Już jutro zakwitnie kwiat paproci
Kultura, sztuka i przygoda Chełmno zaprasza na Festiwal 9 Wzgórz, który będzie trwał od piątku do niedzieli
Niezwykła przygoda jest w zasięgu ręki! Aby ją przeżyć, przekroczyć bramy czasu, a może również raju, wystarczy przyjechać w ten weekend do Chełmna.
Miasto magiczne... Rany, cóż to za oklepane określenie! Mało jest jednak miejsc na Ziemi, do których pasowałoby ono bardziej. Niektórzy mówią, że Francuzi zbudowali sobie replikę Chełmna i nazwali ją Carcassonne. 0 ile jednak francuska perła gotyku jest w znacznej mierze rekonstrukcją, gotyckie mury Chełmna dobrze pamiętają czasy Krzyżaków, którzy rozpoczęli budowę miasta, aby ulokować w nim stolicę swojego państwa.
Wielki Mistrz ostatecznie wybrał Malbork. Jego stojący nad Nogatem zamek jest największy na kontynencie. A Chełmno? Prawo chełmińskie z 1233 roku jest uważane za jeden z kamieni milowych w rozwoju Europy. Słynna Akademia Chełmińska została założona raptem 22 lata po Akademii Krakowskiej, z którą zresztą później chełmińska uczelnia była związana. Chełmińska fara, jedna z sześciu gotyckich świątyń miasta, stała się pierwowzorem katedry w Królewcu, fasada podominikańskiego kościoła Piotra i Pawła wygląda natomiast jak front archikatedry w Warszawie, a raczej to główna świątynia stolicy przypomina kościół z Chełmna, ponieważ na nim wzorowali się Jan Zachwatowicz oraz Maria i Kazimierz Piechotkowie podczas powojennej odbudowy katedry. W ten sposób wyliczać można długo. Aby stracić dla Chełmna głowę i serce (w jednym i drugim przypadku pomocne mogą się okazać przechowywane w chełmińskiej farze fragmenty czaszki świętego Walentego), nie trzeba być jednak historykiem. Wystarczy popatrzeć na panoramę miasta - zielone wzgórza, zwieńczone koroną ceglanych murów obronnych, czerwonymi dachami domów i sięgającymi ku niebu strzelistymi wieżami kościołów czy ratusza. To jest widok jedyny w swoim rodzaju! Albo i nie, bo z każdego miejsca ta panorama wygląda inaczej, różnie też prezentuje się o wschodzie i zachodzie słońca, o porach roku nie wspominając. Tak czy inaczej, równie niezwykłego miejsca można szukać ze świecą. Chełmno powinno być więc oblężone przez turystów, jednak na co dzień rzadko kto tam zagląda. Jedna z największych atrakcji naszego regionu jest jednocześnie atrakcją najbardziej niedocenioną.
Stolica ziemi chełmińskiej jest na ogół pogrążona w letargu, ale niczym kwiat paproci latem na krótko zakwita. Emanuje energią i zapałem, błyszczy pomysłowością mieszkańców. Kwiat paproci kwitnie w czerwcu, Chełmno zaś rozkwita w sierpniu, bo wtedy odbywa się tu 9 Hills Festival.
- Nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięciu wzgórz, na których położone jest miasto - mówi Klaudia Peplińska, rzeczniczka festiwalu. - Scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki, streetartu i tańca - wszystkie wpisane w przestrzeń i architekturę Chełmna.
Tegoroczna edycja rozpocznie się w piątek. O godzinie 17 zagra 9 Hills Symphony Orchestra, natomiast godzinę później otworzą się bramy czasu. Co? Autor pozwolił sobie na kolejny górnolotny zwrot? Nic z tych rzeczy, bo w takim mieście rzeczywiście można podróżować w czasie. Szczególnie jeśli zajrzy się na któreś z podwórek. Przy ul. Rycerskiej 3 na przykład od kilkudziesięciu lat działa zakład fotograficzny, jego właściciel szykuje wyprawę do lat międzywojennych. Na gości będą czekały stroje z epoki, wizażystka i aparaty fotograficzne.
- Głównym motywem tej edycji festiwalu jest muzyka, zapraszamy na wystawę zdjęć, które niedawno zrobiłem w kościele Piotra i Pawła. Bohaterami sesji byli ludzie grający na instrumentach - mówi gospodarz fotograficznego podwórka, Sławomir Sawina.
Kwiatu paproci warto będzie poszukać na podwórku przy ul. Grudziądzkiej 25. Jest ono bardzo zielone, z okazji festiwalu mieszkańcy zamienią je w zaczarowany ogród.
Za bramą domu przy Grudziądzkiej 29 na gości będzie czekała aranżacja kosmiczna, na podwórku przy Grudziądzkiej 32 będzie się można zrelaksować. Przy Rynku 5 swoje obrazy zaprezentują seniorzy, natomiast na podwórku przy Rybackiej 3 wystąpią aktorzy A3Teatru.
Bramy podwórek będą otwarte w piątek od godz. 18 do 22, w sobotę od godz. 17 do 21 i w niedzielę w godz. 16 - 20. Atrakcji festiwalu będzie jednak znacznie więcej. Pod ratuszem ulokuje się plenerowe kino letnie. W wieży ciśnień pojawią się Twarze Miasta, czyli wystawa wielkoformatowych zdjęć archiwalnych mieszkańców Chełmna. Powstanie również Szklarnia Zmysłów (projekt prezentujący techniki poznawania świata) i odżyje ulica Browarna.
- Będzie to próba odtworzenia chełmińskich tradycji browarniczych z możliwością skosztowania trunku, przygotowanego na podstawie dawnej receptury - dodaje Klaudia Peplińska.
Niezwykła przygoda jest w zasięgu ręki. Aby ją przeżyć, wystarczy w ten weekend przyjechać do Chełmna.
**
Muzyka między gotyckimi murami
Pierwsze skrzypce w tej edycji będzie grała muzyka - prezentowana o różnych porach, w różnych przestrzeniach miasta. Wystąpią: Adam Bałdycha & HelgeLien Trio, Michał Jacaszek, 9 Hills Symphony Orchestra, Lena Romul, Kinga Głyk, Kapela Maliszów, Tomasz Drozdek T.ETNO, Same Suki, Powidok, AKSAMIT i ANE.
**
Sen nocy letniej o Marlenie Dietrich
Wśród propozycji dla miłośników teatru znajdą się m.in. "Sny Marii Dunin" w wykonaniu Teatru Alelale, "Huljet, huljet" Teatru Figur Kraków, monodram Anny Skubik "Złamane paznokcie. Rzecz do Marlenie Dietrich" oraz propozycje dla najmłodszych - "Baśń o rycerzu bez konia" Teatru Barnaby, show dla dzieci Kazia Sponge w wykonaniu Anny Makowskiej-Kowalczyk i prowadzone przez artystkę warsztaty lalkarskie. Teatralnych wrażeń dostarczą również hiszpański teatr Cia. Estampades, który zaprezentuje spektakl "Enfila S.A.", Antagon theaterAKTion z Frankfurtu z granym po raz pierwszy w Polsce spektaklem "Package" oraz A3Teatr z widowiskiem "Słońce na wschodzie, na zachodzie Księżyc. Sen o nocy letniej" - jego aktorzy będą przewodniczyć nocnej paradzie lampionów, w której uczestnicy festiwalu przejdą ulicami miasta w sobotę.
**
WARO WIEDZIEĆ
Program i organizatorzy
> Festiwal 9 Wzgórz ożywia Chełmno Pozwala cieszyć się miastem i sztuką. Może być dobrą odskocznią dla tych, którzy są zmęczeni tłumami na innych imprezach, np toruńskim festiwalu Skyway. Jest dobrze zorganizowany, w programy można się zaopatrzyć w punktach informacyjnych na terenie miasta oraz na stronie internetowej: 9hf.pl
> Festiwal organizuje grupa mieszkańców Chełmna, której osobowości prawnej udziela Muzeum Ziemi Chełmińskiej i Fundacja Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Imprezie patronuje nasza gazeta.