednak również funkcjonuje klimatyzacja.

- Dysponujemy sześcioma centralami klimatyzacyjnymi na Dużej Scenie, dwie znajdują się nad widownią, dwie pod nią, dwie obsługują prawą i lewą stronę sceny. Nowa Scena i Scena Kameralna mają po jednej centrali. Powietrze w centrali jest poddawane całkowitej obróbce - chłodzeniu (czynnikiem chłodniczym jest woda lodowa) lub ogrzewaniu (odzysk ciepła powstaje w wyniku nagrzewania części dolotowej, przez górną, wylotową). Jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno, to oprócz obrotowego wymiennika ciepła używamy również nagrzewnicy. Przeważnie centrala działa na pierwszym biegu (jedynie podczas upałów ustawiamy drugi bieg). Podczas wydarzeń artystycznych reagujemy na bieżąco na sygnały ze strony widzów lub artystów, dostosowując poziom klimatyzacji do ich potrzeb - mówi Mirosław Pitucha z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Opera Bałtycka

Opera w tym roku przez zdecydowaną większość lata ma wakacje, jednak jeszcze pod koniec czerwca odbywały się tam spektakle.

- W Operze Bałtyckiej w Gdańsku dla komfortu widzów mamy nawiew, który schładza widownię latem, a dogrzewa zimą. Latem ten zimny nawiew jest możliwy dzięki agregatowi wody lodowej, który automatycznie schładza powietrze i to zimne powietrze pompuje w foyer i na widownię - wyjaśnia Katarzyna Gigiewicz z Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Podczas zakończonego niedawno Festiwalu Szekspirowskiego upał dokuczliwy był najbardziej podczas spektakli granych na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Dużą Scenę czeka niebawem remont, który rozpocznie się w drugiej połowie 2019 roku i potrwa do końca 2021 roku (obecnie trwa on w innej, pozbawionej klimatyzacji scenie - Malarni, która ma być gotowa za rok). Ponadto o komfort odbioru spektakli nie powinni się martwić widzowie nowej sceny teatru - Starej Apteki, która otwarta zostanie na przełomie października i listopada bieżącego roku.

- Nasza Scena Kameralna i Czarna Sala są klimatyzowane. W przypadku Dużej Sceny, posiadającej jedynie wentylację, podczas upalnych dni zdarzają się przypadki, gdy komfort widzów jest ograniczony. Jednak trzeba pamiętać, że w planach rozbudowy teatru znajduje się również przebudowa systemu wentylacji Dużej Sceny i instalacja klimatyzacji, więc po zakończeniu prac budowlanych w naszym teatrze problem będzie rozwiązany - mówi Grzegorz Kwiatkowski z Teatru Wybrzeże.

Gdański Teatr Szekspirowski

Teatr Szekspirowski dysponuje klimatyzacją, której wyloty umieszczone są w sufitach wszystkich galerii, w górnej ramie trzeciej galerii i w podłodze poziomu 0. Dzięki temu poziom komfortu podczas spektakli jest zadowalający (choć nawiew omija, niestety, trzecie rzędy galerii). Klimatyzacją objęte są: scena, zascenie, widownia, sala konferencyjna - drewniana, sala archeologiczna oraz wystawiennicza, pomieszczenia biurowe, garderoby, charakteryzatornie, sala spotkań (kolumnowa) oraz pomieszczenia techniczne, gdzie znajdują się urządzenia wymagające chłodzenia. Wentylacja i klimatyzacja pełni również funkcje ogrzewania lub dogrzewania wymienionych przestrzeni.

- Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wyposażony jest w wentylację mechaniczną, która składa się z 24 układów obsługujących poszczególne strefy/pomieszczenia. W obiekcie występują następujące systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne: wentylacja mechaniczna nawiewno-wyciągowa, wentylacja mechaniczna wywiewna, klimatyzacja pomieszczeń oraz wentylacja pożarowa. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wyciągowa ma za zadanie dostarczyć świeże powietrze w ilościach zapewniających spełnienie warunków komfortu we wszystkich pomieszczeniach. Centrala wentylacyjna zlokalizowana została w kondygnacji przyziemia. Klimatyzacją centralną objęte są główne pomieszczenia budynku: sala teatralna i scena, foyer i sala konferencyjna. Centrale klimatyzacyjne zlokalizowane są w przyziemiu budynku, a powietrze jest rozprowadzane pionowymi kanałami, wzdłuż drewnianego obwodu sali i wprowadzane do pomieszczeń poprzez otwory nawiewu powietrza w posadzce widowni i w suficie lóż - informuje Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Jako jedyny z dużych trójmiejskich teatrów latem gra tylko w plenerze na Scenie Letniej w Orłowie, gdzie z brakiem powietrza nie ma problemów, ale przecież gorące dni zdarzają również na przełomie maja i czerwca, gdy Teatr Miejski gra w swojej siedzibie. Inna sytuacja jest w przypadku fregaty "Dar Pomorza", gdzie również Teatr Miejski gra swoje spektakle.

- W budynku, zgodnie z projektem, mamy klimatyzację na widownią, sceną oraz w foyer. Ciepłe powietrze jest wyrzucane poza teatr, najczęściej na dach. Nie zawsze to pomaga, bo z uwagi na szumy, które zakłócałyby przebieg spektakli, nie możemy używać klimatyzacji w najwyższym trybie pracy w czasie przedstawień. Inaczej wygląda sytuacja Daru Pomorza - tam używamy przenośnych klimatyzatorów, by schłodzić przestrzeń podpokładu przed spektaklem. Później już nie jest to możliwe z uwagi na generowany hałas. Zdajemy sobie sprawę, że to nie zawsze wystarczy, z kolei jesienią kłopotem jest odpowiednie dogrzanie Daru Pomorza. Nie zapominajmy, że gramy na fregacie z początku XX wieku, więc warunki będą odbiegać od standardów teatru - mówi Wojciech Zieliński, dyrektor naczelny Teatru Miejskiego w Gdyni.

Teatr Atelier w Sopocie

Na upał narażeni są także widzowie Teatru Atelier w Sopocie, gdzie bywa on odczuwalny podczas wydarzeń 25. Lata Teatralnego z Teatrem Atelier, chociaż w trakcie spektakli działa klimatyzacja.

- Zdajemy sobie sprawę, że w tym roku mamy wyjątkowo upalne lato. Z tego powodu - dla komfortu naszych widzów, artystów i pracowników - klimatyzacja jest u nas włączona non stop - wyjaśnia Marta Kąsiel z Teatru Atelier.

Podsumowując, większość trójmiejskich scen jest klimatyzowana, chociaż nie zawsze jest to odczuwalne podczas spektakli. Pamiętajmy, że klimatyzacja podczas spektakli nie może pracować na najwyższych obrotach. Największy komfort zapewniają rozwiązania wykorzystywane w niedawno zmodernizowanych scenach Teatru Muzycznego, na widowni Teatru Szekspirowskiego czy Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże. Osoby kiepsko tolerujące duszne pomieszczenia powinny zastanowić się nad wizytą w teatrze w innej porze roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji